ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
02 Ocak 2021 - Cumartesi 10:45
 
Bakan Koca: 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi
Sağlık Bakanı Koca, İngiltere'den Türkiye'ye giriş yapan 15 kişide mutasyonlu coronavirüsü tespit edildiğini duyurarak, "İngiltere’den yurda girişler tamamen durdurulmuştur" dedi.
SAĞLIK Haberi
Bakan Koca: 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi


İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu açıkladığı mutasyonlu corona virüsü Türkiye’ye giriş yapan 15 kişide de tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’den Türkiye’ye girişlerin tamamen durdurulduğunu duyurdu.
"BU KİŞİLER İZOLASYON ALTINDADIR"
Bakan Koca, konuyla ilgili açıklamasında şunları belirtti: "Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı.Ayrıca son dönemde İngiltere'den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik. İngiltere'den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır. Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda Mutasyonlu virüs İngiltere'den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere'den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Koca:, 15, kişide, mutasyonlu, virüs, tespit, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı