reklam
reklam
reklam
Haber
30 Kasım 2019 - Cumartesi 13:59
 
Bakan Selçuk'tan Kooperatiflerle İlgili Açıklama
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirilen "Kadın Kooperatifleri Bölgesel Buluşması" etkinliğine katıldı.
SİYASET Haberi
Bakan Selçuk'tan Kooperatiflerle İlgili Açıklama

Bakan Zehra Selçuk katıldığı etkinlikte açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk açıklamasında ekonominin tartışılmaz bir gerçeği olan rekabetin her sektörde güçlü olmayı gerektirdiğini, bu nedenle ortak hedeflerde buluşarak gücü ve sermayeyi birleştirmek gerektiğini söyledi.

 

Küresel dünyanın ve ülkelerin karşı karşıya kaldığı ekonomik krizlerin kooperatifleri dikkate değer bir işletme modeli olarak öne çıkarmaya başladığını vurgulayan Selçuk, dünyada bugün çalışan nüfusun yüzde 10'unun kooperatiflerde istihdam edildiğine dikkati çekti.

 

Kooperatifçiliğin işsizliğin önlenmesi, yoksullukla mücadele, sürdürülebilir kalkınma ve istihdam politikalarında güçlü bir enstrüman olarak da değerlendirildiğinin altını çizen Selçuk, şöyle devam etti:

 

"Ülkemizde kooperatifler, bugünkü tarım kredi kooperatiflerine benzer yapıda olan memleket sandıklarının 1863 yılında kurulmasıyla hayata geçmiştir. Bugün toplam 6,3 milyona yakın kooperatif ortağı vatandaşımız var. 38 farklı türde 50 bini aşkın kooperatif bulunuyor. Türkiye olarak kooperatif sayısı itibarıyla İtalya ve İspanya'dan sonra Avrupa'da üçüncü sırada yer alıyoruz. Ülkemizde kadın ismi, ibaresi geçen 192'si aktif 227 kurulmuş kooperatif var. Kadınlar açısından kooperatifleşmenin ayrıca üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu biliyoruz."

 

Selçuk, kooperatifçiliğin hem istihdamı artırma hem de aile hayatıyla iş uyumunu sağlamada özel bir misyonu yerine getirdiğini dile getirerek, ayrıca ortak iş yapma, dayanışma kültürü ve kadınların daha etkin hale gelmesini sağladığını, zorluklarla baş etme imkanı verdiğini aktardı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: türkiye, aile, çalışma, sosyal, politikalar, bakanlığı, bakanı
Yorumlar
Haber Yazılımı