reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
27 Kasım 2019 - Çarşamba 10:17
 
Bayraktutan KOTO’da Ekonomiyi Değerlendirdi
Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, mecliste ekonomik verilerle ilgili bir sunum yaparak şunları söyledi:
EKONOMİ Haberi
Bayraktutan KOTO’da Ekonomiyi Değerlendirdi

“Fed, politika faizini 25 baz puan düşürdü (1,75-2,0). Ticaret savaşı, ABD büyüme oranını olumsuz etkilemektedir.

Almanya sanayi üretimi 3. Çeyrekte 0,1 arttı.
Fitch, Türkiye kredi notunu BB- olarak teyit ederken görünümü negatiften durağana yükseltti (cari dengede iyileşme, kurda istikrar, enflasyonda düşüş, vb ile jeopolitik riskler olsa da genel olarak aşağı yönlü risklerde azalma gerekçesiyle). Moody’s de Türkiye için olumlu değerlendirme ve büyüme beklentisinde yukarı yönlü revizyon yaptı.

Cumhurbaşkanı, ABD ziyareti gerçekleşti. Londra’da, Fransa ve Almanya’nın da katılacağı liderler zirvesi yapılacak.
28 Ekim haftasında yabancılar TL varlıklarda alım yaparken yurt-içi yerleşikler yine dövizi tercih etti ve DTH 194,6 mr oldu. Kasım ayı ilk 2 haftasında DTH’da az da olsa, gerileme oldu.
Eylül verilerine göre sanayi üretimi aylık 3,2 ve yıllık 3,4 arttı.
TÜİK Ekonomik güven endeksi, Ekim ayında 4,5 artışla 89,8’e yükseldi: tüketici güven endeksi 57; reel kesim güven endeksi 104,2; hizmet sektörü güven endeksi 90,7; perakende ticaret sektörü güven endeksi 102,3 ve inşaat sektörü güven endeksi 65,1 değerine yükseldi.
Eylül’de ciro endeksi 4,8; perakende ticaret hacmi 2,7 arttı.

Ekim’de otomotiv satışları 125 (otomobil 138 ve ticari araçlar 90) arttı. Ocak-Ekim üretimi 8, İhracatı 6 ve satışlar 32 azaldı.
TÜİK Ekim verilerine göre konut satışları 2,5 ve yabancılara satışlar 32 azalırken ipotekli satışlar 525 arttı.
Beyaz eşya satışları Ekim’de 26 arttı.
TÜİK verilerine göre, Ekim’de TÜFE aylık 2 ve yıllık 8,55; yurt-içi ÜFE ise, aylık 0,17 ve yıllık 1,7 arttı.

Ağustos dönemi verilerine göre, işsizlik oranı 14 oldu (bir önceki dönem 13,9).
BDDK, tahsili gecikmiş borç oranının Eylül’de 4,96 olduğunu açıkladı.
Kamu bankalarının, imalat sanayi, inşaat, hizmet ve yurt dışı müteahhitlik sektörlerinde istihdamı teşvike yönelik kredi desteği başlatıldı. 10 ve daha fazla işçi çalıştıran ve ilave 5 istihdam taahhüt eden firmalar 2 yılı anapara ödemesiz 5 yıl vadeli kredi sağlanacak.

Merkezi yönetim bütçesi, Ekim’de 14,9 mr TL açık verdi.
Yüksek gelir, değerli konut, dijital hizmetler, konaklama, futbolcu gelirleri, vb alanları kapsayan yeni vergi düzenlemesi ile 2020’de ilave 6 mr TL vergi geliri amaçlanıyor.

Eylül verilerine göre, cari denge aylık 2,48 ve yıllık 5,9 mr fazla verdi. Net hata ve noksan hesabının 1,76 mr açık vermesi dikkat çekti.
TOGG, yerli otomobil üretim yeri olarak Gebze’deki Bilişim Vadisi bölgesinin seçildiğini ve kamulaştırmaya başlandığını açıkladı.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bayraktutan, KOTO’da, Ekonomiyi, Değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı