FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.45° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Valiliğe Yıkım Töreni

Büyükşehir Belediyesi, 41 yıldır valilik bakamına hizmet veren binayı tören düzenleyerek yıktı. Törene katılan yetkililer yıkım işlemi sırasında hatıra fotoğrafı çektirdi

5 Ağustos 2015 Saat: 14:12
Valiliğe Yıkım Töreni
Valiliğe Yıkım Töreni

Büyükşehir Belediyesi, 41 yıldır valilik bakamına hizmet veren binayı tören düzenleyerek yıktı. Törene katılan yetkililer yıkım işlemi sırasında hatıra fotoğrafı çektirdi

Kocaeli’de 41 yıllık hizmet binası olarak kullanılan eski Valilik binasının yıkım işlemi Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştiridli. Yeni Valilik kompleksinin yapılması sonrasında, eski valilik binasının yerine otoparark ve kent meydanı projesi gerçekleştirilmişti. Bu proje kapsamında ilk adım dün valilik binasının yıkım işlemine başlanmasıyla atılmış oldu. Yıkım törenine İzmit Belediyesi Başkanı Nevzat Doğan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz katılım gösterdi. 


15 GÜN İÇİNDE BİTECEK
Eski Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü arazisinde yapılan yeni Valilik kompleksine taşınma işlemleri 4 Mayıs’ta başladı. Eski binanın mevcut yerinin ne olacğaı konusunda Büyükşehir Belediyesi ve Valilik Arasında protokol yapıldı. Mevcut alanın bir katına otopark, üstü ise Kocaeli halkının kullanacağı kent meydanı olacak. Bu kapsamda Büyükşehir’e devredilen yapıda taşınma işlemlerinin bitmesinin ardından dün başlayan yıkım işleminin en geç 15 gün içinde bitirilmesi planlanıyor. Yıkım tamamlanadıktan sonra alana otopark ve otoparkın üstüne ise kent meydanı yapılacak. 


İLK KEPÇE DOĞAN’DAN
Öğlen saatlerinde başlayan yıkım işlemleri için valilik binasında iş makineleri hazır bulundu. Binaya ilk kepçeyi ise, kepçenin direksiyonuna geçen İzmit Belediye Başkanı Nezvat Doğan yaptı. Doğan, binanın “Kocaeli Valilği” yazan kısma vurduğu darbeyle birkaç parça beton düşürdükten sonra koltuğu kepçe operatörüne bıraktı. Doğan daha sonra yaptığı basın açıklamasınd, “Aslında bir yapımın yıkımı oluyor bu. Ve burada yeni süreç başlıyor. Şehriminiz çok önemli bir ihtiyacı olan şehir meydanları şimdi adım adım hayata geçiriliyor. Burası hem şehre bir nefes alma alanı hem de şehrin nefes alması açısından önemli bir yer” dedi. 


SANAT SOKAĞI’NDA YENİ MEYDAN 
Nevzat Doğan konuşmasının devamında Gazi Lisesi ve Sanat Sokağı için önemli açıkamalarda bulundu. Doğan, Sanat Sokağı’daki bazı binaların yıkılacağını söyledi ve orada da yeni bir meydanın açılacağını duyurdu. Nevzat Doğan “Ben bu vesileyle bir tane daha söyleyeyim Gazi Lisesi ve çevresindeki meydan düzenlenmesi için de artık düğmeye basılıyor. Gazi Lisesi’nin, İzmit Lisesi’nin ve Kız Meslek Lisesi’nin kampüse geçmesi bizimde aylardır yıllardır peşinde koştuğumuz bir proje. İnşallah orada da bir meydanımız olacak. Sanat Sokağı’ndaki küçük binalarında yıkılıp tümüyle duvarların açıldığı orada bir meydan olacak. Sonuç olarak bugün burada tarihi bir nokta için toplantık” dedi. 


İHALE PROJEDEN SONRA 
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak ise, otopark ve meydan inşasının ihalesinin, proje ajaması tamamlandıktan sonra gerçekleştireceğini söyledi. Özak, 
“Burada yıkımdır, malum biraz sıkıntılar da olabilir ben halkımızın anlayışla karşılayacağını umuyorum. Etaplar halinde biz yıkımı gerçekleştireceğiz. Şu anda kent meydanı ile ilgili Büyükşehir Belediyemiz Sayın Genel Sekreterimizin liderliğinde  proje çalışmaları başlatıldı. Gerekli analizler yapılıyor, zemin etütleri yapılıyor. İhale süreci, projelerin kesinleşmesinden sonra başlayacak. İnşallah en kısa zamanda biz buranın da yeni inşaatının yapılmasını sağlayacağız” 


17 VALİ GÖREV YAPTI 
1974 yılından bu yana hizmet veren binada ise şimdiye dek yüzlerce memur ve 17 vali görev yaptı.  Binada 41 yıl boyunca,  Ertuğrul Ünlüer, Turgut Eğilmez, Vecdi Gönül, İbrahim Ural, Celal Kaya Can, Fahri Görgülü, Hikmet Gülşen, Hüseyin Öğütcen, İhsan Dede, Adnan Darendeliler, Kemal Nehrozoğlu, Memduh Oğuz, Kemal Önal, Erdal Ata, Gökhan Sözer, Ercan Topaca ve kısa bir süre önce de Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu görev yaptı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız