FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur19.53° C / 20° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Zeytinoğlu: Dolar Kocaeli’yi vurdu

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yükselin döviz kurlarının Kocaeli ihracatını etkilediğini ifade ederek, şubat ayı içerisinde ihracat yüzde 14,4 azaldığını söyledi.

11 Mart 2015 Saat: 15:28
Zeytinoğlu: Dolar Kocaeli’yi vurdu
Zeytinoğlu: Dolar Kocaeli’yi vurdu

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) mart ayı meclis toplantısı meclis başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında oda binasında gerçekleştirildi. Toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra konuk konuşmacı olarak Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün katıldı. Meclis toplantısında konuşan Başkan Zeytinoğlu, yükselen döviz kurlarının Kocaeli ihracatını etkilediğini söyledi. Zeytinoğlu, “Kocaeli ihracatı 1,2 milyar dolar yani yüzde 14,4 geriledi. Bunda yükselen döviz kurlarının da etkisi var” dedi.

 

İHRACATTA ŞOK DÜŞÜŞ
Kocaeli’nin ithalat ve ihracat rakamlarını paylaşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli gümrük verilerine göre şubat ayı içerisinde ihracat 1,2 milyar dolar geriledi. Rakamsal olarak yüzde 14,4 azaldı. İthalat ise binde 9 geriledi. Özellikle baktığımız zaman ihracattaki gerileme oldukça dikkat çekicidir. Otomotiv ihracatındaki yüzde 10 artışa rağmen, toplam ihracatımızın yüzde 34’ünü gerçekleştirdiğimiz kimyevi maddeler, ihracatımızda yüzde 26’lık gerilemenin etkisi olmuştur. Genel olarak baktığımızda döviz kurunun artması da ihracatı etkiliyor” ifadelerini kullandı.

 

HER MODELİN ELEKTRİKLİSİ
Başkan Ayhan Zeytinoğlu’nun sunumunun ardından kürsüye Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün geldi. ‘Elektrikli araçlar gerçekten çevreci mi’ konulu bir konuşma gerçekleştiren Yenigün, “Ford Otosan olarak ürettiğimiz her aracın elektrifikasyon projelerini de gerçekleştiriyoruz. Örneğin daha bir yıl önce üretmeye başladığımız Transit Courier modelinin elektrifikasyon çalışmalarını tamamladık ve elektrikli modelini ürettik” dedi.

 

ÜRETİLEN ELEKTRİĞE GÖRE

Elektrikli araçların çevreye olan faydasının değişkenlik gösterdiğini ifade eden Yenigün, “Elektrikli aracı şarj edilmiş bir şekilde kullandığınız zaman gerçekten çevreye hiç zarar vermiyor. Ama önemli olan aracın şarj edilmesi. Yani elektriğin nasıl üretildiği. Eğer siz elektrik üretirken kömür kullanıyorsanız doğaya petrolün verdiği zararın üç katı zarar vermiş oluyorsunuz. Yani ürettiğiniz elektrikle saldığınız karbonun oranı çok önemli. Fayda veya zarar burada ortaya çıkıyor” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız