ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
07 Aralık 2021 - Salı 09:35
 
262 Towers mağdurları için umut ışığı doğdu
Yapımı adeta yılan hikayesine dönen 262 Towers’taki 160 mağdur için umut ışığı görüldü. Rekan Yatırım, 10 Ocak’ta projede satılmayan ve 52 milyon 50 bin lira olarak değeri belirlenen 30 ofis ve 3 dükkan karşılığında inşaat ihalesi yapacak.
GÜNDEM Haberi
262 Towers mağdurları için umut ışığı doğdu

İHALESİ 10 OCAK’TA

İzmit’in doğu girişinde, kentin simge binaları olacakları iddiası ile başlayan 262 Towers ile ilgili 4 yıl sonra önemli gelişme yaşandı. Kayyumda olan ve 160 mağduru bulunan 262 Towers’ı yapan Rekan Yatırım, inşaatı bitirmek için kat karşılığı ihaleye çıktı. 10 Ocak’ta pazarlık usulü ile yapılacak ihalede, ihaleye alacak firmaya inşaat karşılığında 262 Towers’ta satılmayan 30 ofis ve 3 dükkan verilecek. Verilecek ofis ve dükkanların metrekareleri ve fiyatları da ilanda yer aldı.

 

BİTİRMEK İÇİN FORMÜL

Suudi Arabistanlı Muhammet Al Kattan ve Burçin Şahin ortaklığında başlayan, ardından Şahin’in ayrıldığı ortaklığa Öztürk Grup geldiği inşaata, 4 yıldan fazla bir süredir çivi çakılmıyor. İnşaat başlamadan yer alan hak sahipleri de büyük mağduriyet yaşadı. Eylül ayında kayyum heyeti tarafından kat malikleri ile genel kurul yapıldı. Genel kurula katılan Rekan Yatırım’ın ortağı Muhammet Al Kattan, hak sahiplerine projeyi bitirme sözü verdi. Bunun üzerine başlayan çalışmalarda inşaatın bitirilmesi için bir formül bulundu.

 
TAŞINMAZLAR YETMEZSE FİRMAYA ÖDEME YAPILACAK

Kayyum heyetinin gözetiminde Rekan Yatırım ihaleye çıktı. Projede satılmayan ofis ve dükkanlar karşılığında inşaat ihalesine çıkan firma 10 Ocak’ta saat 14.00’te firmalarla pazarlık usulü ihale yapacak. Rekan Yatırım’ın 30 ofis ve 3 dükkan karşılığında yaptıracağı ihaleyi alan firma ile imzalayacağı sözleşmede belirlenen taşınmazlar ile sözleşme bedeli arasında fark olursa, bu fark tapu tescili yapılmadan firmaya ödenecek.

 

365 GÜNDE TAMAMLAYACAK

İhale şartnamesinde ihaleyi alacak firmanın, işi 365 günde tamamlaması bekleniyor. İhalede inşaatın yapımı karşılığında yükleniciye devredilecek taşınmazlarının devir işlemleri söz konusu yapım işlerinin tamamlanarak geçici kabullerin yapılmasına ardından yapılacak ve yüklenici firma adına tapu tescilleri gerçekleştirilecek. Projenin başında ofis ve dükkan alan 160 mağdur için bu ihale büyük umut olacak.

BEDELLER ÇOK YÜKSEK

İhale şartnamesine koyulan taşınmazların tamamı A blokta yer alıyor. A blokta yer alan 3 dükkandan en büyüğü olan 174 metrekarelik dükkan için 5 milyon 540 bin lira değer biçilirken, 148 metrekare olan dükkan için 4 milyon 150 bin lira, 32 metrekare olan dükkan için de 980 bin lira değer biçildi. İhaleyi alacak firmaya verilecek ofislerin fiyatları 810 bin lira ila 2 milyon 200 bin lira arasında değişiyor. Dükkan ve ofislerin toplam bedelleri 52 milyon 50 bin lira olarak belirlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 262, Towers, mağdurları, için, umut, ışığı, doğdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı