reklam
reklam
reklam
Haber
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 15:00
 
Burda Otluyorlar, İstanbul'da Yumurtluyorlar!
Tüpraş'ın Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a taşınacağı gündemi Kocaeli'de ki sanayi kuruluşlarının Kocaeli'ye sağlaması gereken katkıları tekrar gündeme getirdi.
GÜNDEM Haberi
Burda Otluyorlar, İstanbul'da Yumurtluyorlar!

Burda Otluyorlar İstanbul'da Yumurtluyorlar!

Tüpraş'ın Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a taşınacağı gündemi Kocaeli'de ki sanayi kuruluşlarının Kocaeli'ye sağlaması gereken katkıları tekrar gündeme getirdi.

İlimiz Kocaeli Sanayi yatırımları , limanları ile Türkiye'de sanayinin kalbi bir şehir. İstanbul'dan sonra Türkiye'ye en yüksek katmadeğer sağlayan İkinci şehir.

Sanayi kuruluşlarının bulunduğu çevreye pek çok yükü olur, lojistikten, çevre sorunlarına, gürültüden, kentin silüetine  kadar pek çok noktasını olumsuz etkiler .

Pek çok olumsuzluğun yanı sıra, kentin sanayisinin kente katkı sunması beklenir ki kente verilen olumsuz etkiler bir nebze de olsun giderilsin.

Bu katkılar belediyelere sağlanan vergi gelirleri, harçlar, sosyal sorumluluk projeleri, STK'ların desteklenmesi gibi pek çok alanda yapılabilir.

 Ne var ki Kocaeli'de ki sanayi kuruluşları bırakın pek çok noktada kente katkı sunmayı, en büyük fayda sağlayacakları vergi gelirlerini dahi bu kentten esirgiyorlar! Pek çok büyük sanayi kuruluşu genel müdürlüklerini İstanbul'da bulunduruyor, bu sayede vergi gelirleri de İstanbula aktarılmış oluyor.

Son olarak Tüpraş'ında Genel Müdürlüğü'nü İstanbul'a taşıyacak olması ile ilgili Kocaeli Tv mikrofonlarımıza açıklamada bulunan Haydar Akar bu konuda en güzel tespiti yapmış oldu.

Chp Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ''Tüpraş Genel müdürlüğü İstanbul'a gitmemeli ve bunun yanı sıra Hyundai , Goodyear, Pirelli , Brisa gibi büyük kuruluşların Genel Müdürlük'leri de Kocaeli'ye taşınmalıdır'' dedi.

Bu kuruluşların ''burada Kocaeli'de , beslendiklerini otladıklarını dile getiren Akar , yumurtayı İstanbul'a bırakıyorlar'' dedi.

 

Konuşmasının devamında ,Chp Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Kocaeli Tv mikrofonlarına Tüpraş'ın Genel Müdürlüğü'nün İstanbula taşınması konusunda açıklamalarda bulundu.

Mevcut hali ile de Kocaeli'nin Tüpraş'ın vergilerinden yararlanmadığını aktaran Chp Kocaeli Milletvekili Sayın Akar, bu konunun kamuoyunda tam olarak bilinmediğini aktardı.

Akar, Tüpraş  kanun gereği rafineri statüsü ile özel bir statüde olduğu için genel  müdürlüğü Kocaeli'de olan diğer kuruluşlar gibi ödediği vergilerden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi pay almıyor!

Haydar Akar konuşmasında ben bu konuyu defalarca mecliste gündeme getirdim, bu kentin 13 belediye başkanına,13 milletvekiline  çağrıda bulunan Akar, ''gelin hep birlikte meclis açıldığında bu konuyu gündeme getirelim.Kentimizde yer alan sanayi kuruluşlarının genel müdürlüklerinin Kocaeli'ye taşınması için çalışalım'' dedi.

Haydar Akar konuşmasında şayet Tüpraş'ın vergilerinden yararlanıyor olsak bu Kocaeli'ye ciddi bir katkı olur ve biz bunu göremediğimiz için bugün bu haldeyiz dedi.

Haydar Akar Kocaeli'nin geçtiğimiz yıl 77 milyar TL vergi ödediğini söyledi.Kocaeli'nin Ödenen vergilerden yeteri kadar pay alınmadığını ifaden eden Akar , bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze metrosunu yaparsa , Kocaeli'nin başka hiç bir alanına çivi çakacak bütçesi kalmaz dedi.

Halbuki, Kocaeli Ödediği verginin Yüzde 10'nun alsa , bırakın 10'u yüzde 5'ini alsa biz bugün Körfez'den Kartepe'ye kadar metromuzuda yaparız.Bu kentin bir çok problemini de çözeriz dedi.Kentimizin bu konuda mağdur edildiğini ekleyen Akar, gelin iktidarı ile muhalefeti ile bu konuyu birlikte gündeme getirelim ve kente bu anlamda katkı sunalım dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Burda, Otluyorlar,, İstanbul'da, Yumurtluyorlar!,
Yorumlar
Haber Yazılımı