reklam
reklam
Haber
15 Ağustos 2020 - Cumartesi 09:55
 
21 Eylül’de Okullar Böyle Açılacak
Milyonlarca kişinin merakla beklediği okulların açılmasıyla ilgili detaylar netleşti
GÜNDEM Haberi
21 Eylül’de Okullar Böyle Açılacak

21 Eylül’de okulların açılması planlanıyor. Detaylar ise milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Hürriyet eğitim yazarı Nuran Çakmakçı Milli Eğitim Bakanlığı’nın son çalışmalarını köşesine taşıdı. Her şey yolunda giderse ilk olarak okulöncesi, ilkokul birinci ve ikinci sınıflar okula başlayacak. Burada süreç görülüp duruma göre karar verilecek. Bakanlığın en çok kafa yorduğu konulardan biri, okuma yazmayı öğrenecek olan birinci sınıflar. Bunun için her aşamada bu sınıflar öncelikli olarak ele alındı. İlk olarak okula bu grubun başlatılmasının nedeni, okuma yazma öğretilirken yüz yüze eğitimin zorunlu görülmesi. Buna göre birinci sınıf öğrencilerine öncelikle uzaktan eğitim uygulaması olan canlı sınıfla harflerin, seslerin tanıtılması sağlanacak. 20 günde bazı seslerin tanıtılmasının ardından yüz yüze eğitimle çocukların okuma yazması pekiştirilecek. 


ÜÇ HAFTA SONRA SINAV ADAYLARI


 Üç hafta bu öğrencilerin durumuna bakılacak. Her şey yolunda giderse bu kez sınava girecek öğrenci gruplarına öncelik tanınacak. Yani Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) hazırlanan 8 ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan 12’nci sınıflar okula çağrılacak. Aşamalı ve kademeli sistem uygulanacağı için yine üç hafta beklenecek. Bu kez ortaokul 5 ve 7’nci sınıflar ile lise ara sınıfları okula alınacak. 

 

İKİ GÜN OKUL ÜÇ GÜN UZAKTAN

 

 Öğrenciler 2 gün okula gelecek. Sınıflar yine yarıya bölünecek. 30 kişilik sınıfın A grubu pazartesi-salı, B grubu perşembe-cuma yüz yüze eğitim için sınıflarda olacak. Geri kalan zamanlarda evden, uzaktan eğitim takip edilecek. 

 

ÇARŞAMBA VE PAZAR TEMİZLİK GÜNÜ

 

 Bakanlık okulda hijyen ve güvenlik için personel alımını bu sürede arttırmayı planlıyor. Okulda sürekli hijyenle ilgili çalışmalar yapılsa da gün sonu okul dezenfekte edilse de çarşamba-pazar günleri büyük temizliğe ayrılacak. Bu günlerde tüm okul dezenfekte edilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 21, Eylül’de, Okullar, Böyle, Açılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı