FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Yıllık izni 4 gün artırma formülü

Yaz yaklaşıyor, çalışanlar izin planlarını yapıyor.Yıllık izninizi 4 gün daha arttırabileceğinizi biliyor musunuz. Sabah Gazetesi’nden Faruk Erdem çalışanların bu iki hakkını yazdı.İşte Erdem’in yazıs

24 Mayıs 2014 Saat: 11:22
Yıllık izni 4 gün artırma formülü
Yıllık izni 4 gün artırma formülü

Yaz yaklaşıyor, çalışanlar izin planlarını yapıyor.Yıllık izninizi 4 gün daha arttırabileceğinizi biliyor musunuz.

Sabah Gazetesi’nden Faruk Erdem çalışanların bu iki hakkını yazdı.İşte Erdem’in yazısı;

“Çalışanların çok da kullanılmadığı iki hakkı var.Birincisinde izninizi 4 güne kadar artırabilir, ikincisinde cebinize peşin para koyabilirsiniz.

Yaklaşan yaz ayları öncesi izin konusunda çok bilinmeyen bazı konuları yazmak istedik.Önce izinlerle ilgili bilgi verip, sonra 2 önemli hakkınızı anlatacağım.

'YANMA' YOK, PARA VAR

Ücretli izinden işçi feragat edemez, işveren de "Kullanamazsın" diyemez.Yıllık izne hak kazanmak için deneme süresi dahil en az 1 yıllık kıdem aranıyor.5 yıla kadar 14 gün izin kullanılıyor.

Bu süre kıdeme göre artıyor.18 yaş ve altındaki çalışanlarla 50 ve üstü yaştaki çalışanların izin günleri, kıdemleri ne olursa olsun 20 günden az olamıyor.İzinler 10 günden az olmamak kaydıyla en çok 3'e bölünebiliyor.Ayrıca izne denk gelen resmi tatil ve haftalık izinler de bu sürelere ekleniyor.

Yani 14 gün izni olan bir kişi, 2 pazar günü de bu sürede geçerse 16 gün izin kullanıyor.Bazı işyerlerinde izinlerin tamamı kullandırılamıyor.

İşin gereği olarak bu zorunluluk doğuyor.

Öncelikli olarak izinlerin tamamının kullandırılması yolu aranmalı.

Buna imkân olmadığında ise bu sürelerin yanması diye bir şey söz konusu değil.Çalışan işten ayrılırken kullanılmayan izinlerin parası o dönemki ücrete göre ödeniyor.

İSTEYEN KULLANIR

Gelelim çok bilinmeyen yol iznine..."İzinlerinizi 4 gün artırabilirsiniz" demiştik.Yıllık izninde işyerinin kurulu bulunduğu il sınırları dışına çıkan çalışana, talebi halinde 4 güne kadar yol izni verilir.

Buradaki tek fark, bu yol izninin ücretsiz olmasıdır.

Yani maaşınızdan düşülür.

Dikkat edilecek husus, il dışında olduğunuzu belgelemeniz gerekir.

Yol izni alıp şehir dışına çıkmazsanız işverene tazminatsız atma hakkı geçer.Ayrıca yasalar çalışanın izne parasız gitmesini de önlüyor.Bunun için de izne giden çalışana bu süre içinde hak ettiği ücret ve benzer haklarının peşin ya da avans olarak ödenmesini zorunlu kılıyor.İzne çıkacağınız tarihleri belirleme yetkisi çoğunlukla işverende oluyor.Ama bu durum tamamen karşılıklı anlayış ve mutabakatla yürütülmeli.

MEMURLARDA FARKLI

Devlet memurlarından hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) olanlara 20 gün, hizmeti 10 yıldan fazla olanlara ise 30 gün süre ile yıllık izin kullanabilme hakkı tanınıyor.Birbirini izleyen 2 yılın izni bir arada verilebiliyor.Bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşüyor.Öğretmenler yaz ve dinlenme tatillerinde izinli sayılıyor.Ayrıca yıllık izin verilmiyor.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız