reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
19 Haziran 2019 - Çarşamba 13:51
 
Bakan Turhan'dan Metro İçin Destek İstedi
Fuar içinde bulunan KSO binasında gerçekleştirilen Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Haziran ayı meclis toplantısında konuşma yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'dan Gebze metrosu için destek istedi
EKONOMİ Haberi
Bakan Turhan'dan Metro İçin Destek İstedi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Haziran ayı meclis toplantısı fuariçinde bulunan KSO binasında gerçekleştirildi. Meclisin bu ayki konuğu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan olurken, programa ayrıca Vali Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükkakın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri katılım sağladı. 

 

ZEYTİNOĞLU METRO İÇİN DESTEK İSTEDİ

 

Gebze metrosu için destek isteyen Zeytinoğlu: “Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz kendi kaynakları ile ilimizde metro hattının oluşturulması için çalışmalar başlatmıştır. Bu projeler;Gebze OSB-Gebze Merkez-Darıca Arasındaki Metro Hattı Projesi; 15,6 km uzunluğundadır. Bu projenin toplam maliyeti 5 milyar TL civarındadır. KBB tarafından karşılanmaktadır. Körfez – Köseköy Arası Metro Hattı Projesi; 37 km uzunluğunda olup Bakanlık tarafından uygun görülmüş ve takribi maliyeti 10 milyar TL civarındadır.

 

BÜYÜKŞEHİ'İN BU MALİYETİN ALTINDAN KALKMASI ZOR

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin diğer yatırım projeleri de göz önünde bulunduğunda bu maliyetin altından kalkması biraz zor görünmektedir. Bu sebeple Körfez - Köseköy arası Metro Hattı Projesinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ihale edilmesini ve bütçeye konularak finansman temin edilmesini talep istiyoruz. Sabiha Gökçen Havalimanından Gebze ilçemize metro hattı ile bağlantı yapılması için ön projesi, Metro A.Ş. ve KBB tarafından çalışılmıştır.Fakat henüz bu projenin hangi bölgelerinin kim tarafından yapılacağı belli olmamıştır. Söz konusu metro hattı yapım projesinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ihale edilmesini ve bütçeye konularak finansman temin edilmesini talep istiyoruz” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Turhan'dan, Metro, İçin, Destek, İstedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı