KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık24.06° C / 25° C

açık

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

ÇAKI;KURBANIN İBADET BOYUTUNU ISKALAMAYIN!

1 Eylül 2016 Saat: 12:04

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, "Üzülerek ifade ederim son yıllarda kurbanların ibadet boyutu ıskalanmakta adeta daha çok et elde etme çabası içine girilmektedir. Bu son derece yanlıştır" dedi.

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, gelecek Kurban Bayramı sebebiyle vatandaşlara uyarılarda bulundu. Kurban kesmenin Allah'a, Hakk'a, doğruya güzel olana yakın olma gayreti olduğunu belirten Müftü Çakı, "Kurban bizi Allah'a yaklaştırmakta, çevremizdeki insanlara karşı merhamet duygularımızı harekete geçirmektedir. Kurban kesmekle bir çok hikmetler vardır. Bütün ibadetlerle olduğu gibi kurban ibadetinde de ibadet boyutu önemlidir. Ancak bunun yanında toplumsal fonksiyonu da önemlidir. Allah için sevilen malın onun rızası için kesilmesi tüketim itibariyle muhtaç insanların doyurulması gibi bir amaç gözetilmektedir. Böylece kurban Müslüman toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhu canlı tutulmaktadır" dedi.

Çakı; "Zengine de malını Allah için başkalarıyla paylaşma, haz, zevkini ve alışkanlığı kazandırmaktadır. Kurbanın bir diğer hikmeti de komşuları akrabaları dostları birbirine bağlayan kaynaştıran bir ibadettir. Üzülerek ifade etmek istiyorum ki kalabalıklar içerisinde insanlarımız yalnızlıkları yaşamaktadır. O nedenle birbirimizi daha fazla aramaya birbirimiz için fedakarlıkta bulunmaya ihtiyacımız var."

Müftü Çakı, kesilen havanların kurban olması için kişinin niyet ve ihlasının çok önemli olduğunu dile getirerek, "Allah bize kurban kesin diyor. Bir koyun veya keçi değil. Kesilen hayvanın kurban olması için niyetinin ihlas ve samimiyetinin çok önemli bir yeri vardır. O nedenle kurbanın ne eti, ne derisi Allah ulaşır. Allah'a ulaşacak olan Müslüman'ın bu ibadeti yerine getirirken ki niyeti samimiyeti çok önemlidir. Üzülerek ifade ederim son yıllarda bu kurbanların ibadet boyutu ıskalanmakta adeta daha çok et elde etme gayreti içine girilmektedir. Bu son derece yanlıştır. Elbette ki kurban ibadetinin temelinde insanların ihtiyacını karşılamak vardı. Evde et yenecek komşulara verilecek ancak esas amacın bir ibadet olduğunu unutmamamız gerekiyor. Kesilen hayvanların incitilmeden ehil insanlar tarafından kesilmesi de çok önemlidir" dedi

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Videoya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Videoyu Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız