reklam
reklam
Haber
30 Ekim 2020 - Cuma 11:51
 
Bakan Selçuk Kocaeli'de Açılış Törenine Katıldı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kocaeli’de Cumhuriyet’in 97. yılı sebebiyle açılan 97 Robotik Kodlama Atölyesi açılışına katıldı.
GÜNDEM Haberi
Bakan Selçuk Kocaeli'de Açılış Törenine Katıldı

Kocaeli Bilim Merkezi’nde gerçekleşen 97 Robotik Kodlama Atölyesi açılış programda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Cumhur İttifakı İl Başkanları eşlik ederek sınıfların açılışını gerçekleştirdi. 

 

“GELECEĞİN DÜNYASININ KODLARINI YAZABİLECEK GENÇLER YETİŞTİRMEK AMACIYLA BU YOLDA İLERLİYORUZ” 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın programda açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Büyükakın; “ Geleceğin dünyasını inşa etmek için hükümet ve tüm belediyelerimizin çalışmaları devam ediyor. Kocaeli öncü bir şehir olduğu için bizde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bugün görmüş olduğunuz proje bulunduğumuz Bilim Merkezinde prototipleri olan bir şeydi. Bu alan eski kağıt fabrikası binasıdır. Burası gençlerimizin eğlenerek bilime merak uyanarak bilimi öğrendiği bir yer. 97 tane sınıfımız Cumhuriyetimizin 97. yılı sebebiyledir. Dijital dünyaya hazırlık yapılması gerektiği için bu projeyi hayata geçirdik. Bende Üniversitede bu işlerle uğraşmıştım. Bu bir seferde yapılacak ve bitecek bir şey değil. Kocaeli 4.0 önde başlasın diye bu projeyi hayata geçirdik ve bunu devam ettireceğiz. Geleceğin dünyasının kodlarının yazabilecek gençler yetiştirmek amacıyla bu yolda ilerliyoruz. Geleceğin Aziz Sancar’ları buradan çıkacak. O gençler sadece kod ile uğraşan değil bir spor dalıyla uğraşan insanlar olacak. Bu vesileyle dün kutladığımız Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıldönümünü tekrardan kutluyorum.” dedi. 

 

“KODLAMADAN BİRİLERİNİ ÇIKARIRSAK PASTADAN DAHA FAZLA PAY ALABİLİRİZ” 

Programda kürsüye gelen Kocaeli Valisi Seddar Yavuz; Dijital dünyada yeni bir çıkış arayışı içerisindeyiz. Kocaeli Bilim ve Sanayi şehridir. Cumhurbaşkanımızın ilimize verdiği değer ortadadır. Kodlamadan birilerini çıkarırsak pastadan daha fazla pay almaya başlarız. Türkiye son 20 yılda büyük bir çağ atlamıştır. Fikir ve görüş ayrılıklarımızı arada halletmek ve dışarıdan müdaheleleri sıfırlamak zorundayız. Oturup bir masa etrafında sorunlarımızı çözersek küresel dünyada daha güçlü bir hale gelebiliriz. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve ekibe teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

“BÖYLE YÜKSEK SEVİYELİ BÜYÜK BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRMESİ TAKDİRE DEĞER”

 Vali Yavuz’un ardından kürsiye çıkarak açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,”Bugün burada olmak çok değerli. Hem hayallerimiz hem dostlarımız ile buluşuyoruz. Böyle bir projeden dolayı başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Belediyemizin bu meseleye sahip çıkması böyle yüksek seviyeli bir projeyi hayata geçirmesi takdire değer. Dün bu projeyi gerçekleştirecektik ama yoğun bir gün olduğu için bugüne kaldı. 

 

 

“4.BÜYÜK DENİLEN BİR KIRILMA GELİYOR”

 

Bu vazifeyi inşa ederken birlikte hareket ediyoruz. 4.büyük denilen bir kırılma geliyor. Bu kırılma medeniyet kırılması anlamına geliyor. Buna hazır olmak, gereken koşullara hazır olmak gelecek nesillere borcumuz. Bu iş kolay bir iş değil. Bağlı bulunduğu değişkenlerin güçlenmesi gerekiyor. Belediyemizin uzun yıllardır eğitime verdiği katkı ise önemli bir katkı. Kocaelili vekillerimiz de buranın ihtiyaçları konusunda ne yapsak derdinler. Ankara’da bir araya geliyoruz. Sürekli bu meseleler ile ilgili konuşuyorlar. 

“BU ÇALIŞMA KÜLTÜREL BİR DEĞİŞİMDİR” 

Selçuk konuşmasının devamında, “2023'e yaklaşırken yeni bir soluklanma yaşarken bizlerin yeniden düşünüp harekete geçmesi gerekiyor. Bilim ve teknoloji ile ilgili çalışmaları yapmaya gayret ediyoruz. Uzaktan eğitim meselesinde birkaç eğitim yapan ülkeden biriyiz. Bu konuda büyük adımlar attık ve gurur duyuyoruz. Sizlerle bu projede bulunmak başka illerle paylaşmak gerekiyor. Bize de anlatmak için hikaye çıkıyor. Bu meselenin farkında olarak bu dönüşümün gereğini yerine getirerek biz üzerimize düşeni yapacağız. Uzun soluklu olan bu projeyi bir başarı hikayesi olarak görüyorum. Bu mesele kültürel, zihniyet ve sosyal bir dönüşüm .Bu projedeki tüm çalışan arkadaşları tebrik ediyoruz. Biz buradayız. Ne yapmak gerekiyorsa yapmaya hazırız.”ifadelerine yer verdi. 

 

Programda Darıca Zeki Gezer Ortakokulu ve Başiskele Tüpraş Meslek Anadolu Lisesi okuluna bağlanarak robotik kodlama sınıflarında çalışmaları test edildi. Ayrıca salonda Bakan Selçuk’un elinden drone uçuruldu. Drone uçuşu sonrasında salonda yer alan diğer 2 drone eşliğinde Türk Bayrağı ve Azerbaycan Bayrakları’nın olduğu droneler gösteri gerçekleştirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Selçuk, Kocaeli'de, Açılış, Törenine, Katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı