FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık19.06° C / 20° C

açık

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Sağlık

Yürürken sigara içenler dikkat!

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, yürürken içilen sigaranın vücuda daha fazla zararlı olduğunu söyledi.

8 Ağustos 2014 Saat: 10:57
Yürürken sigara içenler dikkat!
Yürürken sigara içenler dikkat!

Oğuz Kılınç, son yıllarda Türkiye'de yı bıraktırma yönünde yapılan çalışmaların büyük önem taşıdığına dikkati çekti. Sigara ve nargile dahil olmak üzere tüm tütün ürünlerinin aktif kullanımıyla pasif duman solumanın da sağlığa zararlı olduğunu belirten Kılınç, şöyle devam etti:

'İster hareket ister de uyurken olsun bunu içmek ya da pasif dumana maruz kalmak sağlığa zararlı. Ancak yürürken, hareket ettiğinizde nefes alma sıklığı artıyor. Nefes alma sıklığı ve derinliği arttığı için sigaranın içindeki zehirlerin akciğerin ve vücudun diğer tüm uç noktalarına kadar gitme olasılığı güçleniyor. Daha fazla zehir soluyorsunuz. Bir yangının ortasında koşarsanız oradan alacağınız duman miktarı artacağı için yükünüz de artar. Tabii ki hareket etmeden sigara içmenin de koruyucu bir önlem gibi algılanmaması gerekiyor. Bunun 'Ben otururken ya da hareket etmezken içtiğim sigara, koşarken ya da yürürkenden içtiğim sigaradan daha az zararlıdır' gibi algılanmaması lazım.'

"BİR SİGARADAKİ NİKOTİN MİKTARI BİR KAMYON PATLICANDA VAR"

Kılınç, sigarada bağımlılık yapan şeyin nefesler şeklinde çekilmesi olduğunu, her nefes çekimi sırasında beyindeki bağımlılık yapıcı maddenin salgılandığını, bunun şiddetli miktarda salgılandığı zaman da kişinin bağımlı olduğunu kaydetti. Sigarayı bırakma tedavilerinde kan akışının düzenlendiğine ve bağımlılığın azaldığına işaret eden Kılınç, şöyle devam etti:

"Patlıcanın içerisinde barındırdığı den dolayı sigarayı bırakmada yardımcı olduğu yönünde bir şehir efsanesi var. Bir tane sigaranın içindeki nikotin miktarını almak için bir kamyon patlıcan yemek lazım. Bu anlamda üretilmiş sigarayı bırakmayı kolaylaştıran nikotin preparatları var. Bant, dil altı tablet, sakız şeklinde, Uygun hastalarda bunlar sigarayı bırakmaya yardımcıdır ama sigaradan aldığınız nikotinin ancak yüzde 35'ini 24 saatte alırsınız. Nikotinle ilişkili olmayan Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ve tedaviye yardımcı olan ilaçlar da var. Onlar da bu hastalığı tedavi eden etkili yöntemlerdir."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız