FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.45° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

VÜCUDUNDA BEN OLANLAR DİKKAT !

Benin, daha çok hayatın ilk 30 yılında çıktığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr.İnci Sak, 35 yaş sonrası çıkan koyu renkli benden şüphelenmek gerektiğini söyledi. Ben, derideki renk veren hücrelerin b

8 Temmuz 2013 Saat: 15:52
VÜCUDUNDA BEN OLANLAR DİKKAT !
VÜCUDUNDA BEN OLANLAR DİKKAT !

Benin, daha çok hayatın ilk 30 yılında çıktığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr.İnci Sak, 35 yaş sonrası çıkan koyu renkli benden şüphelenmek gerektiğini söyledi.

Ben, derideki renk veren hücrelerin belli bir noktada yoğunlaşmasıyla oluşuyor.Genellikle genetik zemin üzerinde gelişen ben, daha çok çocukluk ve gençlik çağında oluşuyor.Bilinenin aksine her ben kansere dönüşmüyor.Ancak, özellikle 35 yaş üstündekilerde oluşan koyu renkli yeni bir ben, kanser riskini artırıyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr.İnci Sak, "35'inden sonra kahverengi ya da siyah bir ben ve kenarlarında düzensizlik, şekil bozukluğu, çapında büyüme varsa bunlara dikkat etmek lazım" dedi.Yeni oluşan bende ağrı ve kanama varsa mutlaka doktora başvurulması gerektiğini belirten Sak, yumuşak ve sarkık şekildeki et benlerinin ise aldırılmasında mahsur bulunmadığını söyledi.Sak, "Et benleri kanser riski taşımaz.Siyah benler içinse doktor kontrolünden geçmekte fayda vardır.Risk teşkil ediyorsa aldırılmalı.Açık tenli kişilerde de benlerin zemininde deri kanseri oluşma riski yüksek." diye onuştu.

Vücudunda 50'den fazla siyah beni olanlarda kanser olma riskinin yüksek olduğunu aktaran Sak, bu kişilerin mutlaka bir dermatoloğa gözükmesi gerektiğini ifade etti.Benlerin uzun süre güneşe maruz kalması halinde de riskin arttığını belirten Sak, "Güneşlenmeyle yeni benler oluşabilir." şeklinde konuştu. Halk arasındaki 'Bene bıçak değdirilirse kesin kanser olur' inanışının da yanlış olduğunu vurgulayan Sak,"Doktor risk gördüğü ve patolojik test sonunda riskli gördüğü beni alabilir.Benin çıkarılması kanser riskini arıtrmaz, aksine erken teşhis ve tedavi olanağı sağlar." dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız