FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.6° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Sağlık

Yanlışlarla gelen diş çürükleri!

Sağlıklı bir vücut için ağız ve diş sağlığının önemi herkesin malumu ancak doğru sanılan yanlış uygulamalar dişlerde geri dönüşü mümkün olmayan sorunlara yol açıyor.

26 Ağustos 2014 Saat: 15:02
Yanlışlarla gelen diş çürükleri!
Yanlışlarla gelen diş çürükleri!

Ağız ve diş sağlığı konusundaki yanlış düşüncelerin ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu vurgulayan Diş Hekimi Murat Zogun, “Doğru bilinen yanlışlar insanlarda kafa karışıklığına yol açıyor” diyor. Zogun, ağız ve diş sağlığına ilişkin yanlış düşüncelerin en yaygın olanlarını şöyle anlatıyor:

Sert diş fırçası dişleri beyazlatır: Kesinlikle yanlış. Çünkü önemli olan fırçanın sertliği değil, fırçalama tekniğidir. Diş fırçası, sentetik kıldan yapılmış olmalıdır. Kişiye uygun diş fırçaları konusunda diş hekimleri hastalarını bilgilendirir. Doğru teknikle, düzenli olarak fırçalamak ağız ve diş bakımı açısından oldukça önemlidir. Diş beyazlatma; çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş veya kişiye özel diş rengini bir kaç ton açmak için dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile çözünmesi işlemidir. Bu nedenle dişlerin beyazlatılması da ancak diş hekimin uyguladığı yöntemle ya da ev tipi diş beyazlatma ile sağlanabilir.

Düzenli diş fırçalamak iyi bir ağız bakımı için yeterlidir: Ağız bakımı için sadece diş fırçalamak yetersiz kalır. Dişler ağız yüzeyinin yalnızca yüzde 25’ini kapladığı için, kalan yüzde 75’lik ağız yüzeyi fırça ve diş ipiyle yapılan temizlikten belli bir oranda yarar görüyor. Ulaşılamayan yüzeylerdeki bakteriler hızla çoğalarak dişlerin üzerine ve tüm ağza yeniden yayılıyor. Bu sebeple bakteri plağına karşı etkili ve sürekli kullanıma uygun bir ağız gargarası, diş fırçası ve diş ipi ile günlük, etkin bir ağız temizliği yapılmalıdır.

Her hamilelikte bir diş kaybedilir: Anne adayında yetersiz kalsiyum alımı veya yeme bozukluğu varsa bebekler bu eksiği annenin kemiklerinden aldıkları kalsiyum ile gidermeye çalışır. Ancak dişlerden kalsiyum çözülmesi gibi bir durum kesinlikle doğru değildir. Hamilelikte meydana gelen diş kayıpları çoğunlukla annenin ağız bakımındaki ihmallerinden kaynaklanmaktadır. Hamilelik sırasında diş fırçalama, diş ipi ve üç ayda bir hekim kontrolü tavsiye ediliyor. İlk ve üçüncü üç ayda acil olmayan diş tedavilerinden kaçınmak gerekiyor. Ağız bakımlarını doğru ve düzenli yapan bir anne adayı için böyle bir durum söz konusu değildir.

Diş taşlarını rutin temizletmeye gerek yoktur: Diş taşı temizliğinde diş yüzeyine ait olmayan plak ve diş taşı gibi maddeler temizlenir. Yani diş taşı temizliği yapılmış ya da yapılmamış olsun ağız ve diş bakımı yapılmadığı sürece diş taşlarının oluşumu kaçınılmazdır. Tabii ki düzenli ve doğru fırçalama diş taşı oluşumunun önüne geçiyor. Ancak oluşmuş diş taşlarının mutlaka hekim tarafından temizlenmesi gerekiyor. Bu temizliğin de rutin olarak 6 ayda bir yaptırılmasını öneriyoruz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız