konak
ozturk group
KENT YAPI
Breau
cagingoz
KIRALIK IS MERKEZI
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Yeni tehlike: Çakma Methadone

Öldüren uyuşturucu ‘Bonzai’ gündemi meşgul etmeyi sürdürüyor. Ama iddialara göre Türkiye’ye yeni bir ‘ilaç’ giriyor ve şu ana kadar bildiklerimizin hepsinden daha tehlikeli.

12 Ağustos 2014 Saat: 14:11
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 393 kez okunmuştur

Yeni tehlike: Çakma Methadone
Yeni tehlike: Çakma Methadone

Öldüren uyuşturucu ‘Bonzai’ gündemi meşgul etmeyi sürdürüyor. Ama iddialara göre Türkiye’ye yeni bir ‘ilaç’ giriyor ve şu ana kadar bildiklerimizin hepsinden daha tehlikeli.

Peş peşe gelen ölümlerin ardından yeni bir tehlike daha yavaş yavaş Türkiye’ye girmeye başladı. Adlı Methadone… Türkiye’ye çok kısa bir süre önce girmeye başlayan ‘Methadone’ adlı uyuşturucu madde İran üzerinden Van’a geliyor, oradan da torbacılara dağıtılıyor. Şurup ve hap halinde satılıyor. Şişesi 300 lira. Bir şişe yaklaşık 20 gün gidiyor. Bonzai gibi ucuz olması ve hala uyuşturucu sınıfında olmaması nedeniyle kullanımı kısa sürede yaygınlaşması bekleniyor.

“BONZAİ’DEN DAHA TEHLİKELİ OLABİLİR”

‘Methadone’ adlı uyuşturucu maddenin özellikle eroin krizine girenleri rahatlatma özelliğini nedeniyle, uyutucuyu bırakmak isteyenler bile bu maddeye sarılmak zorunda kalıyor. Türkiye’de bu ilacın kullanılması yasak ve sağlık bakanlığı ithalatını kabul etmiyor. Polisin uyutucu madde sınfnda olmadığı için  gümrükten rahatlıkla ilaç kapsamına alınarak sokulabiliyor. Türkiye’deki dağıtım ağıysa diğer uyuşturucular gibi yürütülüyor. Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) Genel Müdürü İsmail Karakaş, “Bu maddeye bağımlı olanların ortak fikri sözde ilaç olan bu karışımın eroinle aynı özellikleri taşıması yönünde. Ancak diğer korkunç gerçek hepsinin ortak tecrübesiyle sabittir ki bu madde ciddi anlamda halüsinasyon görülmesine sebep oluyor. Maddeyi kullanan kişi uyuşma etkisi geçtikten sonra uzun süre aklını toparlayamıyor ve kendisine gelemiyor. Sarhoşluk hali eroinden çok fazla sürüyor ve fiziki olarak yarı baygın hale sokuyor. Bu madde uyarıcı olan ‘bonzai’den daha tehlikeli olabilir, zira ‘bonzai’nin aksine uyarmayıp uyuşuk bırakıyor. Öyle sanıyoruz ki yüksek dozda kullanımı ölüm ve sinir sisteminin iflası nedeniyle felç vakalarında artışa sebep olabilir.” dedi

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız