FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Yakında Yerli Otomobile Bineceğiz

TAYSAD’ın genel kurulunda bir konuşma yapan Karaosmanoğlu, “Hükümetimizin desteği ve sizlerin katkısı ile yakın bir tarihte yollarımızda yerli otomobil markalarını da görecek, limanlarımızdan bütün dünyaya ihracatına şahit olacağ

11 Mart 2016 Saat: 18:48
Yakında Yerli Otomobile Bineceğiz
Yakında Yerli Otomobile Bineceğiz

TAYSAD’ın genel kurulunda bir konuşma yapan Karaosmanoğlu, “Hükümetimizin desteği ve sizlerin katkısı ile yakın bir tarihte yollarımızda yerli otomobil markalarını da görecek, limanlarımızdan bütün dünyaya ihracatına şahit olacağız” dedi

Büyükşehir Belediye Başkan'ı İbrahim Karaosmanoğlu, TAYSAD’ın (Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği) 38’inci Genel Kuruluna katıldı. Patent-Faydalı Model- Endüstriyel Tasarım, İhracat ve Eğitim konularındaki başarı ödüllerinin dağıtıldığı törene Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve sektör temsilcileri de katılım sağladı.

 

SIRA YERLİ ÜRETİM YAPMAYA GELDİ

Yaptığı konuşmada, özellikle son 12 yılda Türkiye’nin yakaladığı istikrar ortamı ve kazandığı ivme ile müthiş bir çıkış yaptığını vurgulayan Karaosmanoğlu, “Bugün dünyanın ve bölgesinin en önemli güçlerinden biri haline gelen ülkemiz, sanayi alanında da büyük aşamalar kat etti. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve de Sayın Başbakanımızın da ifade ettikleri gibi, artık sıra yerli otomobil markası üretmeye geldi. Bu konuda TAYSAD’ın bugün vereceği Endüstriyel Tasarım ve ihracat konulu ödüllere değinmek ve takdirle karşıladığımı belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

 

YERLİ OTOMOBİL

Yerli otomobil konusuna da değinen Karaosmanoğlu, “Hükümetimizin desteği ve sizlerin katkısı ile yakın bir tarihte yollarımızda yerli otomobil markalarını da görecek, limanlarımızdan bütün dünyaya ihracatına şahit olacağız! Bu konuda Tübitak’ın öncülüğünde geliştirilen otomobilin yanı sıra daha pek çok markanın da çıkacağına inanıyorum. Sizlerin verdiği ödüller bu anlamda teşvik edici büyük bir öneme haizdir” diyerek devam etti.

 

BAŞARILAR SİZLERİN
VE ÇALIŞANLARINIZIN

Sözlerini sürdüren Karaosmanoğlu, “TAYSAD üyeleri, Türkiye’deki otomotiv yan sanayi ihtiyacının % 65’ini kendi yerli üretimleri ile karşılıyorlar. Bu oran yurt içinde kalan döviz demektir. Ülkemizin zenginleşmesine, kalkınmasına yapılan çok ciddi bir katkıdır. İhraç edilen taşıt yan ürünlerimizin de % 70’ini sizlerin karşıladığını biliyorum. Bu nedenle her bir üyenizi tek tek tebrik ediyorum. Aslında bu, Türk sanayicisinin, işçisinin, mühendisinin sahip olduğu imkân ve kabiliyetin en güzel ispatıdır. Dünya yollarında otomobillerimizin, semalarında uçaklarımızın olmaması için hiçbir neden yok. Bunun da en büyük teminatı sizlersiniz. Ülke ekonomilerinin lokomotif sektörlerinden sayılan, Otomotiv ve otomotiv yan sanayinin, ülkemizde bu kadar gelişmiş olması umutlarımızı bir kat daha artırıyor” şeklinde konuştu.

 

BÜYÜKŞEHİR OLARAK
HER ZAMAN YANINDAYIZ

“Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman halkımızın ve sanayicimizin yanınızdayız” diyen Başkan Karaosmanoğlu, “Sizlerle gurur duyuyoruz. Ülke ekonomisine yaptığınız katkıyı takdirle karşılıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, yaptığı yatırımlarla, alt ve üst geçit inşalarıyla, hizmete açtığı yeni yollarla; Geliştirdiği ulaşım imkânlarıyla, sanayi ve ticaretin adeta kan damarı olan ulaşımı; kolay, hızlı ve güvenilir hale getirdi. Sözlerime son verirken, TAYSAD’ın 38’inci Genel Kurulu’nun başta taşıt yan sanayi olmak üzere, bütün Türk sanayine verimli sonuçlar getirmesini dilerim. Ödül alan değerli araştırmacılarımızı ve eğitim alan uzmanlarımızı da tekrar tebrik ediyorum! Hayırlı, uğurlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

 

BAKAN FİKRİ IŞIK TA KONGREYE KATILDI

Bakan Fikri Işık Genel Kurulda yaptığı konuşmada, “Taşıt Araçları Yan Sanayi Derneği TAYSAD’ın 38. Olağan Genel Kurulu’nda, aranızda bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bu genel kurulun sektör ve sanayicilerimiz için, ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Kurulduğu 1978 yılından bu yana, ülkemizde otomotiv yan sanayisi için çok değerli hizmetlere imza atmış olan TAYSAD nezdinde, sektörün gelişimine katkı sağlamış olan tüm sanayicilerimize teşekkür ediyorum. Geçmişte sektör ve TAYSAD için önemli hizmetler yapmış ve bugün aramızda olmayan iş insanlarımızı da rahmetle anıyorum” dedi.

 

BAKAN ELİTAŞ TA KATILDI

TAYSAD’ın 38’inci Genel Kuruluna katılan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş da, “Türk markaları dünyada kalitesiyle dikkat çekiyor. AR-GE yasasını çıkardık. Bundan en çok otomotiv sektörü yararlanacak. Otomotiv yardımcı sanayisinin oluşmasını çok önemsiyorum. Yan sanayi yatırım çekmede çok öneme sahiptir. Otomotiv yan sanayinin daha fazla teşvik edilmesi için çalışmalar yapacağız. Mülkiyet ve fikri haklar konusunda da çalışıyor patent konusunda bakanlar kurulunda bunu tartışacağız ve yasalaşmasını sağlayacağız. AR-GE çalışmalarının ardından patent sayısında artmalar bekliyoruz. Hedefimiz ileri teknoloji olmalıdır. Bu alanda ihracatımız artmalıdır. Çıkaracağımız patent kanunu bunu da destekleyecektir. Katma değeri yüksek olan ürünlere daha fazla teşvik yapmak istiyoruz. Zor işi yapana daha çok teşvik vermek amacındayız ve çalışıyoruz. Komşumuz İran önemli bir pazardır. İran’ın tüketimi gerekliliği bizim sanayicimiz gerçekleştirecektir. Afrika pazarı da aynı şekildedir. TAYSAD’ın 38. Olağan Genel Kurulu hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.  Elitaş ayrıca dünya ekonomik pazarlarında ki son gelişmeleri ele aldı. Konuşmalar sonrası patent ödülleri de bakanlar tarafından dağıtıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız