reklam
reklam
Haber
05 Aralık 2019 - Perşembe 10:57
 
Başkan Zinnur Büyükgöz Müjdeyi Verdi!
Başkan Büyükgöz’ün girişimleriyle Gebze Belediyesi’ne devredilen Tarihi Hünkar Çayırı; içerisinde panoramik müze, Namazgah, Fatih’in otağı ve Millet Bahçesinin de yer alacağı projeyle Gebzelilerin ve bölgenin hizmetine sunulacak.
GÜNDEM Haberi
Başkan Zinnur Büyükgöz Müjdeyi Verdi!

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün girişimleri sonuç verdi… Gebze’nin bir tarihi varlığı daha koruma altına alındı. Gebze’nin önemli tarihi ve kültürel değerlerinden Hünkâr Çayırı, Gebze Belediyesi’ne devredildi. Başkan Büyükgöz’ün Başkent’te ilgili bakanlıklarda başlattığı girişim ve çalışmalar neticesinde, belediyeye devredilen Tarihi Hünkâr Çayırı, namazgâh, çeşme, köprü gibi tarihi eserleri de bünyesinde barındırıyor.

 

PANORAMİK MÜZE

Her sene geleneksel yağlı güreşlere de ev sahipliği yapan Hünkâr Çayırı’nın, tarihi değerine yakışır özellikler barındıran bir projeyle, yalnız Gebzelilerin değil tüm bölge sakinlerinin hizmetine kazandırılacağının müjdesini de paylaşan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “Fatih Sultan Mehmet Han’ın son seferine çıktığı ve vefat ettiği yer olan Tarihi Hünkâr Çayırı, belediyemiz tasarrufuna devredildi. Bölgenin tarihi dokusuna uygun şekilde hazırlanacak proje kapsamında okçuluk ve güreş gibi geleneksel spor dallarının yaşatılacağı spor alanının yanı sıra; Fatih Sultan Mehmet dönemi temalı bir panoramik müze de bölgede yer alacak.

 

OTAĞ VE MİLLET BAHÇESİ

Fatih’in otağının kurulacağı Hünkâr Çayırı’nda tarihi yapıya uygun ve korumacı bir anlayışla Namazgâh kullanım alanı da projemizde yer alacak. Dönemin çiçek ve bitki dokusunun yanı sıra sosyal yaşam temalarının da esas alınarak açık alanların Millet Bahçesi olarak dizayn edileceği Tarihi Hünkâr Çayırımızı hak ettiği değere değerli hemşerilerimizin desteğiyle kavuşturacağız inşallah. Bu zaman zarfında bizlere desteklerini esirgemeyen bakanlarımıza, bölge milletvekillerimize, büyük şehir belediyemize teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı da bu vesileyle bir kez daha sunmak isterim. Gebze’mize, Kocaeli’mize ve bölgemize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: kocaeli, gebze, belediyesi, başkan, zinnur, büyükgöz, tarihi, hünkar, çayırı
Yorumlar
Haber Yazılımı