KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
çağıngöz
konakkkkkk
KOCAEL TIPPP
FREKANS
Breau

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu13.89° C / 15° C

parçalı bulutlu

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Zeytinoğlu 2,3 lük Büyüme Umutlandırdı

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye’nin çevresindeki olumsuz ekonomik konjonktüre rağmen Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,3 büyümesinin olumlu olduğunu söyledi

11 Haziran 2015 Saat: 16:38
Zeytinoğlu 2,3 lük Büyüme Umutlandırdı
Zeytinoğlu 2,3 lük Büyüme Umutlandırdı

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye’nin çevresindeki olumsuz ekonomik konjonktüre rağmen Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,3 büyümesinin olumlu olduğunu söyledi

TÜİK tarafından açıklanan birinci çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yılın ilk çeyreğinde özellikle ihracatın yerinde saymasına ve bu arada olumsuz küresel ekonomik koşulların sürmesine rağmen büyüme rakamının pozitif çıkmasının olumlu olduğunu söyledi. Ancak büyük genç nüfus, yüksek işsizlik ve iddialı ekonomik hedefler dikkate alındığında bu orandaki büyümenin yeterli olmayacağının da altını çizen Ayhan Zeytinoğlu, özellikle sanayideki gelişmenin yerinde saymasına dikkat çekti.  


İHRACAT YERİNDE SAYDI
Zeytinoğlu, “Ne yazık ki bu yılın ilk çeyreğindeki büyüme sanayinin katkısı olmadı. Bu arada imalat sanayi de sadece binde 8 büyüdü. Sanayi ihracat artışının yeterli olmamasından dolayı büyümeye gereken katkıyı veremedi. İthalat artışına ve hizmetler sektörüne dayalı bir büyüme tercihimiz olmamalı. Sürdürülebilir bir büyümenin kalitesinde üretim ve ihracat artışının önemi tartışılmaz. Devletin ve kişilerin tüketim harcamaları, ithalattaki artış birinci çeyrek büyümesini uyarmış. Ancak yatırımlar ve ihracat yerinde saymış. Bu tabloyu düzeltmemiz lazım” şeklinde konuştu.


ORTA VADELİ PROGRAM 
Türkiye’nin gerek orta vadeli program, gerek 2023 hedeflerine ulaşılabilmesi için ihracat ve üretim artışının önemine işaret eden Ayhan Zeytinoğlu, “2015 yılına zor başladık. İhracatımız paritenin olumsuz etkilerini fazlaca yaşadı. AB ile ticaretimizdeki sıkıntılar hala devam ediyor. Komşumuz ülkelerde de problemler var. Kısaca bu yıl dış faktörlerin yoğun olumsuz etkilerini yaşıyoruz. Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen yüzde 2,3 büyüdük. Giderek düşen oranlarda da olsa 27 çeyrektir devamlı büyüyoruz. Ancak hem büyümeli hem büyüme hızımızı artırmalayızı. Bunun için yüzümüzü ekonomiye daha fazla dönmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Reel sektörün bu noktada istikrarsızlığa tahammülü yok” dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız