ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
14 Aralık 2018 - Cuma 17:28
 
Bu Sokak Tarih Kokuyor
Yaklaşık 3 bin yıllık geçmişi olan Roma, Bizans gibi medeniyetlere ev sahipliği de yapan İzmit’teki tarihi Kapanca Sokak, Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan sayesinde yeniden hayat buldu.
KÜLTÜR Haberi
Bu Sokak Tarih Kokuyor

İzmit Körfezi’ne hakim bir noktadaki Akçakoca Mahallesi’nde bulunan 19. yüzyıl mimarisinin özelliklerini taşıyan ahşap yapılar bir süre öncesine kadar ilgisizlikten yok olmaya yüz tutmuştu. Dr. Nevzat Doğan’ın İzmit Belediye Başkanı olmasıyla birlikte buram buram tarih kokan Kapanca Sokak’taki onlarca tarihi yapının kurtarılması içim çalışma başlatıldı.

 

ENGELLEMELERE RAĞMEN

 

Yoğun uğraşlar sonucunda Osmanlı döneminin izlerini taşıyan tarihi Kapanca Sokak’ta projeler hazırlanarak kamulaştırmalar yapılarak restorasyon çalışmalarına başlandı. Tarih Koridoru Projesi kapsamında 151 metre uzunluğunda ve 3610 metrekare alandaki Kapanca Sokak’ta milyonlarca harcanarak 11 adet tescilli yapının restorasyonu gerçekleştirildi. Sokakta ayrıca tarihi bir su sarnıcı da aslına uygun olarak restore edildi. Her bir karışı tarih kokak Kapanca Sokağı ile ilgili olarak Başkan Doğan “ tarihini bilmeyenin geleceği de olmaz. Özellikle çocuklarımıza geçmişimizi çok iyi öğretmek zorundayız. Bunu da atalarımızdan kalma değerleri göstererek öğretmek daha kolaydır. Göreve geldikten sonra yok olmaya yüz tutan tarihi değerlerimize sahip çıkmayı kendimize görev kabul ederek hemen kolları sıvadık. Her türlü engellemeye rağmen pes etmeyerek bir çok tarihi değerimizi restore etmeyi başardık. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzellikteki Kapanca Sokağı herkes mutlaka görmeli” şeklinde konuştu.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, Sokak, Tarih, Kokuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı