FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu20.36° C / 20.36° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Vali Güzeloğlu’ndan Mehmet Akif Mesajı

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

12 Mart 2016 Saat: 11:04
Vali Güzeloğlu’ndan Mehmet Akif Mesajı
Vali Güzeloğlu’ndan Mehmet Akif Mesajı

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Türk Milleti’nin bağımsızlığına ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşı’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 95’nci yıldönümünü kutlamaları dolayısıyla Vali Hasan Basri Güzeloğlu, bir mesaj yayımladı. Güzeloğlu, mesajında şunları söyledi: “Yaşadığı dönemde bu aziz vatanın içinde bulunduğu durumu, çekilen ıstırapları yüreğinde hisseden Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı’nın çetin dönemlerinde Anadolu’yu karış karış dolaşmış, şiirleri ve yazıları ile milli mücadelenin manevi ve fikir cephesini inşa ederek, milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış, istiklal ruhunun iliklerimize kadar işlemesini sağlamıştır. Bizi biz yapan değerlerin bilincinde olan şairimiz, vatan topraklarının kutsallığını, bağımsızlığımızı her gittiği yerde anlatmıştır.


MİLLETİMİZİN ORTAK BİR DEĞERİ
İstiklal Marşı ile de milletimizin karakterini, duygu ve ruh dünyasını, hürriyet ve özgülük tutkusunu, milli ve manevi değerleri en güzel şekilde ifade ederek, vicdanların sesi olmuştur. Hakkı tutup kaldırmayı ve haksızlık karşısında dimdik durmayı hayatı boyunca haykırmış münevver ve mütefekkir şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın’ diyerek, verilen mücadelenin büyüklüğünü en veciz şekilde ifade etmiştir. Yüksek ahlakı, etkileyici kişiliği, toplumsal sorunları yürekten anlatışı, Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal Marşı’mızın şairi olması kadar,  daima milletimizin ortak bir değeri olmasını sağlamıştır.


ÇOK İYİ ANLAMALIYIZ
Bu nedenle Mehmet Akif Ersoy, tarihte kalmış öncü ve örnek bir kişi değil, aynı zamanda günümüzde ve gelecekte de yaşaması gereken bir kanaat önderi, fikir adamı ve tarihi bir şahsiyet olarak görülmektedir. Dolayısıyla dünümüzü ve yarınımızı doğru okumamız için de, O’nun fikirlerini, karakterini, millet sevgisini, mücadele azmini ve bağımsızlık aşkını çok iyi anlamamız ve gelecek kuşaklara anlatmamız gerekmektedir. 


BU MARŞIN ŞAİRİ ASLA UNUTULMAYACAK
Türk Milleti kendisine ve kahraman ordusuna ithaf edilen bu marşın şairini asla unutmayacak ve milli birlik ve beraberlik idealini en güzel şekilde ifade eden İstiklal Marşımız,  ay yıldızlı bayrağımız göklerde özgür bir şekilde dalgalandıkça Milletimizin ortak sesi ve ortak vicdanı olmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşı’mızın kabulünün 95’nci yıldönümünü kutluyor,  başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,  İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve Milli Mücadele’mizin tüm kahramanlarını minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız