FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur19.47° C / 20° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

YBT, Adana’da “Barış” sergisi açtı

Merkezi Kocaeli olan Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Kültür ve Sanat Derneği (YBT), Adana’da açtığı barış sergisinde tüm dünyaya barış mesajları verdi. Sergide, akademisyen sanatçıların eserleri sergilendi

17 Nisan 2015 Saat: 15:25
YBT, Adana’da “Barış” sergisi açtı
YBT, Adana’da “Barış” sergisi açtı

Merkezi Kocaeli olan Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Kültür ve Sanat Derneği (YBT), Adana’da açtığı barış sergisinde tüm dünyaya barış mesajları verdi. Sergide, akademisyen sanatçıların eserleri sergilendi

Merkezi Kocaeli olan Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Kültür ve Sanat Derneği (YBT) Adana'da Pasta Atölyesi sponsorluğunda bir karma sanat sergisi daha açtı. Türkiye’de ilk kez 2013 yılında 14 kentte eşzamanlı yaptıkları barış sergisi ile sanat çevrelerinin tüm dikkatlerini üzerine çekmeyi başaran “Sürdürülebilir - Yalnızca Barışa Tarafız Karma Sergileri Projesi”, sanat yoluyla dünya barışını Anadolu topraklarından yaymak üzere dil, din, ırk, siyasi, mezhep gibi kavramları ret ederek “Yalnızca Barışa Tarafız” Sloganı ile yola çıkmıştı. Seçkin Akademisyen sanatçıların katılımları ile oluşturulan sergi, sanata ve barışa yönelik değerin daha da artırılması, yaygınlaştırılması konusunda mesajlar verilerek sanat severlerle buluştu.

 

41 ÜLKEDE EŞ ZAMANLI

Serginin açılış konuşmasını yapan YBT Başkan Yardımcısı Fatma Gediksiz, “Derneğimiz pek çok sanatçı ve akademisyen sanatçının katkılarıyla tüm Türkiye’de gerçekleştirdiği barış sergileriyle barışın o saf ve temiz anlamı üzerine konuşulması, hareket alanı açılması üzerine çabalarını yoğunlaştırmıştır. Şu sıralarda üzerinde çalıştığımız bir başka sergimizi buradan ilk kez duyuruyorum. Bu yılın aralık ayı sonunda 41 ülkede eşzamanlı olarak Yalnızca Barışa Tarafız Sergileri ile yine bir ilki gerçekleştireceğiz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ sözü ışığında, barışa, sanat ve sanatçı gözüyle etkin istek ve katılımın karşılık bulduğunu görmekten mutluyuz” dedi.

 

BARIŞ’IN MERKEZİ İZMİT

Sergi açılışında katılımcı tüm sanatçıları sahneye davet ederek konuşma yapan dernek başkanı Vedat Çalık ise şunları söyledi: “Günümüzde özellikle Orta Doğu bölgemizde en hassas konu olan dünya barışına hizmet amacıyla, insanlığın ortak dili olan sanatın evrensel birleştirici gücü ile dünya barışını Anadolu topraklarından başlatmayı kendimize ülkü edindik. Yeryüzündeki ilk Barış ve Hoşgörü Antlaşması’nın imzalandığı kent olan Nicomedia yani İzmit’ten yola çıkarak, medeniyetler beşiği Anadolu topraklarından Türk milletinin misafirperverliğiyle dünya halklarına Türk kültür ve sanatıyla birlikte, Türk milletinin hoşgörüsünü tanıtıyor olmak kurucu önderimizin bize gösterdiği öncelikle hedeftir.

 

DEĞERLİ AKADEMİSYENLER

Cumhuriyetimizin kazanımlarına sarılarak, barış ve hoşgörü kenti Nicomedia’da kurulan derneğimiz, bugüne kadar gerçekleştirdiği temaslarla sivil toplum örgütlerinden, üniversitelerimizin akademisyen sanatçılarından ve basın kuruluşlarından tam destek almıştır. Dünya sanat gününü kutladığımız bu özel günde Yalnızca Barışa Taraf duruşumuza katkı sağladığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” Küratörlüğünü Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Yıldız Özfırat ile Yalnızca Barışa Tarafız Dernek Başkanı Vedat Çalık’ın birlikte yaptığı; Nurseren Tor, Can Küçüktepepınar, Rukiye Gök Kaplan, Dilek Eşiyok, Müge Süel, Serhat Önenköprülü, Mehmet Emre, Mustafa Özbakır, Murat Özbakır, Ezgi Yüksel, Raife Tokyürek ve Mustafa Çapar’ın birer eser ile katıldığı sergi, Adana Pasta Atölyesi sergi salonunda 1 Mayıs tarihine kadar sanat severlere kapısını açık tutacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız