FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.47° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

Zeytinoğlu; Marmaray'ın İzmit'e Kadar Gelmesini İstiyoruz

Türkiye Odalar Birliğinde gerçekleştirilen IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’da Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ,İlimizin sorunlarını Türkiye’nin gündemine taşıdı.

6 Ekim 2016 Saat: 14:10
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Zeytinoğlu Kocaelinin Sorunlarını Türkiye Gündemine Taşıdı
Zeytinoğlu; Marmaray'ın İzmit'e Kadar Gelmesini İstiyoruz

Zeytinoğlu Kocaeli’nin Sorunlarını aktardı

Türkiye Odalar Birliğinde gerçekleştirilen IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’da  Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ,İlimizin sorunlarını Türkiye’nin gündemine taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım,T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi,Gıda ,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik,Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi,Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve 81 ilin temsilcileri katıldı.Toplantıya Kocaeli’yi temsilen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul katıldılar.

Zeytinoğlu Marmaray İzmit'e Kadar Gelsin

Kocaeli’nin  en büyük sorunun  ulaşım sorunu olduğunu vurgulayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “İzmit Körfezi’nde 35 liman ve iskele - 13 aktif OSB . Maalesef bu limanlarımızın ve OSB'lerimiz hiçbirinin demiryolu bağlantısı yoktur. Talebimiz demiryolu yük taşımacılığının acilen yatırım programına alınıp uygulanmasıdır.

Ayrıca; 8 OSB'nin bulunduğu ve günlük 350.000 kişinin çalışmak için geldiği Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası bölgesinde personel taşınması için Marmaray hattının öncelikle bu bölgelere daha sonrada İzmit'e kadar getirilmesini talep etmekteyiz” dedi.

D-130 karayolunun İzmit-Osmangazi kavşağı arasındaki mesafe 46 km olup, üzerinde 26 tane trafik ışığı bulunmaktadır.

2023 hedeflerinde olan ve aynı zamanda İlimiz etrafında oluşan çevre yolunu tamamlayacak Güney Otoyolu projesinin 2017 yılında ihale edilmesini istiyoruz.

Kimyasal yatırımlarının yoğunlaştığı Körfez İlçemizin 3. Köprü Otoyoluna bağlanması İlimiz için büyük önem taşımaktadır.

Bu yatırımların finansmanı için mevcut İl yatırım harcamalarının, İlimizde üretilen katma değer ile orantılı olması yeterli olacağını düşünüyoruz” Şeklinde konuştu.

 

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, daha sonra konuşmasında “Gümrük Teminat Sorunu”, “Mesleki Eğitim Sorunu”, “Cengiz Topel Havaalanı”, “Kentsel Dönüşüm Sorunu” aktardı.

 

Gümrük Teminat Sorunu

 

İlimiz Türk kimya sanayinin yüzde 27'sini üretmektedir.Petrol dışı ürünlerin depolandığı antrepolarda yeni uygulamada yüzde 120 oranında teminat istenmektedir.Bu durum terminal görevi yapan ve kimyasal üretimi yapan firmalarımızın rekabet gücü azaltmaktadır.Talebimiz: Millileşmeyen ürünler için teminat oranının yüzde 120'den eski oranı olan yüzde 10 'a düşürülmesidir.

Mesleki Eğitim Sorunu

Ülkemizin ve ilimizin  diğer bir sorunu mesleki eğitimdir.Sadece imalata yönelik olan mesleki eğitimdeki öğrenci oranı;

Kocaeli yüzde 21,2 iken,Türkiye yüzde 20'nin altındadır. OECD ortalaması yüzde 45 civarındadır.

Meslek liselerindeki devlet desteğinin öğrenci başı 10 bin TL'ye çıkartılarak bu okulların teşvik edilmesini talep ediyoruz.

 

Cengiz Topel Havaalanı

 

Halihazırda Cengiz Topel havaalanımızdan sadece Trabzon'a haftada 3 uçuş yapılmaktadır. Doğu Marmara illerine hizmet veren havaalanımızın 3-4 İlimize günlük düzenli seferlerin yapılmasını istiyoruz dedi.

 

Kentsel Dönüşüm Sorunu

Son olarak; 99 depreminin merkezi olan İlimizde kentsel dönüşümün hızlandırılması konusunda desteklerinizi bekliyoruz İfadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız