FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.53° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Yarın Yeni Bir Rekor Kırılacak

İzmit Körfez Köprüsü güney yaklaşım viyadüğünün 2 bin 600 tonluk en ağır parçası olan tabliyenin 57 metre yüksekliğe kaldırılması işlemi yarın yapılacak. Türkiye'nin en büyük "ağır kaldırma" çalışması ola

4 Temmuz 2015 Saat: 14:33
Yarın Yeni Bir Rekor Kırılacak
Yarın Yeni Bir Rekor Kırılacak

İstanbul­ İzmir Karayolu yolculuğunu 3.5 saate indirecek olan, yaklaşık 400 kilometrelik Gebze Orhangazi­ İzmir Otoyol Projesi'nin en önemli geçiş noktası İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü'nde, 21 Mart'taki kazanın ardından yeni bir aşamaya geçildi. Köprünün Dilovası  ayağı ile kara bağlantısı arasında, üzerinde araçların geçeceği tabliyeler yerleştirilmeye başlandı. 2 bin 600 tonluk blok halinde en büyük tabliyenin yerleştirilmesi için de kaldırma çalışması başlatıldı.

TALİHSİZ KAZA

Tamamlandığında, karayoluyla normalde 1,5 saate gidilebilen Gebze'den Bursa Orhangazi'ye yaklaşık 15 dakikada ulaşılmasını sağlayacak Körfez Köprüsü, İzmit Körfezi'nin Dilovası ile Hersek Burunları arasında inşa ediliyor. Körfez Köprüsü aynı zamanda dünyanın en uzun 2'nci, bin 550 metrelik orta açıklığıyla da dünyanın 4'üncü büyük asma köprüsü unvanına sahip olacak. Köprü inşaatında, kedi yolu olarak adlandırılan geçici yürüyüş yollarının monte edildiği halatların, 21 Mart'ta bağlantı yerinden kopması nedeniyle köprüde çalışmalar bir süre aksadı. Sorumlu Japon mühendisin de gurur intiharına yol açan bu olayın ardından Körfez Köprüsü'nün tüm bağlantı elemanları ve halatlar yurt dışından yeniden imal edildi ve yeniden montajı yapıldı.

124 METRE UZUNLUĞUNDA VE 36 METRE GENİŞLİĞİNDE

Köprünün iki yakası arasında yeniden monte edilen bu halatların üzerine mühendis ve işçilerin çalışacağı, kedi yolu (cat walk) olarak adlandırılan geçici yürüyüş yolu montaj çalışmaları sürerken, köprünün ayakları ile kara bağlantısı arasındaki bölümlerine de ilk kez üzerinden araçların geçeceği tabliye yerleştirme çalışması başlatıldı. İlk olarak, Nisan ayında imalatına başlanan ve küçük tabliyeler Dilovası tarafında yerleştirildi. Ancak 2 bin 600 tonluk blok halindeki asıl büyük tabliye ise yarın yerine yerleştirilecek. Firma 124 metre uzunluğunda ve 36 metre genişliğindeki bu tabliyenin kaldırma işlemini başlattı. Dilovası tarafından ayak ve kara bağlantısı arasındaki tabliye yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından bu kez Hersek Burnu'nda yine ayak ve kara arasındaki bölüme tabliye yerleştirilecek.

REKOR ÇALIŞMA Nurol

İnşaat ve Ticaret AŞ Proje Müdürü Cengiz Gümüşdağ da İzmit Geçiş Köprüsü güney yaklaşım viyadüğünün, temel ölçülerinde 1,4 kilometre uzunluğunda bir köprü olduğunu anımsatarak, bunun bin 150 metrelik kısmının "sürme" yöntemiyle tamamlandığını ifade etti. Son iki açıklığın "ağır kaldırma" metoduyla tamamlandığına işaret eden Gümüşdağ, ilk açıklığı Mayıs ayının başında 2 bin 350 tonluk ağırlıkla tamamladıklarını hatırlattı. Gümüşdağ, geçen ay gerçekleştirdikleri operasyonun Türkiye'nin en büyük "ağır kaldırma" çalışması olduğunu, 2 bin 600 ton ağırlıkla pazar günü gerçekleştirecekleri operasyonda ise yeni bir rekora imza atacaklarını kaydetti.

İSTANBUL ­İZMİR ARASI 3,5 SAATE DÜŞECEK

İstanbul­İzmir arasında karayolu ulaşımını 3,5 saate düşürecek söz konusu projenin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü hizmete girdiğinde 1­1,5 saatlik ulaşım süresi 6 dakikaya inecek. Projenin en önemli geçiş noktası olan ve Dilovası ile Hersek arasına inşa edilen İzmit Körfez Geçisi Köprüsü tamamlandığında, 3 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü ve aynı zamanda bin 550 metrelik orta açıklığıyla da dünyanın 4. büyük asma köprüsü unvanına sahip olacak. 401 kilometre uzunluğundaki otoyol projesi, yapişlet­devret modeliyle Otoyol Yatırım ve İşletme AŞ tarafından yürütülüyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız