reklam
Haber
10 Nisan 2020 - Cuma 17:09
 
5 İlde Sokağa Çıkma Yasağı Gelebilir
Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, korona virüsün bulaşıcılığını önlemek için sıkı tedbirler alınması gerektiğini belirterek “Yavaş yavaş hastaneler ve dolayısıyla yoğun bakımlar doluyor.” dedi.
GÜNDEM Haberi
5 İlde Sokağa Çıkma Yasağı Gelebilir

Cinel ayrıca beş il için sokağa çıkma yasağının gelebileceğini de söyledi.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yoğun bakımların doluluk oranını yüzde 63 olarak açıkladı. İstanbul’da yoğun bakımların büyük oranda dolu olduğu bazı yerlerde ameliyathaneleri de yoğun bakım olarak hazırlandı, agresif bir artışta buraların da kullanılabileceği belirtildi. 
 

BEŞ İLDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELEBİLİR


 Uzmanlar, yoğun bakım yatak ve ekipman sorunundan önemlisinin kişilerin yoğun bakıma gelecek aşamaya gelmemesi olduğuna dikkat çekerek “Bu işten kurtulmak istiyorsak öncelikle birbirimize hastalığı bulaştıracak her türlü şartı ortadan kaldırmamız gerek. Vakaların en çok görüldüğü beş ilde sokağa çıkma yasağı olabilir” görüşünü dile getirdiler.Türkiye’de yetişkinler için 24 bini aşkın yoğun bakım yatağı bulunuyor. Ancak vaka artış hızıyla birlikte yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının artması nedeniyle bu servislerin yetersiz kalabileceği endişesi de yaşanıyor.
 

 İLLERDE YOĞUN BAKIM EKİPLERİ KURULMALI!


 Birincil hedefin halk sağlığı problemi olarak “bulaşıcılığı” önlemek olduğunu vurgulayan Cinel, yoğun bakımın yatak ve solunum cihazından ibaret olmadığını belirterek “Yoğun bakım bir ekip işidir. Yalnızca yoğun bakım ekibinin sağlığını korumak ve yoğun bakım yatak sayısını artırmak da çözüm olamayabilir; ‘yoğun bakımların akılcı kullanımının’ ön plana çıkarılması bu gibi olağanüstü pandemi günlerinde şarttır. İllerde yoğun bakım ekipleri kurulmalı. Bu ekipler, Covid-19 dışındaki yoğun bakım hastalarını özel hastanelere tahliye edebilir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 5, İlde, Sokağa, Çıkma, Yasağı, Gelebilir, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı