FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sağanak25.62° C / 27° C

sağanak

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Zeytinoğlu: Kocaeli sanayisi ekonomide toparlanma sinyali veriyor

Ekonominin Ağustos ayında yüzde 69,4 olarak belirlenmesini ekonomide toparlanma sinyalleri olarak değerlendirdi

24 Ağustos 2016 Saat: 15:03
Zeytinoğlu: Kocaeli sanayisi ekonomide toparlanma sinyali veriyor
Zeytinoğlu: Kocaeli sanayisi ekonomide toparlanma sinyali veriyor

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranlarının Ağustos ayında yüzde 69,4 olarak belirlenmesini ekonomide toparlanma sinyalleri olarak değerlendirdi.

Kocaeli Sanayi Odası tarafından her ay açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranları, Ağustos ayında bir evvelki yılın aynı ayına göre 1 puan gerilerken, geçen aya göre 0,6 puan artarak yüzde 69,4 oldu.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Ağustos ayı kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine göre azalmış olmasına rağmen bir evvelki aya göre yükselişe geçti. Bu bize ekonomide toparlanma sürecine girildiğini gösteriyor.” dedi.

Zeytinoğlu kapasite kullanım oranlarının daha da yüksek çıkmasını, Ağustos ayının yıllık izin dönemi olması ve ilimizdeki büyük işletmelerin fabrika bakım duruşlarının etkilediğini söyledi.

Firmaların iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini açıklayan Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada, firmalarımızın yüzde 23’ü Eylül ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının artacağını, yüzde 60’ı ise bu miktarın değişmeyeceğini ve yüzde 17’si azalacağını beklemektedir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 18’i dış piyasa siparişlerinin artacağını, yüzde 66’sı sipariş miktarında bir değişme olmayacağını ve yüzde 16’sı azalacağını beklediklerini ifade etmişlerdir.” dedi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız