reklam
reklam
Haber
12 Şubat 2020 - Çarşamba 17:31
 
Başkan Büyükakın'dan Avrupa'ya Terör Tanıtımı Dersi!
Başkan Büyükakın, Fransa’nın Metz kentinde yapılan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin İzleme Komitesi toplantısında “Terör örgütü, ceza alması yakınlaşmış ve yargılamanın sonuna yaklaşmış şahısları özellikle aday olarak belirlemektedir. Bunu daha sonrasında gerek bu konseyde veya başka organlarda Türkiye’nin aleyhine delil olarak kullanmaktadır” ifadelerini sarf etti.
GÜNDEM Haberi
Başkan Büyükakın'dan Avrupa'ya Terör Tanıtımı Dersi!

Başkan Büyükakın, Fransa’nın Metz kentinde yapılan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin İzleme Komitesi toplantısında “Terör örgütü, ceza alması yakınlaşmış ve yargılamanın sonuna yaklaşmış şahısları özellikle aday olarak belirlemektedir. Bunu daha sonrasında gerek bu konseyde veya başka organlarda Türkiye’nin aleyhine delil olarak kullanmaktadır” ifadelerini sarf etti.

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Fransa’nın Metz kentinde yapılan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin İzleme Komitesi Toplantısı’nda bir konuşma yaptı. Yerel ve Bölgesel Yönetim Kongresi Türkiye Denetim Eş Raportörlerinin “Türkiye Denetim Raporu” ile ilgili denetim komisyonu toplantısında, Avrupa Yerel Yönetimler Özerlik şartının izlenmesi üzerine bir değerlendirme de yapan Başkan Büyükakın, röportörlerin dile getirdiği “Terörizm tanımı olmayan bir suç” ifadelerine karşın “Avrupa Konseyi’nin, terörizmin önlenmesi sözleşmesi var. Terörizmin önlenmesi sözleşmesinin, beşinci maddesinde, ‘terör suçunun işlenmesini teşvik etmek niyetiyle böyle bir eylemin dolaylı olsun ya da olmasın terör suçlarını savunmak, aleni teşvik suçudur’ diyor” dedi.

İzleme komitesi üyelerine dönük gerçekleştirdiği konuşmaya örnekler vererek ve deliller göstererek sürdüren Başkan Büyükakın, “Peki bir başka örnek gösteriyim size. Sizin ülkenizde PKK gibi bir terör organizasyonu olsa. Avrupa Birliği de PKK için bir terör organizasyonudur diyor. Böyle bir terör örgütü ülkenizde olsa ve bu terör örgütünün mensubu devlet tarafından bir terör eyleminde etkisiz hale getirilse ve bir belediye başkanınız o terör örgütünün mensubunun cenazesine araç ve cenaze aracı gönderse ne yapardınız? Bakın burada cenaze aracı yolluyor. Siirt Belediyesi’nin, Diyarbakır Belediyesi’nin ve Batman Belediyesi’nin aracı. Sormak istiyorum ne düşünürsünüz? Terörü alenen teşvik değil midir bu? Daha nasıl bir delil bekliyorsunuz. Şeklinde konuştu.

İzleme komitesine “Siz Türkiye’yi ziyarete geldiğinizde İçişleri Bakanlığı’mızın yetkilileri sizleri bunlarla ilgili bilgilendirdi” diyerek raportörlerin kayyum atamalarını eleştiren tutumuna cevap vermeyi sürdüren Başkan Büyükakın, “Evet siz az önce konuşmanızda dediniz ki, “Delillerin detayını incelemek bizim işimiz değil”, ama bunlardan da bahsetmek, raporda bunlara da yer vermek, kuşkusuz daha adil olur. Türkiye’nin terör suçlarını, terörizmin tanımını orantısız bir şekilde tanımladığını söylüyorsunuz. Görevden almaların sistematik bir şekilde olduğunu söylüyorsunuz. Türkiye’de sistematik olan şey var o da terör örgütünün eylemleridir. Terör örgütü, ceza alması yakınlaşmış ve yargılamanın sonuna yaklaşmış şahısları özellikle aday olarak belirlemektedir.Bunu daha sonrasında gerek bu konseyde veya başka organlarda Türkiye’nin aleyhine delil olarak kullanmaktadır. Sistematik bir taktik olarak kullanılmaktadır. Türkiye’nin aleyhine kamuoyu oluşsun diye bunu sistematik bir şekilde yapmaktadır” dedi.

Türkiye RaportörüYoomiRenström’ün “Basit özgürlükler bile terör suçu olarak sayılıyor” söylemine de cevap veren Ulusal Heyet Başkanı Büyükakın, “Mesela nasıl basit özgürlükler terör suçu olarak sayılıyor? Burada örneklerini gösterdiğim teröristlere bomba vermek, belediyenin araçlarını teröristlere kullandırmak, bunlar basit eylemler midir? Terörist cenazelerine katılmak, konuşma özgürlüğü müdür? Mesela raporun 47. sayfasında 264’üncü paragrafta bu ifade ediliyor. Mesela konuşma özgürlüğü ve ifade özgürlüğü diyorsunuz, Allah aşkına bomba vermek, terörist cenazelerine katılmak, terörist eylemlerine destek vermek, ifade özgürlüğü müdür? “İfadelerini kullandı

“Belediye kanunun 45, 46 ve 47’inci maddelerinde hangi durumlarda uzaklaştırılacağı, önceden şartları bellidir ve ona göre uzaklaştırmaları yapılır” ifadelerini kullanan Başkan Büyükakın, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Bu durum keyfi değildir, geçici tedbirdir. İçişleri Bakanı her iki ayda bir bunu onaylatmak zorundadır. Yargı yolu bu kararlara açıktır. Şart ise anayasal ve yasal düzenleme arar. Anayasal düzenlememizde var. Anayasanın ilgili maddelerini bakanlık görevlilerimiz daha önce size verdiler. Anayasanın 14’üncü ve 127’inci maddeleri ve belediye kanunun 45, 46, 47’inci maddeleri şartı aradığı gereklilikleri sağlıyor. Kayyım konusunda sizin orantısız tespitler yaptığınızı görüyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Büyükakın'dan, Avrupa'ya, Terör, Tanıtımı, Dersi!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı