ARIGÜN
300X900 TOYOTA
toyota servis
Haber
28 Şubat 2019 - Perşembe 09:30
 
AB-Türkiye Ekonomisi KSO'da Konuşuldu
Avrupa Birliği Bilgi Merkezi Koordinatörlüğünde, İktisadi Kalkınma Vakfı ve Kocaeli Sanayi Odası iş birliğinde, Kocaeli Sanayi Odası konferans salonunda düzenlenen "Küresel Ekonomik Gelişmeler Işığında AB-Türkiye Ekonomik ve Ticari İlişkiler" başlıklı panelde, "Türkiye-AB Gümrük Birliği'nin Güncellenmesi" konusunda bilgi verildi. Panelin katılımcılarından biri Ticaret Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Halil İbrahim Şener’di.
EKONOMİ Haberi
AB-Türkiye Ekonomisi KSO'da Konuşuldu

Avrupa Birliği Bilgi Merkezi Koordinatörlüğünde İktisadi Kalkınma Vakfı ve Kocaeli Sanayi Odası iş birliğinde , Kocaeli Sanayi Odası Konferans Salonunda ''Küresel Ekonomik gelişmeler ışığında AB-Türkiye ekonomik ve ticari ilişkileri etkinliği“ düzenlendi.

Ticaret Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Halil İbrahim Şener de katılımcılardan biriydi. Panelde "Türkiye-AB Gümrük Birliği'nin Güncellenmesi" konusunda bilgi verdi. 23 yıllık süreçte, ticaret hacmimizin 5,5 katına çıkarak 2018 yılında  165 milyar dolara ulaştığını kaydetti.  

Şener, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi kapsamında Türkiye tarafından sağlanacak açılımların kapsamlı serbest ticaret anlaşmalarının ekonomiye akdedilmesinin ülke hedefleriyle örtüştüğünü ifade etti.

KSO Yönetim Kurulu ve İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun dikkat çektiği rakamlar ihracat rakamlarıydı.  2018'de Birleşik Krallık'a 11 milyon 113 bin dolarlık ihracat yapıldığını aktardı.

Brexit'in ertelenmesi ve AB ile anlaşmaya varılması Türkiye için de büyük önem taşıyor. Zeytinoğlu, anlaşmasız Brexit durumunda, Birleşik Krallık Gümrük Birliği dışına çıkacağından ticaretlerinde aksamalar olmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.  

AB sürecini gündemde tutmalarının öneminden bahseden Zeytinoğlu, bu kapsamda üyelik müzakerelerinin yeniden canlanması gerekliliğinin altını çizdi. Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin büyük önem taşıdığını da kaydetti. 

Panel,  sunumların gerçekleştirilmesiyle son buldu...
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AB-Türkiye, Ekonomisi, KSO'da, Konuşuldu,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı