ARIGÜN
160x600 TOYOTA
toyota servis
Haber
17 Eylül 2021 - Cuma 15:47
 
1. Yerel Medya Kurultayı başladı
Türk Metal 1. Yerel Medya Kurultayında konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, binlerce işçinin dört gözle beklediği toplu iş sözleşmeyle ilgil, “2021-2023 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmemiz için yola çıktık, kolları sıvadık” dedi.
GÜNDEM Haberi
1. Yerel Medya Kurultayı başladı

Türk Metal Sendikası farkını ortaya koyarak yerel medya kurultayı düzenleyerek Türkiye genelinde bir ilke imza attı. Türk Metal 1. Yerel Medya Kurultayında konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, binlerce işçinin dört gözle beklediği toplu iş sözleşmeyle ilgili önemli açıklamalara imza attı. Kavlak, “Şimdi yeni bir dönemin eşiğinde, yeni bir mücadelenin başlangıcındayız. 2021-2023 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmemiz için yola çıktık, kolları sıvadık” ifadelerini kullandı.

 

64 YENİ İŞ YERİ, 24 BİNE YAKIN İŞÇİ

Türk Metal ve içinde bulunduğumuz yeni dönem toplu iş sözleşmesi sürecini anlatmak istiyorum. Bir sendikanın en temel işlevi, faaliyet gösterdiği işkolunda çalışan işçileri örgütlemek ve onlar adına başarılı toplu iş sözleşmeleri imzalamaktır. Bizim de amacımız, hedefimiz budur. Biz, çok şükür ki, örgütlenme konusunda başarılı bir sendikayız. Yalnızca pandemi sürecinde, herkesin evlerine kapandığı bir dönemde bile 62 yeni işyerinde 24 bine yakın işçiyi sendikamız ailesine kattık.

SENDİKAYLA ÇALIŞMAK İSTEMİYORLAR

Şu anda da, çeşitli bölgelerimizde, örgütlenme çalışmalarımız devam ediyor. Bu çabalarımız sonucunda, Genel Başkan olduğumda 81 bin üyeyle devraldığım Türk Metal'i bugün 215 bin üyesiyle ülkemizin en büyük sendikası haline getirdik. Bildiğiniz gibi, ülkemizde en sorunlu alanların başında sendikal örgütlenme geliyor. Çünkü ne yazık ki, bazı işverenler, endüstri ilişkileri sisteminin olmazsa olmazı olan sosyal diyalogtan ısrarla kaçıyorlar. Sendikayla çalışmak istemiyorlar. Bu işverenler, çalışma yaşamında dikensiz bir gül bahçesi istiyor.

 

XİOAMİ’DE 170 KİŞİ İŞTEN ATILDI

Çalışanlarını sömürmek, onları adeta boğaz tokluğuna çalıştırmak istiyor. Belki çoğunuzun haberi vardır... Yaklaşık bir aydır, Çin kaynaklı bir telefon firması olan Xiaomi 'de Örgütlenme mücadelesi veriyoruz. Bakanlıktan çoğunluk tespitini almamıza ve işyerinde yetkimizin kesinleşmesine rağmen, işveren, sendikalı 170 arkadaşımızı işten atarak sendikalaşmanın önünü kesmeye çalışıyor. Çoğunluğu kadın olan arkadaşlarımız günlerdir fabrika önünde yatıyor. Yalnızca Xiaomi 'de mi? Ülkemizin dört bir yanında direniş çadırları var. İşçiler hakları için direniyor. Sendikalaşmak istiyor. İnsan onuruna yaraşır bir yaşam için mücadele veriyor.

ÜÇ KURUŞA RAZI ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

 

Bu ülkede sendikalaşma hakkı var mı? Var. Anayasal bir hak mı? Evet, anayasal bir hak... Peki, biz bu hakkımızı Özgürce kullanabiliyor muyuz? Hayır, kullanamıyoruz... Peki, Sendikalaşma hakkını engelleyenlere ceza yasamızda hapis cezası var mı? Evet, var... Peki, bunca yıldır, Sadece sendikalaştıkları için İşinden atılan, ekmeğinden olan dünya kadar işçi varken, siz hiç hapis yatan bir işveren duydunuz mu? Duymadınız... Duyamazsınız... Birileri işçileri sorgusuz sualsiz işten atıyor, tazminatını, hakkını vermiyor, ondan sonra da arabulucu adı altında birileri devreye girip zaten ekmeksiz kalmış işçiyi Üç kuruşa razı etmeye çalışıyor.

 

GREV HAKKIMIZI ÖZGÜRCE KULLANAMIYORUZ

Bu yasalar birilerine işlemiyor. Birileri bedel ödemiyor. Bedel ödeyen hep biz oluyoruz, emekçiler oluyor. Sendikaya üye olan işçi, Kod 29'la, sorgusuz sualsiz işten atılıyor, ama işverene hiçbir şey olmuyor. Olan yine emekçilere oluyor. İşte biz, böyle bir kara düzenle baş etmeye çalışıyoruz. Bakın, grev hakkımız da anayasada güvence altına alınmış bir haktır. Peki, bu hakkımızı özgürce kullanabiliyor muyuz? Ne yazık ki, hayır... Birkaç belediye grevi dışında son 20 yıldaki bütün grevler ertelendi. Biz Türk Metal olarak her sözleşme döneminde grev kararı alıyoruz, Ama bir türlü grev yapamıyoruz... Çünkü yaptırmıyorlar... Oysa grev yapabilsek... Üç gün, beş gün bile greve çıkabilsek, belki de metal işçisinin kaderi değişecek... Ama yaptırmıyorlar. Emekçilerin işverenlere karşı en etkili silahı olan grev hakkı resmen ellerinden alındı. Anayasal bir hak kullanılamaz hale geldi.

 

ÇOK ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK

Biz yalnızca örgütlenme çalışmalarımızla değil, imzaladığımız toplu iş sözleşmeleriyle de başarılı bir sendikayız. Özellikle son iki dönemde imzaladığımız toplu iş sözleşmeleriyle Türk sendikal hareketine büyük bir dinamizm getirdik. 2017 yılında, altı aylık enflasyon 3,2 idi. Biz ilk altı ay için yüzde 38,28 talep ettik, yüzde 24,63 zam aldık. 2019 sözleşmesine otururken, 6 aylık enflasyon yüzde 6 idi, biz ilk altı ay için yüzde 20 talep ettik, yüzde 17,12 aldık. İmzaladığımız bu sözleşmelerle, metal işçileri hem ücretleriyle hem de sosyal haklarıyla çok önemli kazanımlar elde ettiler. Düşünün, ülkemizde ortalama ücret neredeyse asgari ücret düzeyinde. Ücret artışları da kamuoyunun şüpheyle yaklaştığı TÜİK rakamlarına dayanıyor, Ancak, bu tabloya rağmen üyelerimiz bizim sözleşmelerimiz sayesinde İnsan onuruna yakışır bir ücret alıyor.

YOLA ÇIKTIK, KOLLARI SIVADIK!

Bağımsız anket firmalarına yaptırdığımız ölçümlerde toplu sözleşmelerden memnuniyet oranı yüzde 90'a yakın çıkıyor. Peki değerli dostlarım, bizim bu başarılı sözleşmeleri imzalamamıza rağmen, Elde edilen bu ücretler yeterli mi? Asla değil... Şimdi yeni bir dönemin eşiğinde, yeni bir mücadelenin başlangıcındayız. 2021-2023 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmemiz için yola çıktık, kolları sıvadık.

 

TASLAĞIMIZA SON ŞEKLİNİ VERDİK

Bu süreçte öncelikle, ülkemiz sendikal hareketine getirdiğimiz önemli bir katkı olan, örgüt içi demokrasinin olmazsa olmazı, anket uygulamamızı yaptık. Hem kendi araştırma merkezimiz, hem de anlaştığımız bir özel şirket aracılığıyla, üyelerimizin beklentisini öğrendik. Daha sonra, 21 Ağustos günü MESS'e bağlı işyerlerimizin temsilcileriyle Ankara'da bir araya geldik. Bir atölye çalışması yaptık. Onların taleplerini, önerilerini aldık. Ardından, başkanlar kurulumuzu topladık. Taslağımıza son şeklini verdik.

 

 

BAŞIMIZDA ÇİP SORUNU VAR

25 Ağustos günü de düzenlediğimiz bir basın toplantısıyla sözleşme taslağımızı kamuoyuna açıkladık. İlk altı ay için ücretlerimize, toplamda yüzde 29,57 artış talep ettik. İşimiz kolay mı? Değil... Gerçekten değil... Pandeminin neden olduğu sorunlar, işyerlerindeki duruşlar, ihracattaki daralma, otomobil ve beyaz eşya satışlarındaki azalma derken... İşimiz her geçen gün zorlaşıyor. Biliyorsunuz, Bir de başımızda ÇİP sorunu var. Uzakdoğu'dan kaynaklanan bu sorun, işyerlerimizi zora sokuyor. Hiç beklenmedik duruşlar yaşanıyor. O nedenle işimiz kolay değil... Zor... Hem de çok zor... Buna bir de, Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar, Ve siyasal ortamın belirsizliği gibi nedenler eklendiğinde Özellikle yabancı sermayeli işverenlerimiz Ciddi bir tedirginlik yaşıyorlar. Üretimde bir daralmaya neden olan bu durum, İşimizi daha da zora sokuyor.

 

GREV HAKKIMIZI ÖZGÜRCE KULLANAMIYORUZ

Bunların yanı sıra, Biraz önce söylediğim gibi, Grev hakkımızı da özgürce kullanamıyoruz. En önemli silahımızın elimizden alındığı, sendikaların Yüksek Hakem Kuruluyla tehdit edildiği Bir dönemi yaşıyoruz. Yani değerli dostlarım, Koşullar her açıdan aleyhimize gelişiyor. Dünyada yaşanan ekonomik gelişmelerden Ülkemizdeki ekonomik ve siyasi gelişmelere kadar her şey ama her şey aleyhimize gelişiyor.

 

NE GEREKİYORSA ONU YAPACAĞIZ

Ancak şunu da unutmayalım... Bir söz vardır. Kolayı herkes yapar, Önemli olan zoru başarmaktır, denir. Türk Metal hep zoru başaran olmuştur. En zor dönemlerde ayakta kalmıştır. Bu kez de zoru başarmak için Ne gerekiyorsa onu yapacağız. Arkamızda üyelerimizin gücü, desteği, Yılmadan, bıkmadan süren direnci oldukça, Yine kazanacağız... Yine kazanacağız... Yine kazanacağız... Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

 

CEPLERİNDEN TEK KURUŞ HARCAMAYACAKLAR

Bir önemli hizmetimizi de anlatarak Sözlerime son vereceğim. 2017 yılında imzaladığımız MESS Grup Toplu İş Sözleşmesiyle Ülkemizde devrim niteliğinde Bir hak aldık. 150 bine yakın üyemiz için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası maddesini Sözleşmeye koyduk. Artık Türk Metal üyeleri, Daha önce önlerinden bile geçemediği Özel hastanelerde tedavi oluyor. Ceplerinden de tek kuruş çıkmıyor.

 

COVİD-19 SİGORTA KAPSAMINA ALINDI

Elimizdeki son verilere göre, 2017 yılından bu yana 25 binden fazla ameliyat, 1.5 milyondan fazla tedavi hizmeti yapılmıştır. Son eklediğimiz diş paketinden bine yakın üyemiz yararlanmıştır. Pandemi döneminde, sözleşmeye koyduğumuz ek maddeyle Covid-19 virüsüne yakalanan üyelerimiz sigortanın kapsamına alınmıştır. Ve bütün bunlar yaklaşık 400 milyon liraya mal olmuştur. Ancak üyelerimizin cebinden tek kuruş çıkmamıştır.

 

İŞİMİZ ZOR, ZORU BAŞARACAĞIZ

Bütün amacımız, bize inanan, güvenen, çoluk çocuğunun rızkını, alın terinin karşılığını bize emanet eden üyelerimizin refahı ve mutluluğudur. Konuşmamın başında anlattım. Koşullar gerçekten çok çetin. İşimiz çok zor. Ama zoru bozmak, haklarımızı korumak, daha fazlasını almak da Bizim işimiz. Biz bunun için mücadele ediyoruz. Bundan sonra da edeceğiz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 1., Yerel, Medya, Kurultayı, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı