FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.47° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Valilikten su uyarısı

Kocaeli’nde de beklenen yağışların gerçekleşmemesi nedeniyle barajlardaki su seviyesi kritik noktaya ulaştı. Kocaeli Valiliği vatandaşların suyu tasrruflu kullanmaları konusunda uyardı. Kocaeli Valil

7 Mayıs 2014 Saat: 09:07
Valilikten su uyarısı
Valilikten su uyarısı

Kocaeli’nde de beklenen yağışların gerçekleşmemesi nedeniyle barajlardaki su seviyesi kritik noktaya ulaştı. Kocaeli Valiliği vatandaşların suyu tasrruflu kullanmaları konusunda uyardı.

Kocaeli Valiliği vatandaşların suyu tasarruflu kullanmaları konusunda uyardı.Kocaeli Valiliğinin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi.“ Suyun hayat için birinci derecede önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz.İnsanlık tarihi boyunca kurulan medeniyetler daima su kaynakları etrafında inşa edilmiştir.Ülkemiz genelinde olduğu gibi bölgemizi de etkisi altına alan hidrometeorolojik kuraklık; su kaynaklarının azalmasına neden olmakta ve genel hayatı olumsuz etkilemektedir.İçme ve kullanma suları ile ilgili hizmetler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı İSU Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.İlimizin yıllık 150 milyon m3 olan içme suyu ihtiyacı barajlarımızdan, içme suyu kuyularından ve Sapanca Gölü’nden karşılanmaktadır.Ancak geçmiş yıllara göre bu yıl yağışlar az gerçekleşmiş olup, su kaynaklarını daha tasarruflu kullanmak gerekmektedir.

Valiliğin açıklamasının devamında Orman ve Su İşleri Bakanlığında yapılan toplantı sonuçlarına değinilerek “Sapanca Gölü kaynaklarının kullanımı yeniden düzenlenmiş, yeni barajlar yapımına; Kartepe ve Başiskele ilçelerinde sondaj kuyuları açılmasına karar verilmiştir.Bu çerçevede, İlimizde su sıkıntısı yaşanmaması için her türlü tedbir alınmakla birlikte, vatandaşlarımızın kıt olan içme suyunu tasarruflu kullanmaları sorunun çözümüne önemli katkı sağlayacaktır.Bu hususta, herkesin bilinçli davranması, su israfından kaçınması, suyun tasarruflu kullanımı için okullarda duyurular yapılması yönünde çalışma başlatılmıştır” denildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız