reklam
reklam
reklam
reklam
Haber
27 Ocak 2020 - Pazartesi 12:09
 
Aydınlık Büyükşehir'in Elazığ'daki Çalışmalarını Ajans 9'da Anlattı
Elazığ’da yaşanan depremin ardından yaraları sarmak amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden de ekipler bölgeye gitti. Bölgede gerçekleştirilen faaliyetleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık Ajans 9’da canlı telefon bağlantısında aktardı. Aydınlık ihtiyaç duyulduğu takdirde AFAD ve yetkili kurumlarla koordine halinde yaraları sarmak için çalıştıklarını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Aydınlık Büyükşehir'in Elazığ'daki Çalışmalarını Ajans 9'da Anlattı

Elazığ’da yaşanan depremin ardından yaraları sarmak amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden de ekipler bölgeye gitti. Bölgede gerçekleştirilen faaliyetleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık Ajans 9’da canlı telefon bağlantısında aktardı. Aydınlık ihtiyaç duyulduğu takdirde AFAD ve yetkili kurumlarla koordine halinde yaraları sarmak için çalıştıklarını söyledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan AYDINLIK katıldığı canlı yayında bölgede yapılan çalışmaları şu ifadelerle aktardı:

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR EKİBİ 37 SAATTİR ELAZIĞ’DA YARALARI SARIYOR

“Depremin merkez üssü Sivrice’deyiz. Geldiğimiz andan beri devletin büyüklüğünü milletimizin merhametinin ne kadar kuşatıcı olduğunu bir müşade izliyoruz. Bölgeye geleli ve faaliyetlerimize başlayalı 37 saat oldu. Burada 22 kişiden oluşan bir ekiple faaliyet gösteriyoruz. Ekibimizin içerisinde daha öncesinde Gölcük depremini yaşamış ve gönüllülük esasıyla çalışan Gölcük arama kurtarma ekipleri var. Özellikle altını çizerek şunu ifade etmek isterim. Bu tür afetlerde koordinasyon çok önemli. Biz depremin olduğu ilk andan itibaren Başkanımızın da talimatlarıyla AFAD ile ilgili mülki idari amirlikler ve belediyelerle iş birliği ve istişare içerisindeyiz. Bize ne zaman ihtiyaç duyulursa o zaman orada olacağımızı ifade etmiştik.  Çünkü bu tür depremlerin ilk anı eş zamanlı bir iş yapmayı gerektiriyor. Arama kurtarma sağlık ilk başta öncelik oluyor ama sonrasında barınma, gıda ve hijyen malzemelerin temini öncelik arz edebiliyor. Biz çok merhametli bir toplumuz, herkes koşup geliyor ama düzensiz bir şekilde gelirseniz burada ayak bağı da olabiliyorsunuz. Biz bu hassasiyetle hareket ettik ve bize ihtiyaç duyulduğunda neler yapabileceğimizi hangi konularda ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Dedi.

TÖRENDEN BİLE EKİBİMİZ VAR

Özellikle ekibimizde o ihtiyaçlar dahilinde teknik ekip bulunduruyoruz. İtfaiyeden, törenden ekiplerimiz var diyeceksiniz ki törenden neden ekibimiz var? Çünkü çadır kurmayı iyi biliyorlar. Burada AFAD ve Kızılay çadır dağıtmış ancak bunların kurulmasında sıkıntılar olabiliyor. Bu çadırlar

BÜYÜKŞEHİR VETERİNER EKİBİ HAYVANLARA MÜDAHALE EDİYOR

Biz dünden itibaren özellikle Sivrice’deki Duygulu Çevrimtaş gibi köylerde vatandaşlarımızın çadırlarını kurduk. Burada hiç düşünmediğimiz sıkıntılar vardı. Mesela vatandaşımız burada hayvancılıkla uğraşıyor. Bizim bir veteriner ekibimiz var.  Burada insanlarımız hayvancılık yapıyor. Depremden ve afetlerden yalnızca insanlarımız değil hayvanlarda etkileniyor. Bunu Avustralya’da gördük. Oradaki hayvanların doğal yaşamının da nasıl etkilendiğini. Bu konuda da neler yapabileceğimizi düşündük. Aramızda elektrikçi ekip arkadaşlarımız var. Direklerin devrildiğini elektriklerin kesildiği evlere elektriklerin bağlanması konusunda yardımcı olduk. 

AFAD İLE PLANLI BİR ŞEKİLDE HAREKET EDİYOR

Geçtiğimiz gün yine geç saatlerde işimiz bittiğinde Sivrice kaymakamımız ve AFAD koordinasyonuna gittik. Bugünü planladık. Bugün hangi köylere gidelim. Orada   insanımızın ne tür ihtiyaçları var onları değerlendirdik. Şu anda Sivrice’nin Dörtbölük, Uslu, Çatakkaya, Üğrük ve Kayapınar köylerine giriyoruz. Burada yine vatandaşlarımızın çadır kurmasına, yardımların intikal ettirilmesine, ihtiyaç duyulması halinde diğer teknik hususlarda yardımcı olmaya hatta ve hatta veterinerlik hizmetleri dahi vermeye çalışıyoruz. Burada her gittiğimiz yer de Kocaeli’ndeki depremi yaşamış insanın ne kadar kendilerine iyi dileklerimizi sizlerin iyi dileklerini ve dualarınız iletiyoruz.   

 “NEYE İHTİYAÇ VARSA HEMEN SENKRONİZE OLUYORUZ”

Şu anda burada hiçbir düzensizlik yok. Devletimiz gerçekten çok büyük. İlk andan itibaren AFAD, UMKE ekipleri, arama kurtarma sağlık ile ilgili müdahaleler yapıyor.  Barınma ile alakalı Kızılay, AFAD hemen olaya vaziyet etmiş durumda. Çadırlar dağıtılmış barınmanın ilk aşaması çadırla olur. Diğer aşamalarına da biz dün şahitlik ettik onlar da yine sırasıyla gerçekleştirilecektir.

EKİPLERİMİZ AFAD VE YETKİLİ KURUMLARLA KOORDİNASYON HALİNDE ÇALIŞIYOR

Ama şunun altını çizerek ifade ediyorum. Ben dün kaymakamla görüştüğümüzde hemen Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul’u aradım. Bugün için mesela bine yakın elektrikli ısıtıcı ihtiyacı olduğunu ifade ettik ama yarın bu değişebilir.  Bölgeye devamlı yardım geliyor.  Devamlı senkronize olmak gerekiyor. Bizlerin dediğinden çok AFAD’taki il müdürlüklerinin ve AFAD’ın genel sayfasındaki iletişim numaralarıyla iletişime geçerek anlık ihtiyaçların ne olduğunu öğrenerek hareket etmemizde fayda var. Çünkü Türkiye’nin her yerinden yardıma koşan, tırlarla yardım gönderen insanımız var. İnsanımız çok merhametli. Burada düzensizlik yok. Aş evleri kurulmuş, insanlar gıda yardımına ulaşmış, barınmaları çözülmüş, çözülüyor ama anlık ihtiyaçlar olabiliyor.  Bizlerin buraya getirdiği araçlarda battaniye vardı. İhtiyacı tespit ettik ve yerinden temin ettik.  İç çamaşırı ihtiyacı vardı mesela. Gittiğimiz köylerde her aileye 2 koli gıda ve battaniye desteğinde bulunduk. Bunların sayılarını ifade etmeye çok gerek yok. Biz bunları söylemekten çok işin sonucuna bakıyoruz. Burada neye ihtiyaç varsa hemen senkronize oluyoruz. Belediyemizdeki satın alma görevlilerine ilettik hemen ihtiyaç duyulan malzemelerle ilgili işlemleri yaptık ve böyle bir ihtiyaç dahilinde yine gereken desteği vereceğimizi söyledik.

TECRÜBELİ ARAMA KURTARMA EKİBİMİZ DE ELAZIĞ’DA

Tekrar söylüyorum biz istişare ile bu işleri yapıyoruz. Buradaki mülki idari amirimiz ve AFAD bizlere nelerin ihtiyaç olduğunu söylemişti. Bugün teknik ve lojistik destek ile ilgili dört köyümüze gidiyoruz. İtfaiyemiz ve arama kurtarma faaliyetleriyle ile ilgili tecrübeli ekimiz burada. İnsani yardımlarla ilgili yaptığımız yardımları kayıt altına alacağımız arkadaşlarımız burada. Vatandaşların dertlerini sorup onlarla hemhal olacak arkadaşlarımız bizimle burada beraber. Biz bugün burada bu faaliyetlerimize devam edeceğiz.

BİZİM NE DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ DEĞİL BURADAKİ İHTİYAÇLAR ÖNEMLİ

 Yetkili kurum ve birimlerle sürekli istişare halindeyiz. Bazen bizim düşündüğümüz şeylerin yanı sıra hiç düşünmediğimiz şeylere ihtiyaç olabiliyor. Mesela kimin aklına gelir ki oradaki elektrik direğinin devrilmesiyle birlikte hanenin en önemli ihtiyacı elektrik olabiliyor. Bu şekilde ihtiyacı giderdik. Kimin aklına gelir mesela bizim insanımız çok merhametli vatandaşımız kendinden daha çok evinin altındaki ineklerini, koyunlarını ve keçilerini düşünüyordu mesela. Veteriner ekibimizi görünce oraya beraber indik. Oradaki canlılara da gereken muayeneyi ve müdahaleyi yapmamızdan çok memnun kaldılar. Demek ki bizim ne düşündüğümüz değil buradaki ihtiyaçların ne olduğunu yerinde tespit yapmak da gerekiyor bunu yapan kurumumuz da AFAD. Bizim orayla her zaman iş birliği içinde olmamız lazım.

KOCAELİ EKİBİ BU AKŞAM GERİ DÖNÜYOR

Bizim bu teknik ekibimiz burada 4 köyde daha faaliyetlerini sürdürecek. Yine AFAD’ın ve yerel yönetimin isteği dahilinde biz bunları yaptıktan sonra bugün için geri dönmeyi planlıyoruz. Ancak iletişimimiz devam edecek. Gerek barınma gerek diğer ihtiyaçlarla alakalı talepleri karşılamaya çalışacağız. Devletin tüm imkân ve kabiliyetleri çok çok fazla burada. İnsanımızın gözü arkada kalmasın. Burası Türkiye’nin merhametinin gücünün hissedildiği bir alan haline gelmiş dolayısıyla biz gönül rahatlığı içerisinde Kocaeli’ne akşam faaliyetlerimi bitirince geri döneceğiz.

Kaynak: Editör: Hakan KATIRCI
Etiketler: Aydınlık, Büyükşehir'in, Elazığ'daki, Çalışmalarını, Ajans, 9'da, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı