ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
12 Ekim 2021 - Salı 14:09
 
3 yıl olsun istediler ama reddedildi
MESS ile bugün yapılan müzakerelerde taslağımızdaki 12 idari madde aynen kabul edilmiştir. Ertelenen 3 madde içerisindeki sözleşmenin yürürlük süresine MESS tarafı 3 yıllık teklif etmiş olup, sözleşmenin 2 yıllık olması gerektiği ifade edilerek bu teklif sendikamız heyetince reddedilmiştir.
GÜNDEM Haberi
3 yıl olsun istediler ama reddedildi

Türkiye’de 130 bin, Kocaeli’de 30 bin işçiyi ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri bugün başladı. Türk Metal Sendikası ile MESS arasındaki ilk görüşme gerçekleştirildi. Yapılan ilk toplantıda 12 idari madde kabul edildi.

 

REDDETTİLER

Türk Metal Sendikası Şube Başkanı ve Türk İş İl Temsilcisi Yakup Yıldız, MESS görüşmeleriyle ilgili detayları sosyal medya hesabından paylaştı. Yakup Yıldız, MESS tarafının toplu sözleşmelerin 2 yılda birden 3 yılda bire çıkarılması teklifini Türk Metal Sendikası olarak net bir şekilde reddettiklerini açıkladı.

 

HANGİ MADDELER GEÇTİ?

MESS ile Türk Metal Sendikası arasındaki görüşmelerde Tanımlamalar, Amaç, Tarafların Tanınması, Tarafların Temsili, Tarafların Sorumluluğu, Muvafata Bağlı Kesintiler, Şikayet Kademeleri, Uyuşmazlıkların Çözüm Kurulu, Özel Hakem, Özel Hakem Kurulu ve Çalışma Usulü, İş ve İşyeri Değişikliği ve Çalışma Belgesi maddelerinde anlaşma sağlandı.

SÖZLEŞME SÜRESİ

MESS görüşmelerindeki ilk çetin tartışma toplu iş sözleşmesinin süresi oldu. MESS tarafı toplu iş sözleşmesini 2 yıldan 3 yıla çıkarmak istedi ancak Türk Metal Sendikası bu teklifi reddetti. Maddenin ertelendiği duyuruldu.

 

NE KADAR ZAM İSTENİYOR?

Türk Metal Sendikasının MESS’ten talepleri ise şu şekilde:

İlk 6 ay için yüzde 29,57 oranında zam,

İkinci 6 ayda enflasyon oranında zam,

Üçüncü 6 ayda enflasyon artı 1 TL zam,

Dördüncü 6 ayda enflasyon oranında zam

Sosyal yardımlarda yüzde 35’lik iyileştirme

Sosyal yardımların ikinci yılı için enflasyon artı yüzde 4’lük iyileştirme.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3, yıl, olsun, istediler, ama, reddedildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı