FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.47° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Vali yardımcısına Canşi soruşturması

AK Parti’nin 73 milletvekili aday adayı arasında yer alan, Zeki Canşi’ye destek istediği gerekçesiyle Vali Yardımcısı Fecri Fikret Çelik hakkında inceleme başlatıldı.

7 Mart 2015 Saat: 11:02
Vali yardımcısına Canşi soruşturması
Vali yardımcısına Canşi soruşturması

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Zeki Canşi’ye destek çağrısı yapan Vali Yardımcısı Fecri Fikret Çelik hakkında inceleme başlattırdı. Çelik hakkında başlatılan inceleme, Valilikten yapılan yazılı açıklamada duyuruldu. AK Parti’nin 73 aday adayı arasında yer alan, doğu kökenli olması nedeniyle de pek çok doğu ilinin hemşeri derneklerince desteklenen Zeki Canşi’ye destek veren doğu kökenli Fecri Fikret Çelik’in siyasete müdahil olması kamuoyunda tepkilere yol açmıştı. CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva’nın, “Kocaeli Valisi’nin durumdan haberi var mıdır, varsa gerekli işlemleri yapacak mıdır?” şeklindeki sözlerini dikkate alan Vali Güzeloğlu, inceleme başlatılmasının talimatını verdi.


TOPLANTIYA KATILMIŞTI
İzmit Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nde bulunan ve Mehmet Şahin Polat’ın sahibi olduğu Mevlana Kebap Salonu’nda doğu illeri derneklerinin temsilcilerinin gerçekleştirdiği ve Zeki Canşi ile aslen Ağrılı olan Vali Yardımcısı Çelik’in de davetli olarak katıldığı buluşmada Çelik, Canşi’ye destek konuşması yapmıştı. Çelik, Canşi’nin adaylık sürecinin desteklenmesi gerektiğini, Kocaeli’de bu yöndeki bir temsiliyetin şart olduğunu dile getirmişti. Çelik, şunları kaydetmişti: “Kendisi değerli bir dostumuz. Adaylıklarla ilgili çalışmalar sürüyor.


BÖLGEYİ TEMSİL EDER
Kentimizin neredeyse yarısı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden.
Bu potansiyelin yüzbinlerce seçmeni var. Ancak temsiliyet beklendiği noktada değil. Şimdi ise dostumuz Zeki Canşi ile ilgili olarak büyük bir konsensüs sağlanmış durumda. Bölgemizin temsiliyeti için Canşi’nin milletvekili adaylığının doğru olacağı kanaatindeyim. Aksi bir durumun yaşanmaması ise en doğru yaklaşım olacaktır. Kendisine hayırlı olmasını diliyorum.” Canşi de bu organizasyonun ardından teşekkür için Çelik’i makamında bizzat ziyaret ederek, teşekkürlerini iletmişti.


ALTUNYUVA ÇAĞRI YAPTI
Yaşanan bu olay, CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva’nın tepkisini çekmiş, Altunyuva haftalık değerlendirme toplantısında bu konuyu dile getirmişti. Altunyuva, şunları söylemişti: “AKP aday adayının açıklamasına bir vali yardımcısı katılarak konuşma yapıyor. Buradan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na seslenmek istiyorum. Söz konusu vali yardımcısı hakkında bir işlem yapıldı mı ya da yapılacak mıdır? Vali Yardımcısı Fecri Fikret Çelik’in, aday adayının toplantısında sarf ettiği, ‘kendisi değerli dostumuzdur. Kentimizin yarısı neredeyse Doğu ve Güneydoğu’dan geldi. Şimdi Zeki Canşi için büyük bir konsensüs sağlanmış durumda. Kendisinin başarılı olacağına inanıyorum. Aksi zaten düşünülemez’ sözleri her şeyi açıklıyor.”

 

CANŞİ, ÇELİK’İ SAVUNDU
CHP İl Başkanı Altunyuva’nın bu sözlerinin ardından ise Zeki Canşi’den yazılı bir açıklama yapılmış ve şu sözler sarf edilmişti: Kocaeli Ağrılılar Derneği'nin İzmit'teki Mevlana Kebap Salonu'nda organize ettiği ve benim de sonradan iştirak ettiğim yemekli istişare ve dayanışma toplantısında çeşitli sivil toplum örgütlerin yanında hemşeri derneklerimiz de hazır bulundu. İddia edildiği gibi toplantıyı ben tertiplemedim. Sayın vali yardımcımız gibi ben de derneğin davetlisiydim. Ayrıca önemli şahsiyetlerle birlikte ailecek görüştüğüm, hemşerim ve değerli dostum Kocaeli Vali Yardımcısı Sayın Fecri Fikret Çelik de hemşeri dayanışması çerçevesinde aramızda bulundu.


ONUN DA DOSTLARI VAR
Çeşitli sivil toplum örgütlerinin başkanlarının destek ve iyi dilek temennilerinin yanında Ağrılılar Derneği Başkanı Sayın Şefik Alpaslan'ın; ‘hemşerimiz Kocaeli Vali Yardımcısı Sayın Fecri Fikret Çelik de aramızdalar. Bir hemşerimiz olarak kendilerinin de duygu ve düşüncelerini alalım’ tarzındaki daveti üzerine, kendileri de söz alarak, bir hemşerisi olarak beni desteklediklerini iyi dilek ve temennilerini ilettiler. Sayın Çelik her ne kadar devlet memuru ise de en nihayetinde seçmendir ve onun da arkadaşları, ait oldukları sosyal çevre ve dostları vardır. Dostunun yanında olduğunu ifade etmekten daha doğal ne olabilir ki?


ÇELİK’E SAHİP ÇIKACAĞIZ
Kaldı ki kendileri herhangi bir siyasi partiye giderek oradaki bir açıklamaya katılmamışlardır. Konu hakkındaki muhalefet partisinin eleştirileri ve konu hakkında yapılan haberler şık olmamıştır. Elbette ki Sayın Çelik’in buna cevaben söyleyeceği bir çift sözü vardır. Ama şu unutulmamalıdır, insanlarımız bana olduğu gibi aynı kararlılık ve aynı duyarlılıkla Sayın Çelik’e de sahip çıkacaklardır. Sayın Çelik yalnız değildir, sahipsiz hiç değildir. Soruşturmaya sebebiyet verecek bir durum da söz konusu değildir. Ayrıca, kendilerinin hiç kimsenin savunmasına da ihtiyaçları yoktur.” Tüm bu açıklamaların ardından valilik, iddiaların incelenmesi için inceleme başlattı. Soruşturma sonrası karar ne olacak merak ediliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız