reklam
reklam
reklam
Haber
16 Ağustos 2019 - Cuma 20:02
 
Burak Turan Yazdı "Enkaz Altında 2 Gün"
Burak Turan'ın kaleminden "Enkaz Altında 2 Gün"
GÜNDEM Haberi
Burak Turan Yazdı

Enkaz Altında 2 gün...

 

Bundan tam 20 yıl önce Gölcük'te şuanda Ford tabelasının olduğu köprünün tam karşısında derenin kenarında,

 

9 Katlı turuncu brandalı koca bir bina vardı. Hatırlayanlarınız vardır illaki.

 

Gökkuşağı sitesi.

 

Henüz 5 yaşımdayken moloz yığınlarıyla tanışmış, 5 yaşımın minik avuçlarıyla atmıştım hepsini üstümden.

 

Ertesi gün süreceğim akülü arabamın heyecanıyla yatarken annemin omzunda, her gece yarısı bir bardak su isterken annemden, bu kez ondan hıçkırıklarla uyanmasını istememin adıydı 17 Ağustos.

 

Saklambaç, o an benim için tonlarca betonun altında dışarıya açılan bir kapı kolu bulmak ve sesini bir türlü duyamadığım babamı aramaktı.

 

O gece 3 şekerli oralet kadar beni mutlu edebilen tek şey annem ile tonlarca betonu bir kenara itip gökyüzüne kavuşmamızdı, kavuşabilmemizdi.

 

Tek tekeri kırılan oyuncak arabamdan daha fazla duyduğum hüzün ise babamdan hala ses seda olmamasıydı.

 

5 yaşındaki Burak'a göre delirmiş ve dört bir yana koşan insanlar oyun oynuyor, parçalanmış cesetler oyun hamurundan yapılmış birer maketti sadece.

 

Babamın nerede olduğunun merakı aklıma düşmüşken annemin "Baban sana çikolata almaya gitti." cevabı o an gelecek çikolatanın neli olacağını düşünmekten çok, babamın hayatta olup olmadığının düşüncesi yeşerip durmuştu beynimde.

 

O gece daha bir karanlık, bulutsuz gökyüzünde yıldızlar daha bir parlaktı. Saatler geçtikçe gece daha da kararıyor, yıldızların ışığı git gide sönüyorken,

 

9 katlı binanın enkazının tam da tepesinden gelen "Burağım!" sedası, o geceyi benim için gündüze kavuşturan yegane etkendi şüphesiz.

 

Ertesi günün sabahında enkazda kalan akülü arabamı görmüş olmamın sızısıysa hala içimde bir ukte.

 

Her gün kapı önünde top oynadığım arkadaşlarımın annesiz ve babasız kalışları, karşı komşumuz Faruk abinin çığlıkları ise ömrünün sonuna kadar Burak için şüphesiz şükür sebebi.

 

Uzun lafın kısası ayrı yollar seçmeden, farklı yollara gitmeden hayatınızdaki insanların kıymetini ve değerini bilmek farz olsun size.

 

Mal mülk geri geliyorda bir gönül kolay kazanılmıyor. Cenab-ı Hakk bu millete bir daha böyle bir acı yaşatmasın diyecek ve ekleyeceğim;

 

O zaman memur maaşları için sağa sola dilenen devlet, depremzedesine bir kürek bile verememişti.

 

Tırnaklarımızla betonları eşelemiş, naaşları parça parça ellerimizle çuvallara doldurup Derince Buz Pateni pistine taşımıştık.

 

Şimdiki büyük Türkiye Van’da olan deprem sonrası birkaç ayda Van Erciş’i baştan sona yeniden inşaa etti, edebilecek güçte.

 

Bu acılı günün, bu manidar yazısına son verirken, bu örnek üzerinden biraz şükür ve metanete davet ediyorum birtakım kişilikleri.

 

Şükür nimeti ziyadeleştirir. Şükürsüz yuvanında, vatanında sonu helaktır. 99’da evladına kürek veremeyen devlet, bugün Suriye’deki zalimlere siper oluyorsa daha ne diyeyim ben. 

 

Herneyse işte Allah bazılarına da bunu görmeyi nasip etmiyor diyelim, bu daha zor işte.

 

Artık burada bitireyim. 5 yaşındaki Burak'tan 25 yaşındaki nice Buraklar'a bir mektup olsun bu ve bu köşede dursun...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Burak, Turan, Yazdı, "Enkaz, Altında, 2, Gün",
Yorumlar
Haber Yazılımı