ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
03 Aralık 2021 - Cuma 11:42
 
Adalet Bakanı Kocaeli'de konuştu
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere Kocaeli'ne geldi. Bakan Gül açıklamasında, "Kocaeli ülkemizin kalkınmasında her zaman önemli katkılar yapmıştır" dedi.
GÜNDEM Haberi
Adalet Bakanı Kocaeli'de konuştu

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Kocaeli'ye geldi. İlk olarak Kocaeli Kongre Merkezi'nde düzenlenen Mağdur Odaklı Adalet Buluşmaları toplantısına katıldı. Toplantıya Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanı sıra Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda ilk konuşmayı yapan Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, "Adaletin hızlı ve doğru bir şekilde yayılması için çok büyük emek verilmektedir. Kadınlar çocuklar ve yaşlılara nasıl daha iyi hizmet edilebilir bunlar için çalıştay düzenlenmektedir. Bu programın gerçekleşmesinde emeği olanlara teşekkür ediyorum" dedi.

 

 

"161 TANE BULUNUYOR"

Ardından konuşan Kocaeli Adlı Destek Müdürü Ramazan Gürkan, "Mağduru dinlemek ve kaygı durumunu düşürmek. 2019 yılında kurulmaya başlayan adlı destek müdürlüklerimiz su anda 161 tane bulunuyor. Adaletin tecellisi konusunda büyük önem arz ediyor. Kocaeli ve Gebze'de adlı görüşme odalarını 2018 yılında kurmuştuk. Kurulduğu yıl 7 kez kullanılmışken şu an 200 den fazla görüşme gerçekleştirildi. Adlı görüşme odalarında sadece ağır ceza mahkemelerimiz değil şiddet mağduru çocukları kadınları da bu odalarda dinleyebiliyoruz" diye konuştu.

 

"ÖNÜMÜZÜ AÇIYOR"

Daha sonra konuşmasını yapan Vali Seddar Yavuz, "özellikle mağdurların sadece suçu işleyenin cezalandırması mutlu etmiyor. Mağdurların psikolojik ve ekonomik olarak desteklenmesi önemli bir konu. Türkiye her alanda olduğu gibi Cumhurbaşkanımızın önderliğinde büyük devrimlere imza atmıştır. Siyasi otoritenin ortaya koyduğu sağlam yapı bizim önümüzü açıyor. Sosyal hizmet alanında bugün Kocaeli'de ve Türkiye'de inanılmaz politikalar üretiyor ve milletimizin kapısına gidiyoruz. Yeni değişikliklerle birlikte ailesiyle görüştürme de ortaya koydu" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

"İNSAN TOPLUMSAL BİR VARLIKTIR"

Salonu selamlayarak konuşmasına başlayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Kocaeli'de bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kocaeli ülkemizin kalkınmasında her zaman önemli katkılar yapmıştır. Bugün Mağdur Odaklı Adalet Buluşmasını gerçekleştiriyoruz. Bu toplantılar ve buluşmalar önemli katkılar sağlamaktadır. Bir suçun mağduru olan vatandaşımızı adliyede tek bırakmayan bir adalet sistemi inşa ediyoruz. Mağdurun elinden tutan gözyaşını silen uygulamayı sürecin en önemli parçası olarak görmekteyiz. İnanıyoruz ki güçlü Türkiye'nin yolu hangi görüşe inanca yaşam tarzına sahip olursa olsun haklarını bilmektir. İnsan toplumsal bir varlıktır. Allah'ın verdiği ömrü diğer insanlarla birlikte tamamlıyoruz. Bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi hep birlikte kardeşçe yaşamak en önemlisi . İnsan kendini hukuka emanet etmiştir. İnsan evinin içinde bile hukuka emanettir. Unutmayın ki vatandaşımız için her biriniz devletin temsilcilerisiniz devlet demeksiniz. Adliyenin kapısı vatandaşa huzur ve güven vermelidir. Burada adalet ve güven var demelidir. Elimden tutan devlet var demektir. Adliyenin kapısı asla bir bilinmeze yol açmamalıdır. Adlı süreçlerde vatandaşımızın yeni mağduriyet yaşamaması için çalışıyoruz" diye konuştu.

 

"ÇOCUKLARINI GÖRMEK İÇİN PARA ÖDEMEYECEKLER"

Uzayan mahkeme süreçleri ile ilgili konuşan Bakan Gül, "Örneğin boşanma davaları anlaşmalı değilse uzayıp gidebiliyor. Bu da tarafları çok negatif etkilemektedir. Yeni bir usul gerçekleştirmek istiyoruz. Bir çekişmeli bir de anlaşmalı var. 3.su için çalışıyoruz. Uygulayıcıları dinledik. Önümüzdeki süreçte de bu konuda düzenlemelerin yapılacağına inanıyoruz. Yaratılmışların en değerlisi insanlardır. Çocuğun psikolojisinin korunması en önemli konulardandır. 90 yıldır süre gelen çocukların icra ile teslim edilmesi uygulamasına son verilmiştir. İnsanlar kendi çocuğunu görmek için para ödemeyecek. İnsan kendi çocuğunu görmek için para öder mi hayır" diye konuştu.

 

 

"ÖNE ÇIKARILMASI GEREKEN ŞİDDETİN NEDENLERİDİR"

Şiddetin magazine konu olmamasını söyleyen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Canice katledilmiş bir kadının yayınlanması onun yakınlarına saygısızlıktır. Kadının fotoğrafları yayınlanırken canının fotoğrafları yer almıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Bu ahlaka da hukuka da aykırıdır. Kadına şiddeti bir hikaye gibi anlatan üslubu reddediyoruz. Bu tarz haberlerde öne çıkarılması gereken şiddetin nedenleridir. Geçtiğimiz günlerde bebeğin uğramış olduğu o görüntüler hepimizin yüreğini sizlatti. O çocuğumuzu da bir onuru var. O videoyu izlemesi gerekenler o videoyu izlemiştir. Ama internete o videoları yerleştirmek kime fayda sağlamaktadır. Devletin tüm kurumları mesele ile ilgili konuları takip etmektedir. Burada bu süreci enfekte etmek yerine bu şiddetten ve açıdan magazin reklam çıkarmak kimsenin kabul edeceği bir durum değildir. Çocukların kadınların yaşadığı acıları reytinge magazine alet edilmesi kabul edemediğimiz durumdur" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Adalet, Bakanı, Kocaeli'de, konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı