reklam
reklam
reklam
Haber
30 Kasım 2018 - Cuma 11:52
 
Irakçi:
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, Avrupa’nın İran ile ticari ve ekonomik ilişkilerin yapılması için mali mekanizma ile ilgili yeni fikirlerinin olduğunu söyledi.
DÜNYA Haberi
Irakçi:

Irakçi, ‘’Avrupa’nın İran’ı inzivaya itmek için Amerika’nın baskısı altında olduğunu biliyoruz, fakat Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) İran ve diğer taraflar arasında korunması önem taşımaktadır. ‘’ dedi.
KOEP’in ekonomik meziyetlerinin İran için azaldığını ifade eden Irakçi, bu durumun devamı durumunda anlaşmanın ölüme yaklaşacağını ve Avrupa’nın anlaşmanın koruması için harcadığı çabalarının sonuçsuz kalacağını söyledi.
Bu hususta kararın Avrupa’ya bağlı olduğunu ifade eden Irakçi, AB’nin İran ile ticaretin devam etmesini garantilemesi gerektiğini zira zamanın hızlı bir şekilde geçtiğini ve İran’ın sabrının da tükendiğini belirtti.
Amerika’nın ambargolarına rağmen İran’ın her zaman petrolünü satmak için bir yol bulduğunu ifade eden Irakçi, İran’ın eski müşterilerinin bazılarının rafinerilerinin İran petrolü haricinde alternatif imkanı olmadığını ve durumu değiştirmelerinin mümkün olmayacağını söyledi.
İran’ın Amerika’ya güveninin kalmadığını ifade eden Irakçi, İran’ın KOEP’in meziyetlerinden yararlanmadığı takdirde anlaşmada bir gün bile kalmayacağını fakat dünyadaki dostları ile bu noktaya gelmemek için çaba harcadığını söyledi.

 


 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Irakçi:, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı