CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur14° C / 14° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ZEYTİNOĞLU: MİA İLE ŞEHİR MERKEZİ DE YENİLENSİN

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu MİA projesiyle ilgili açıklamalar yaptı. “Projeye sıcak bakıyoruz” dedi ama peşine birkaç not daha sıraladı. İmar değişikliği yapılmalı dedi, şehir merkezinin MİA ile yenilenebileceğini söyledi.

23 Mart 2018 Saat: 19:13
ZEYTİNOĞLU: MİA İLE ŞEHİR MERKEZİ DE YENİLENSİN
ZEYTİNOĞLU: MİA İLE ŞEHİR MERKEZİ DE YENİLENSİN

IMAR DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMALI

Kocaeli’nin gündeminden düşmeyen MİA  projesini Kocaeli TV’ye değerlendiren Zeytinoğlu en başta konunun en çok gündeme gelen detaylarından yüksek kat konusuna değindi. Zeytinoğlu “İlimiz Türkiye’nin dünyayla rekabet edebileceği üretim üssü. Dilovası ise en rekabetçi konumu. Çok ciddi sanayi ve üretim açısından araziye talep var. Burası bir deprem şehri depremi de yaşadı. Ancak tedbir alınmak şartıyla imar değişikliği de yapılmalı. Konutlar açısından da bunu söylüyorum. TOKİ yüksek binalar yapıyor ama siz yapamıyorsunuz. Burada bir haksızlık olduğu açık.” dedi. Genel prensip olarak MİA projesine sıcak baktıklarını kaydeden Zeytinoğlu, MİA ile ilgili endişelerini “Örneğin Sanayi Sitesi bu projeye dahil ediliyorsa önce oradaki kişilerin ihtiyaçlarına göre bir alternatif sunulması gerektiyor, ondan sonar çıkmanız gerekiyor denmeli diye düşünüyorum.” ifadeleriyle belirtti.

MİA İLE ŞEHİR MERKEZİ DE YENİLENSİN

MİA alanında yapılacak olan binaların kat sınırlaması olmaması gerektiğini kaydeden Zeytinoğlu, Merkez Bankası’ndan Yahya Kaptan’a kadar eski demiryolunun altında kalan bölümün de MİA’ya  katılması gerektiğini kaydetti. Şehir merkezindeki yüksek katlı eski binaların şimdi en fazla 4 kat ruhsat verilmesi nedeniyle yenilenemediğini, bu projeyle bu sorunun da çözülebileceğini kaydetti.  Zeytinoğlu “Merkez Bankası’ndan Yahya Kaptan’a kadar eski demiryolunun altında kalan D-100 ile aradaki çok katlı binaların hepsi yamuk. Burada ruhsat seviyesi sınırlı olduğu için 7 katlı bir binanın yıkılıp yerine 4 katlı bina yapılmasını kimse bekleyemez. Şuanki imar durumu bu. O bölümün de MİA’ya  katılarak 10-12 katlı binalar yapılarak, izinler verilerek  o sıkıntının da önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben şahsen genel prensip olarak ilimizde çağdaş yapılaşmaya uygun olan bu  projenin  yapılmasını istiyorum.” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız