reklam
reklam
reklam
Haber
17 Nisan 2019 - Çarşamba 11:30
 
Betonarmelerin Arasında Tarihi Güzellik
İzmit'te, Osmanlı döneminden kalan konaklar, evler, hamam ve camiler yapılan restorasyonlarla yeniden hayat buldu. Ahşap binalar kentleşmeyle birlikte betonarme binaların arasında sıkışıp kalırken, mimari güzellikleriyle de ilgi çekiyor.
TURİZM Haberi
Betonarmelerin Arasında Tarihi Güzellik

İzmit Belediyesi'nin 'Tarih Koridoru Projesi' kapsamında pek çok tarihi konak, camiler ve hamamlar yeniden hayat buldu. Özellikle Kapanca Sokak başta olmak üzere betonarme binalar içersine sıkışıp kalan bir çok tarihi yapı restore edildi. Kapanca Sokak'ta bulunan Selim Sırrıpaşa Paşa Konağı, Yeşil Konak, tarihi binada bulunan Basın Müzesi, otel olarak hizmet veren konak, restore edilerek kafe ve sergi salonu olarak hizmet veren Süleyman Paşa Hamamı, Tarih Koridoru'nda bulunan Gazi Süleyman Paşa Cami ve Av Kasrı,İzmit'te geziye çıkanların ilgisini çekiyor.


14. YÜZYILDAN KALMA YAPILAR VAR


İzmit Tarih Koridoru Derneği Başkanı Nükhet Özcan, "Kapanca Sokak, İzmit'in en önemli turistik lokasyonlarından biri. İzmit'in tarih turizminde var olması için planlandı ve restore edildi. Bu sokak üzerinde 16. yüzyıldan kalma Süleyman Paşa Hamamı'nı, 14. yüzyıldan kalma Yeni Hamamı'nı ve bir çok tarihi yapı bulunuyor. İzmit Tarih Koridoru Derneği olarak biz buradaki taşınmazların daha aktif olarak kullanılmasında ve daha fazla yerli yabancı turist çekmesinde etkin rol oynamak istiyoruz. Burada bulunan bütün tarihi yapılara geleneksel Türk motifleriyle hizmet veren, geleneksel mutfaklarıyla hizmet veren fonksiyonel alanlar haline getirmek bizim amacımız. Tarih turizmine katkı vermek için burada çalışmalar yapıyoruz." dedi.


'RESTORASYONDAN SONRA ÇOK ŞIK OLDU'


Tarihi Kapanca Sokakta büyüdüğünü söyleyen Gaye Soyay, " Burada bulunan yapılar çok eski ve çok el değiştirmiş yapılar, bizler bu mahallenin doğma büyüme insanıyız. Selanik'ten gelmişiz ve bu evlerin soluğunu hissede hissede büyümüşüz. Ben böyle bir evde doğdum büyüdüm. Restorasyondan sonra çok şık oldu. Çünkü eskiden terk edilmişti, o zihniyet vardı. Bir çivi bile çakamazsın zihniyeti vardı, bu yapılar o eski kaybolma, yakılma yıkılma devrini bitirerek tertemiz bir şekilde insanların görüşlerine sunuldu." diye konuştu.

Kaynak: (DHA) - Doğan Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Betonarmelerin, Arasında, Tarihi, Güzellik,
Yorumlar
Haber Yazılımı