FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.53° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Zeytinoğlu: 17 Ağustos’tan en çok sanayi etkilendi

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 17 Ağustos 1999 depreminin 15.’nci yıldönümü nedeniyle, Oda olarak sanayicilerleler yaptıkları anketin sonuçlarını değerlendirdi.

15 Ağustos 2014 Saat: 14:07
Zeytinoğlu: 17 Ağustos’tan en çok sanayi etkilendi
Zeytinoğlu: 17 Ağustos’tan en çok sanayi etkilendi

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 17 Ağustos 1999 depreminin 15.’nci yıldönümü nedeniyle, Oda olarak sanayicilerleler yaptıkları anketin sonuçlarını değerlendirdi. 

17 Ağustos 1999’daki Marmara Deprem felaketi sonrasından bu güne kadar ilimizdeki sanayi kuruluşlarının mevcut durumuyla ilgili 2006, 2009 ve 2012 yıllarında yapılan anket sonuçlarını açıklayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, 1999 yılı araştırmasında yüzde 34’ü KOBİ, yüzde 26’sı da BOİ’ler olmak üzere 346 hasarlı firma tespit ettiklerini, Kocaeli’de yerleşik 16 çok ağır hasar gören firmanın da maddi zararının da 74.3 milyon dolar olduğunu, hasarların karşılanması içinde Halk Bankası tarafından sanayicilere kullandırılmak üzere 23 firmaya 24.9 milyon dolar kredi verildiğini söyledi.

33.9 MİLYON DOLAR HARCAMA YAPILDI

Depremde sanayi çalışanı olarak hayatını kaybedenlerin 107’sinin teknik, 356’sının işçi ve 33’ünün de memur olmak üzere 496 kişi olduğunu, 16 ağır hasarlı firmadan dolayı da 953 kişinin iş kaybına uğradığını açıklayan Zeytinoğlu, 2006 yılında yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Yeni yatırım veya sağlamlaştırmak için 33.9 milyon dolar harcama yapıldı. Deprem ve zemin şartları alanın dar olması, çevresel sorunlar gibi nedenlerden dolayı yer değiştirmek isteyen firmaların yer ihtiyaçlarını karşılama tercihlerinin; yüzde 53 ile yeni OSB’ye taşınmak, yüzde 22 ile bölgede bulunan mevcut OSB’ye taşınmak, yüzde 15 ile mevcut ye ve yeni OSB’ye taşınmak ve yüzde 6 ile yeni sanayi yerleşim bölgelerine geçmek şeklindeydi.”

DEPREM Mİ EKONOMİK KRİZ Mİ?

2009 yılı anketlerinde ‘Ekonomik kaybın telafisi kaç yılda karşılandı’ sorusunu da sanayicilerin yüzde 43’ü 1-2 yıl içinde, yüzde 20’si 3-9 yıl içinde, yüzde 20’si de halen karşılayamadığı cevabını verdi. Ekonomik kayıpların nasıl karşılandığını da sanayicilerin yüzde 42’si kendi öz kaynakları, yüzde 29’u sadece kredi kullanarak, yüzde 11’i hem özkaynak hem de kredi kullanarak ve yüzde 6’sının da sigorta ile karşıladığını söyledi. Sanayiciler, depremden bu yana hangi dönemde daha çok etkilendiniz sorusuna da ilginç bir cevap verdiler. Ekonomik krizden(2001 krizi yakın zamanda yaşandığı için bu cevap ağırlıklı çıkmıştır) yüzde 65, depremden yüzde 23, hem deprem hem ekonomik krizden de yüzde 5’nin etkilendiği ortaya çıktı.

DEPREM YATIRIM YAPTIRMADI

Zeytinoğlu, depremde zarar gören firmaların bir kısmının sigortaları depremi kapsamadığı için zararlarını karşılayamadığını açıklayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, firmaların depremden direkt zarar görmeseler dahi, planladıkları yatırımları yapamadıkları, bir kısım firmanın da mevcut müşterilerinin hasar görmesi sonucu dolaylı yoldan zarar gördüğünü, ekonomik kayıp yaşayan firmaların bir kısmının da bu kaybı yaşamalarının sebebi çalışanlarının da depremden zarar görmeleri nedeniyle üretim ve verimde yaşadıkları sıkıntılardır” dedi. KSO anketinde 2014 yılı ile ilgili de şu sonuçlar çıktı: 1999 depreminde zarar bildiren 345 firmadan 113’nün kaydını sildirdi. 8’i unvanını değiştirdi, 232 firma faaliyetine devam ediyor. Anket çalışmasına katılan faal firmaların yüzde 14’ü ise deprem sonrasında yer değiştirmek istediğini belirtmiş. 2013 yılında ortalama kapasite kullanım oranı yüzde 70’ler civarında. Depremin hemen ardından yapılan çalışmada ilk bir ay sonunda yüzde 31, altı ay sonunda da yüzde 54 olmuştu.

SANAYİ BİNALARI ARTIK ÇOK SAĞLAM YAPILIYOR

Bugün itibariyle yaşanabilecek bir deprem felaketine karşı ne tür önlemler aldınız sorusuna da sanayiciler, yüzde 76 oranla ‘Çalışanımızı Eğitim” cevabını vermiş. 2’nci sırayı da yüzde 59 oranıyla “Sigorta Yaptırdım” cevabı izliyor. Bu cevabı destekleyen yüzde 43 orana sahip “Sigortamın kapsamını genişlettim” cevabı da göze çarpıyor. 1999 yılında hasara uğrayan firmalardan sadece yüzde 47’si depreme karşı sigortalıyken, yüzde 53’ü sigortasız olarak depreme yakalanmıştı. Binamı güçlendirdim diyenler yüzde 50 iken, binamı yeniden yaptım diyenler de yüzde 22 oranında kaldı. “Olası bir deprem durumunda yerel kamu kurum ve kuruluşlarından beklentileriniz neler olur” sorusuna yüzde 72’si Valilikten, yüzde 64’ü belediyelerden yüzde 51’i Kocaeli Sanayi Odası’ndan, İŞKUR, KOSGEB, MARKA ve OSB Müdürlüklerinden çeşitli oranlarda beklentileri olduğu belirlendi.Zeytinoğlu, Kentsel Dönüşüm’ün deprem için önemli bir fırsat olduğunu, olası İstanbul depreminin Kocaeli sanayisini çok etkilemeyeceğine inandığını belirtti, “Ama tedbirler mutlaka alınmalıdır. Sanayi binaları artık çok sağlam yapılıyor.”dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız