FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu17.54° C / 18° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Yeni kurulacak hükümete katılmayacaklar

Seleka'nın yeni hükümete katılmama kararı aldığı kaydedildi.

12 Ağustos 2014 Saat: 12:15
Yeni kurulacak hükümete katılmayacaklar
Yeni kurulacak hükümete katılmayacaklar

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslümanların oluşturduğu Seleka grubunun 2. Başkan Yardımcısı General Muhammed Musa Daffan, yeni kurulacak hükümete katılmayacaklarını belirtti.

Daffan yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Catherine Samba-Panza'nın bu konuda Seleka ile görüşmediğini ve kabinesinin üst düzey yetkililerinden birini hükümeti kurmakla görevlendirdiğini ifade etti.

Muhammed Musa Daffan, Samba-Panza'nın bu tutumunun ulusal uzlaşma ve barışın tesisi konusundaki çabaları desteklemeye yönelik olmadığını, dolayısıyla Seleka'nın yeni hükümete katılmama kararı aldığını kaydetti.

Ülkenin geçici Cumhurbaşkanı Samba-Panza, önceki gün eski Devlet Başkanı ve Seleka lideri Michel Djotodia'nın kabinesinde görev yapmış danışmanı Müslüman Mahamat Kamoun'u hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Seleka sözcüsü Ahmad Nejad da Çad'ın başkenti N'Djamena'da varılan anlaşmalara göre, başbakanlık koltuğunun Mahamat Kamoun'a değil bir Seleka üyesine verilmesi gerektiğini vurgulayarak bu nedenle yeni başbakanın oluşturacağı hükümete katılmayacaklarını söylemişti.

Orta Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu'nun N'Djamena'da 10 Ocak 2014'te düzenlenen 6. olağanüstü zirvesinde varılan "N'Djamena anlaşması", Seleka'nın "başkanlığı" kaybetmesini ancak "başbakanlığı" elde etmesini öngörüyordu.

Görevi yetkililere danışmadan ateşkes imzaladığı ve hiyerarşiye uymadığı için askıya alınsa da Muhammed Musa Daffan, Seleka adına açıklama yapmayı sürdürüyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız