CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur14° C / 14° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

YILMAZ; "İŞSİZLİK RAKAMLARI,SON DERECE OLUMLU."

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çanakkaleli iş adamlarıyla yaptığı toplantıda, TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarını yorumladı. Bakan Yılmaz, tablonun son derece olumlu olduğunu söyledi. Çanak

16 Şubat 2013 Saat: 12:35
YILMAZ; "İŞSİZLİK RAKAMLARI,SON DERECE OLUMLU."
YILMAZ; "İŞSİZLİK RAKAMLARI,SON DERECE OLUMLU."

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çanakkaleli iş adamlarıyla yaptığı toplantıda, TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarını yorumladı. Bakan Yılmaz, tablonun son derece olumlu olduğunu söyledi.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda iş adamlarıyla bir araya gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TÜİK’in istihdamla ilgili rakamları açıkladığını hatırlatarak, “Türkiye'de 1 milyon 24 bin istihdam artışı olmuş. Bu artışın sadece 37 bini tarım sektöründen gelmiş, 987 bini tarım dışı sektörlerden, hizmetlerden ve sanayiden kaynaklanmış. Bu gerçekten çok güzel bir rakam. Fakat buna rağmen işsizlik oranımızda az da olsa bir artış görülüyor. O artışın sebebi daha az insanın istihdam edilmesi değil, iç gücüne katılım oranı dediğimiz bir rakam var. O rakamın artmasından kaynaklanan bir artış söz konusu. İş gücüne katılım oranımız 50.7'ye kadar yükselmiş. Bu şu anlama geliyor, çalışma çağında olan nüfusumuzun yaklaşık yüzde 51'i iş gücü piyasalarına girmiş. Bu rakam eskiden daha düşüktü. Son yıllarda artıyor. Erkeklerde bu oran yüzde 71,8'e ulaşmış. Kadınlarda yüzde 1,9 puanlık artışla yüzde 30,2'ye kadar yükselmiş. Bu çok olumlu bir durum. Yani iş gücüne artık daha fazla insanımız katılıyor. Toplam istihdamımız da 25 milyon 291'e yükselmiş durumda. 2,2 puan kayıt dışı istihdamda da bir azalış oldu ve en son rakamımız yüzde 38,5'e kadar geriledi. Bunun da ağırlık bir kısmı tarım sektöründe. Tabii 10 yıl öncesine baktığımızda bu yüzde 50'in üzerindeydi. Kayıt dışı çalışanların oranı giderek düşüyor, son 1 yılda da hızlı bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Aslına bakarsanız bu rakamları biz biraz da dünyaya göre yüksek hesaplıyoruz. Yani Eurostat'ın tam yüzde 100 Eurostat standartlarıyla bu rakamları hesapladığımızda bir miktar daha düşük çıkıyor Türkiye'de. Biz aynı ham veriyi Eurostat'a gönderdiğimizde 1, 1,5 puan daha düşük hesap ediyorlar Türkiye'nin işsizliğini” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız