FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu25° C / 25° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

VELİLER DİKKAT !

Ailelere yarı yıl tatili öncesi karne sendromu uyarısı geldi. Uzman Psikolog Hanım Demirbaş, öğrencilerin ’Kötü karne sendromu’ ile ilgili velilere çocuklarıyla daha fazla ilgilenmelerini önerirken, K

25 Ocak 2013 Saat: 13:58
VELİLER DİKKAT !
VELİLER DİKKAT !

Ailelere yarı yıl tatili öncesi karne sendromu uyarısı geldi. Uzman Psikolog Hanım Demirbaş, öğrencilerin ’Kötü karne sendromu’ ile ilgili velilere çocuklarıyla daha fazla ilgilenmelerini önerirken, "Kötü karne sendromu sadece çocukta korkuya neden olmuyor.

Sınıf tekrarının ya da kötü karnenin hayatın sonu olmadığını dile getiren uzman Pedagog Hanım Demirbaş, kötü karne sahibi çocukları ile ailenin birlikte hareket etmesi ile ileride daha da başarılı olabilecek hayat tarzının da başlangıcı olabileceğine dikkati çekti. Demirtaş, düşük notların bulunduğu karnenin hayatın sonu veya başı olmadığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Karne, çocuğumuz ve kendimizdeki eksileri görmemizi de sağlar. Maalesef günümüzde anne ve babanın çocuk üzerinde başarı beklentisi çok fazladır. Ailenin bu beklentisi zamanla çocuk üzerinde ’kaygı ve başarısızlığa’ sebep olan duyguları geliştirmektedir. Kaygı hissi olan çocukların performansları da tabii ki düşmektedir. Kaygı hissi çocuğun derslerine başarısını olumsuz etkilemekle birlikte, ’Kötü not alırsam babama ya da anneme ne diyeceğim’ kaygısı ile düşünen çocukların genelinde derslerinde başarısızlık görülmektedir. Çocuklara sen başarılı olursan sen iyi karne getirirsen seviliyorum imajı asla ve asla yansıtılmamalı, onu çocukları olduğu için sevdiklerini belirtmeleri gerekiyor. En önemli konu ise başarılıda olsalar başarısız da olsalar kendileri için çocuklarının değerli olduğu hissi verilirse ’kaygı’ ortadan kalkar. Toplumda iyi karne getirirsen sana şunu alacağım ya da seni ödüllendireceğim imajı yansıtılmamalı. Başarı mutlaka ödüllendirilmeli fakat iyi karne getirirsen sana şunu alacağım ya da seni tatile göndereceğim imajı çocuktan silinmeli ve kötü karne kaygısı kendisi üzerinden konuşarak atılmalı."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız