reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
11 Haziran 2019 - Salı 09:28
 
Baro Başkanı Kocaeli TV'de Açıkladı
Yenilenen İstanbul seçimlerinde YSK’nın aldığı kararda çelişki olduğunu ifade eden Kocaeli Barosu Başkanı Avukat Bahar Gültekin Candemir, “Yasaya göre sandık başkanlarının memur olması zorunlu değil” dedi.
SİYASET Haberi
Baro Başkanı Kocaeli TV'de Açıkladı

Gazeteci - Yazar Ahmet Akçaalan’ın sunduğu  Kocaeli TV’de yayınlanan Ters Köşe programına Kocaeli Baro Başkanı Avukat Bahar Gültekin Candemir konuk oldu. YSK’nın yenilediği İstanbul seçimlerinde hak ihlali yapıldığını ve kanuna aykırı karar verildiğini vurgulayan Kocaeli Baro Başkanı Avukat Bahar Gültekin Candemir, “Böyle bir yenileme kararı açıklamaz diyordum. YSK’nın kısa kararı ile gerekçeli kararı arasında çelişki var. Yargıyı yürütmenin etkisinden kurtarmamız lazım” dedi.

 

YSK’NIN KARARLARINDA ÇELİŞKİ VAR

YSK önceki kararlarından çok farklı bir karar verdi. En son verdiği kararı, ben beklemiyordum. Ülkenin seçim ekonomisinden kurtulması gerekiyor. Böyle bir yenileme kararı açıklamaz diyordum. YSK’nın kısa kararı ile gerekçeli kararı arasında çelişki var.

 

İKİ HUSUS BURADA ÇOK ÖNEMLİ

Kısa kararında dedi ki; sandık kurulu başkanları kamu görevlisi oluşmadığı için, usulsüz oluştuğu için seçimi iptal ediyorum. Şimdi burada iki husus önemli. 298 sayılı seçim kanununda sandık kurulu alakalı şöyle bir hüküm var; Sandık Kurulu başkanı ve bir üyesi kamu görevlisinden oluşur. Ama sandık kurulu başkanı kamu görevlisi değilse diğer kamu görevlisi başkanlık eder.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Baro, Başkanı, Kocaeli, TV'de, Açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı