FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21.46° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

YÖK’ten Başar Çolak Bombası!

Kocaeli Üniversitesi’nin yeni rektörünün belirlenmesine çok az bir zaman kaldı. Süreç çok hızlı ilerliyor. YÖK Genel Kurulu, gece saat 22.00 sıralarında sürpriz bir karar açıkladı. “Birinci olamadığım için yarıştan çekili

15 Kasım 2014 Saat: 12:50
YÖK’ten Başar Çolak Bombası!
YÖK’ten Başar Çolak Bombası!

Kocaeli Üniversitesi’nin yeni rektörünün belirlenmesine çok az bir zaman kaldı. Süreç çok hızlı ilerliyor. YÖK Genel Kurulu, gece saat 22.00 sıralarında sürpriz bir karar açıkladı. “Birinci olamadığım için yarıştan çekiliyorum” diyen ve mülakata bile gitmeyen Prof. Dr. Başar Çolak’ın adını Cumhurbaşkanı’na bildirdi.

YÖK Genel Kurulu’nda mülakata giren Kocaeli Üniversitesi Rektörü adaylarından Cumhurbaşkanı'na sunulacak üç aday belirlendi. YÖK, KOÜ’den çıkan sonuçlara saygı duydu ve sıralamayı değiştirmedi; Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Prof. Dr. Ali Demirci ve Prof. Dr. Başar Çolak’ın isimlerini Cumhurbaşkanı’na bildirildi.

HEPSİ GİTTİ, BAŞAR HOCA GİTMEDİ

KOÜ’de gerçekleştirilen rektörlük seçimlerinde ilk 6’da yer alan adaylar YÖK’e bildirilmişti. 211 oy alarak seçimi üçüncü sırada tamamlayan Prof. Dr. Başar Çolak, sandıktan birinci çıkmadığını mülakata katılmayacağını söylemiş ve YÖK’e gitmemişti. Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Prof. Dr. Ali Demirci, Prof. Dr. Recep Tarı, Prof. Dr. Esat Harmancı ve Prof. Dr. Nurettin Abut ise Ankara’ya gitti ve YÖK mülakatına katıldı.

PROTESTO MU EDİYOR?

YÖK Genel Kurulu Üyeleri, mülakat sırasında diğer hocalara Prof. Dr. Başar Çolak’ın neden gelmediğini sordu. Bir kurul üyesi ise “Başar Hoca, bizi protesto mu ediyor?” dedi. Ancak mülakata gelmeyen hocalar, Başar Çolak’ın ilke gereği sandıktan birinci çıkmadığı için gelmediğini söylediler. Çolak ve ekibi, gece saatlerinde YÖK’ten çıktıklarını öğrenince çok şaşırdılar.

GİTMEDİ AMA PROJE GÖNDERDİ

Öte yandan Prof. Dr. Başar Çolak’ın YÖK mülakatına gitmemesine rağmen projelerini kargoyla YÖK üyelerine gönderdiği ortaya çıktı. Kuşkusuz YÖK üyelerinin neden böyle bir karar verdiği, mülakata bile gitmeyen Çolak’ın ismini neden çizmedikleri ise bilinmiyor. Süreci değerlendiren bir kaynak, “Dördüncü ile arasında 170 oy fark var. Bu oy farkı nedeniyle Recep Hoca’nın üzeri çizilmiştir.  YÖK üyeleri, 211 oy alan biri yerine 41 oy alan Recep Tarı’yı çizdi. Ayrıca yasal olarak Ankara’da düzenlenen mülakata gitme zorunluluğu da yok” dedi.

EĞİTİM BİR SEN’LİLER ÇİZİK YEDİ

Büyük mücadelenin yaşandığı, kıyasıya bir rekabetin olduğu rektörlük yarışında ilginç bir detay da iktidara yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen’e üye olan 3 rektör adayının da çizik yemesi oldu. YÖK mülakatına giden Eğitim Bir Sen üyesi Prof. Dr. Recep Tarı, Prof. Dr. Esat Harmancı ve Prof. Dr. Nurettin Abut da YÖK üyelerinden veto yedi. Buna rağmen iktidarla bir ilişkisi olmayan Prof. Dr. Ali Demirci ve Prof. Dr. Başar Çolak, YÖK’ten çıkmayı başardı!

HÜLAGÜ’NÜN AYAK SESLERİ

KOÜ’de koyulan sandıktan 291 oy alarak birinci sırada çıkan Prof. Dr. Sadettin Hülagü, YÖK’ten de birinci sırada çıkarak zafere bir adım daha yaklaştı. Öte yandan YÖK’ten alınan sonuçlardan diğer adayların haberi yokken, Cumhurbaşkanı’na gidecek listeyi şehre Hülagü Hoca’nın ekibi duyurdu. Elbette her şey Cumhurbaşkanı’nın iki dudağı arasında ancak bu dakikadan sonra Hülagü Hoca yerine farklı bir ismin rektör olarak açıklanması çok büyük sürpriz olur. Böyle bir şey herkesi şaşırtmaz, deyim yerindeyse şok eder. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fazla bekletmeden yeni rektörü ilan etmesi bekleniyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız