reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
13 Mart 2019 - Çarşamba 09:21
 
Bakan Pekcan: Yüzde 24'lerden Yüzde 34'lere Geldi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan kadın girişimcilere çok önem verdiklerini belirterek, "Son 10 yılda iş hayatındaki kadın oranı yüzde 24'lerden, yüzde 34'lere gelmiş durumda ama OECD ortalaması yüzde 51,3. Demek ki daha gidecek çok yolumuz var. Ben bunu her zaman bir avantaj olarak görüyorum. Demek ki bizim kullanılmamış bir potansiyelimiz var, bunun için çok şanslıyız" dedi.
EKONOMİ Haberi
Bakan Pekcan: Yüzde 24'lerden Yüzde 34'lere Geldi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kocaeli'nin Derince ilçesinde, 'Kadınlar buluşuyor ticareti konuşuyor' programında kadınlarla bir araya geldi. Bakan Ruhsar Pekcan bu sene Birleşmiş Milletler'in temasının 'Eşit düşün, zekice geliştir, bölüşüm için üretim yap' olduğunu belirterek, "Eşitliğe giden yol teknolojiden yenilikten, inovasyondan geçiyor. Biz kadın girişimcilerimize çok önem veriyoruz, bakanlık olarak da hükümet olarak da. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonlarıyla da son 10 yılda iş hayatındaki kadın oranı yüzde 24'lerden, yüzde 34'lere gelmiş durumda ama OECD ortalaması yüzde 51,3. Demek ki daha gidecek çok yolumuz var. Yani benim açımdan, ben bunu her zaman bir avantaj olarak görüyorum. Demek ki bizim kullanılmamış bir potansiyelimiz var, yüzde 15-20'lerde biz bunun için çok şanslıyız. Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıldaki hedefi orta gelir düzeyindeki ülkelerden yüksek gelir düzeyindeki ülkelere geçiş yapmak. Bu doğrultuda biz çalışmalarımıza yön veriyoruz. Bunu da ancak daha fazla ihracat ve daha fazla katma değerli ihracatla mümkün" dedi.

'2018 YILINI 168 MİLYAR DOLAR GİBİ REKOR İHRACATLA KAPATTIK'

Yılı yüksek bir ihracat oranıyla kapattıklarını söyleyen Bakan Pekcan, "2018 yılını 168 milyar dolar gibi rekor ihracat ile kapattık. Yine bu sene ilk 2 ayda 28 milyar dolar gibi ihracat gerçekleştirdik. En önemlisi de ihracatın ithalatın karşılama oranı geçen sene yüzde 75'lere bu sene de iki ayda yüzde 87'ye geldi. Yani dış finansman ihtiyacımızı biz 2 ayda 10,8 milyar dolar azalttık. Bu demek ki hem dış borçlanmamız azalacak aynı zamanda da ülke büyümesine katkı sağlayacak. 2018'in 3'üncü çeyreğinde dış ticaretin ülke büyümesine katkısı 6,73 oldu son çeyreğinde ise 9,73 oldu. Biz Ticaret Bakanlığı olarak kadınlarımızı, esnafımızı, gençlerimizi, KOBİ'lerimizi merkeze alarak ticaretimizi kolaylaştırmak ve ihracatımızı artırmak yönündeki hedeflerimize çalışıyoruz. Bugün küresel ekonomiye yön veren yenilikçi şirketlerin hemen hepsinin kurucuları genç girişimcilerdir. Bu bir tesadüf değil, dolayısıyla biz gençlerimize de yenilikçi yatırımları için o vizyonlarına destek olmak için kadın girişimcilerimizle beraber destek olmak zorundayız. Biz de bu doğrultuda bakanlığımızda şubat ayı itibariyle İhracat Genel Müdürlüğümüzün bünyesinde Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanlığı'nı kurduk. Bu arada kadınlarımız ve gençlerimiz arasında bir hat oluşturduk. Bir tarafında bakanlık olarak bizler varız her aşamada destekleriyle sizleri hazırlar, sizlerin projelerini dinlemeye ve sizleri yönlendirmeye hazırlar. Bir tarafında da sizler varsınız. Sizlerin daha çok rekabetçi olabileceği alanlarda bizler sizleri yönlendirmek isteriz, sizlerin projelerini dinlemek isteriz" diye konuştu.

'200 MİLYON DOLAR İHRACAT KREDİSİ TAHSİS ETTİK"

Bakanlık olarak yüzde 51'i ve üzeri kadınlara ait olan firmaların kullanımına 200 milyon dolar ihracat kredisi tahsis ettiklerini ifade eden Bakan Pekcan, şu açıklamada bulundu:

"Aynı zamanda İhracat Destek Ofisleri kurduk şu ana kadar 21 ilde 31 ofis kurduk, yıl sonuna kadar 81 ilde yaygınlaştıracağız. İhracat Destek Ofisleri'nde ise ihracat ile ilgili her türlü sorununuzun cevabını bulabileceksiniz zaten bunlar da bakanlığımızla birlikte online olarak çalışıyorlar. Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanlığı'nı kurarken amacımız bakanlığımızın çok güzel destekleri var. Lütfen sizler de bunları takip edin kolaydestek.gov.tr diye bir web sitesi kurduk. Animasyonlarla bunu en basit şekilde bunları size anlatıyoruz. Mutlaka sizlerin de yararlanacağı bakanlığımızın destekleri vardır. Devlet çok güzel destekler veriyor ihracatçısına. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadınlara biz müjdemiz var yüzde 51'i ve üzeri kadınlara ait olan firmalarımızın kullanımını 200 milyon dolar ihracat kredisi tahsis ettik Eximbank kanalıyla. Artı 100 milyon TL, buyurun güle güle harcayın yeter ki siz ihracat yapın. Hepimizin başımızın tacısınız. "

'İHRACATIMIZI ARTIRMAYI BAŞARDIK'

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Başiskele ilçesinde bir otelde düzenlenen 'Bölgesel İstişare Toplantısı' nda iş insanları ile bir araya geldi. İhracatla ve ekonomik verilerle ilgili açıklama yapan Pekcan, "Biz 2018 yılında Cumhuriyet tarihinin rekoru 168 milyar dolar ihracatla kapattık. Ama bu arada bir önemli adım daha vardı ki, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 63'ten, yüzde 75'e geldi. Demek ki biz dış finansman ihtiyacımızı bu doğrultuda azalttık. 2019 hedefimiz de bu doğrultuda olacak. Hem dış finansman ihtiyacımızı azaltırken bir taraftan da Türkiye'nin büyümesine dış ticaret olarak katkı sağlıyoruz" dedi.

Şu anda küresel ekonominin küçülmekte olduğunu ifade eden Pekcan, şöyle konuştu:

"Dünyadaki dış ticaret verilerinin küresel ekonomiye oranı azalmakta. 90'larda küresel ekonominin başına bu oran yüzde 30'larda, 2008'de yüzde 61'de, 2018'de yüzde 58'e gerilemiş. IMF verilerine göre küresel ekonomideki büyüme beklentisi yüzde 4'ten, 3.9'a, 3.7'ye ve sonra 3.5'e revize edildi. Dünya Ticaret Örgütü'ne göre de dünya ticaretinin büyümesi 3.9'dan, 3.7'ye revize edildi ama 19 Şubat'ta Dünya Ticaret Örgütü'nün açıklaması var, Ocak ayı ön verilerine göre dünya ticaretinin büyümesini 3.7'den aşağı doğru revize edebiliriz. Avrupa Birliği'nin büyümesi revize edildi IMF tarafından. En büyük ticaret ortağımız Almanya'nın büyümesi 2'den 1.3'e, geriledi. Bizim en büyük ihracat yaptığımız ülke Almanya'nın Aralık ayı ithalatı yüzde 4.7 düştü. İkinci en büyük ihracat yaptığımız ülke İngiltere'nin aralık ayı ithalatı yüzde 4.2 düştü ama bütün bu koşullara rağmen biz ihracatımızı artırmayı başardık, bu gerçekten büyük bir başarı. Türkiye'deki rakamları dinlerken dünya nereye gidiyor ona da bakmamız gerekiyor" dedi.

TİCARET ODASINI ZİYARET ETTİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Bakan Pekcan'ı burada Bolu Valisi Ahmet Ümit, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, AK Parti'nin Bolu Belediye Başkan adayı Fatih Metin, Bolu TSO Başkanı Türker Ateş ve Bolu TSO'ya bağlı çalışan kadın girişimciler ile iş insanları karşıladı. TSO binası içinde bulunan konferans salonunda konuşan Bakan Pekcan, "Biz Türk milleti olarak kalkınmış, müreffeh, güçlü itibarlı ve istikrarlı bir Türkiye için 82 milyon ele ele verdik ve çalışıyoruz. İçimizde işçimiz var, tüccarımız var, sanayicimiz var, ihracatçımız var. Her kesimden insanımız var. Hepimizin tek bir amacı var. Türkiye'yi daha da kalkınmış, orta gelir seviyesinden yüksek gelirli seviyesine taşıyabilmek. Bakanlık olarak da politikalarımızı, vizyonumuzu bu doğrultuda yönlendiriyoruz. Bu da daha fazla ihracat, daha fazla katma değerli ihracatla mümkündür. Bu yönde Bakanlık olarak rekabetçi olduğumuz alanlarda daha fazla tasarıma, markalaşmaya, teknolojiye önem vererek daha fazla rekabetçi olmak. Dünyanın dijitalleştiği dönemde dijitalleşmeye önem vererek dış ticaret ve gümrüklerde dijitalleşmeye ve şeffaflaşmaya önem veriyoruz" dedi.

Bakan Pekcan'a konuşmasının ardından Bolu TSO Başkanı Türker Ateş tarafından Bolu'nun Göynük ilçesine ait e-ticaret yöntemi ile internetten satışı yapılan yöresel tekstil ürünleri hediye edildi. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Kaynak: Editör: Gülcihan Bilgili
Etiketler: Bakan, Pekcan:, Yüzde, 24'lerden, Yüzde, 34'lere, Geldi,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı