FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu20° C / 20° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Yumurtalara Raf Ömrü Geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Tebliği’nde yapmayı planladığı yenilikler de yumurta işinde gerek sağlık gerekse standartlar tarafında önemli değişiklikler içeriyor. Yeni tebliğin sektör, sivil toplum

15 Aralık 2014 Saat: 10:51
Yumurtalara Raf Ömrü Geliyor
Yumurtalara Raf Ömrü Geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Tebliği’nde yapmayı planladığı yenilikler de yumurta işinde gerek sağlık gerekse standartlar tarafında önemli değişiklikler içeriyor. Yeni tebliğin sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin görüşleri alınarak hazırlandığı açıklandı.

Tebliğin Resmi gazete’de yayınlanmasının ardından yumurtaların kabuğuna yazılan işletme numarası ve kümes numarasının yanında, yumurtlama tarihi de yazılacak. Böylece tüketici ambalajını atmış olsa da 28 gün olan tüketim süresini dikkate alabilecek. Mevcut uygulamada sadece ambalajın üzerine son tüketim tarihi yazılması zorunlu.
A sınıfı yani doğrudan insan ve gıda sanayisi için olan yumurtalar yumurtlama tarihinden itibaren en fazla 21’nci güne kadar satış için raflarda tutulabilecek. Yumurtlama tarihi 21 günü geçen yumurtalar raflardan toplanacak. Böylece 28 günlük son tüketim tarihine kadar en az 7 günlük süre bırakılmış olacak.
Yumurtanın gramını anlatan XL, L, M, S gibi ifadelerin yer aldığı kolilerde belirtilen yumurta ağırlığının dışında en fazla yüzde 10’u alt bir ağırlıkla karışım yapılabilecek.
Başka bir deyişle XL (çok büyük) ağırlık grubunda 30’luk bir kolide yüzde 10 oranına denk düşen en fazla 3 yumurta bir alt sınıf L (büyük) olabilecek. Resmi Gazetede yayınlandığı tarihte yürürlüğe girecek olan tebliğ kapsamında faaliyet gösteren işletmelere, yeni kurallara uyum sağlamaları için 1 yıl süre veriliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız