reklam
reklam
Haber
25 Eylül 2020 - Cuma 11:05
 
Arpacı: Aşılarda Büyük Sıkıntı Yaşanacak
Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı, “Türkiye’de 25 milyon kişinin grip ve zatüre aşısı ihtiyacı var, ülkeye 1.5 milyon aşı girecek, büyük sıkıntı yaşayacağız” dedi
GÜNDEM Haberi
Arpacı: Aşılarda Büyük Sıkıntı Yaşanacak

Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Bilal Arpacı, grip ve zatürre aşılarıyla ilgili önemi açıklamalarda bulundu. Oda binasında yaptığı açıklamada, grip ve zatüre aşılarının üretiminin geciktiği ve sınırlı sayıda üretilmesinden dolayı aşılarla ilgili ileriki günlerde sıkıntı yaşanacağını dile getirdi. Ülkede 25 milyon kişinin aşıya ihtiyacı olduğunu fakat 1.5 milyon aşının geleceğini belirten Arpacı, dünyada da grip aşılarına olan talebin patlama noktasında olduğunu ifade etti. Arpacı, önümüzdeki zaman zarfında ciddi derecede büyük sıkıntılar yaşanacağını dile getirirken, ayrıca maske üretiminde bir sıkıntı olmadığını belirtti.

Arpacı’nın açıklamaları şu şekilde; Aşı, hastalıklara karşı bağışıklık sağlama amacı ile insan veya hayvan vücuduna verilen, virüs yada bakterilerin hastalık yapma özelliklerinden arındırılarak geliştirilen biyolojik ürünlerdir. Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yok eden koruyucu maddelerimiz olan antikorların oluşmasını sağlarlar. Hastalıklara karşı korunma ve toplumda salgınların önlenmesinde çok önemli yer teşkil eden aşılamayla; bugüne kadar çocuk felci, su çiçeği, ve kızamık gibi birçok hastalığın azalması yada dünyada görülmemesi sağlanmıştır. Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle her yıl aşı içeriği bu gelişmeleri yakından takip eden Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyeleri dikkate alınarak hazırlanır.

 

 

 

SINIRLI SAYIDA ÜRETİLİYOR

 

 

 

Grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır. Bu nedenle; eskiden geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır. Zatüre aşılarının da üretimi bir önceki yıla oranla sınırlı sayıda olmaktadır. Grip ileri yaşta ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde zatüreye çevirebilmekte ve ölümlere neden olabilmektedir. Ayrıca belirtmek isteriz ki Covid-19 pandemisi öncesinde de riskli gruplarda görülen zatürre enfeksiyonu hastaneye yatış sürelerini ve ölümleri arttırmaktadır.

 

 

 

 

EKİM AYINDA GELECEK

 

 

 

Bu nedenle gerek can kayıplarını önlemek gerekse hastanede yatış süresini azaltmak için grip ve zatüre aşılarının risk grubunda olan kişilere yapılmasını tavsiye ediyorduk ve etmeye devam ediyoruz. Covid-19 a eşlik edecek zatüre ve grip rahatsızlıklarını yaşamamak için risk grubundaki kişilerin mutlaka aşıları olması gerekmektedir. Grip aşısının üretimindeki gecikme nedeniyle aşılar geçen yıl ekim ayında gelmiş olup bu sene de ekim ayının ortalarında gelmesi planlanmaktadır. Gelecek sayının belirlenmesinde önceki senelerde ülkemizde uygulanan aşı rakamları baz alınmaktadır. Zatürre aşısının bir çeşidi 2011 yılında çocuklarda aşılama takvimine girmiştir ve bu süreçte de 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişilere Aile Sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.

 

 

 

25 MİLYON AŞI İHTİYACI VAR

 

 

 

Ülkemizde ; 65 yaş üstü nüfus sayımız 7.5 milyon, sağlık çalışanı sayışımız 1.1 milyon, 0-18 yaş nüfus 22.8 milyon kişidir. Astım, KOAH, kalp yetmezliği, diyabet ve diğer kalp hastalıkları gibi kronik hastalığı olan sayımız 2016 verilerine göre yaklaşık 20 milyon kişidir. Bu sayılar ışığında grip aşısı ve zatüre aşısı ihtiyacımız yaklaşık 25 milyon civarındadır. Firmaların vermiş oldukları bilgilere göre ise bu yıl yaklaşık 1,5 milyon doz grip aşısı getirilecek olup büyük bir kısmı Sağlık Bakanlığımıza tedarik edilecektir.Bu sene pandemi nedeniyle talep artmış olsa da gelecek miktar grip aşısının ihtiyacı karşılanmayacağı ve büyük sıkıntılara neden olabileceği aşikardır.

 

 

 

 

 

SORUMLU ECZACILAR DEĞİLDİR

 

 

 

Halkımızın ve hastalarımızın bilmesini isteriz ki bu durumda yaşanılacak olası sıkıntıların sorumlusu eczacı ve eczaneler değildir. Bu koşullar altında Grip aşılarının öncelik tanınacağı hastalar için Bakanlığımızca bir skorlama oluşturulmalı ve bu skorlama neticesinde reçete karşılığında eczanelerden temin edilmeli yada bu sene için aşılama merkezlerinden yapılması sağlanmalıdır. Covid 19 ile mücadele de bireysel olarak her birimize görev düşmekte olup tedbirlere riayet etmeli Maske-Mesafe-Temizlik kurallarına uymalı uymayanları uyarmalıyız. Hep birlikte yeneceğiz.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Arpacı:, Aşılarda, Büyük, Sıkıntı, Yaşanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı