KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
BEKTAS INSAAT
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
FREKANS YENI

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu14.46° C / 15° C

parçalı az bulutlu

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Yeni hükümetin üç hedefi! Kabineye iki yeni isim

Proaktif dış politika yürütecek yeni hükümetin diğer öncelikleri çözüm süreci ve istihdama dayalı ekonomi. Başbakanlık için Davutoğlu'nun ismi üzerinde mutabakata varılırken, Numan Kurtulmuş ile Yalçın Akdoğan'ın da kabi

18 Ağustos 2014 Saat: 18:00
Yeni hükümetin üç hedefi! Kabineye iki yeni isim
Yeni hükümetin üç hedefi! Kabineye iki yeni isim

Proaktif dış politika yürütecek yeni hükümetin diğer öncelikleri çözüm süreci ve istihdama dayalı ekonomi. Başbakanlık için Davutoğlu'nun ismi üzerinde mutabakata varılırken, Numan Kurtulmuş ile Yalçın Akdoğan'ın da kabinede yer alacağı belirtiliyor.

KATILIMCI DEMOKRASİ VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

62. hükümet, vesayet sisteminin son kalıntılarını silecek adımları atarken, katılımcı demokrasi ve hukukun üstünlüğünü ön plana alacak. Bu kapsamdaki gerekli yasal mevzuat tamamlanacak. Türkiye'nin darbe şartları altında hazırlanmış bir anayasa ile geleceğe yürümesinin mümkün olmadığı gerçeğinden hareketle 'Yeni Anayasa' hükümetin en önemli adımı olacak. Bu kapsamda da hükümet 2015 seçimlerine kadar TBMM'de mutabakat arayışlarını sürdürecek. Bir ilerleme sağlanmaması halinde 2015 seçimlerinin sloganı 'Yeni Türkiye Yeni Anayasa' şeklinde ifade edilerek, kurumsal kimliğin bu kapsamda sağlanacağı vurgulanacak.

HSYK'DA DEĞİŞİKLİKLER OLACAK

Yeni dönemde, vesayetçi kurumların başında gelen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile ilgili de önemli değişiklikler olacak. Kurulun tek bir ideoloji, tarikat, mezhep ve benzeri grupların vesayeti altına girmesinin engelleneceği düzenlemeler yapılacak. Bu çerçevede HSYK'da çoğulcu demokratik bir yapı oluşturulması için adımlar atılacak.

ÇÖZÜM SÜRECİ ÖNCELİKLİ

Türkiye'nin iç huzur ve barışının sağlanması adına atılan Cumhuriyet tarihinin en büyük barış ve kardeşlik adımı olan Çözüm Süreci yeni hükümetin programına da girdi. 80 yıllık Kürt sorununun çözümüne ilişkin yürütülen çalışmalar devam edecek. Bu kapsamda da başta dağdakilerin eve dönüşü ve topluma kazandırılması gibi adımlar için yasal düzenlemelerin yanında sosyal-ekonomik ve psikolojik yönlerini de kapsayacak adımlar atılacak.

PROAKTİF DIŞ POLİTİKA

Türkiye'nin son zamanda gündem belirleyen proaktif dış politikası da yeni hükümetin programında yer alacak bir diğer önemli konu olacak. Milletvekilleri ve teşkilatların teammülleri doğrultusunda yeni hükümetin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından kurulması durumunda Türkiye'nin aktif dış politikası sürecek. Yeni kabinede görev alacak isimleri arasında ekonomi politikalarıyla ilgili Numan Kurtulmuş, çözüm süreci konusunda ise Yalçın Akdoğan'ın ismi öne çıkıyor.

ÜRETİM VE İSTİHDAM ODAKLI EKONOMİ

Hükümet, ekonomi konusunda da radikal adımlar atacak. Ekonominin faiz, borsa, döviz üçgeninden çıkarılması ilk hedef olacak. Ekonomi kurumlarına çeki düzen verilmesi öncelikler arasında yer alacak. Üretim ve istihdam odaklı bir ekonomik yapı için üretim teşvik edilecek. İşsizlik sorunu ile mücadele kararlılıkla sürecek ve istihdamı teşvik politikaları geliştirilecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız