KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık14.4° C / 16° C

açık

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Güncel

Vadide 300 Bin Kişi İstihdam Edecek

Ülkemizin en önemli bilişim projelerinden biri olan Bilişim Vadisi'nin temeli Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bilişim Vadisi'nde toplam 300 bin bilişim uzmanı istihdam edilecek

27 Mayıs 2015 Saat: 10:53
Vadide 300 Bin Kişi İstihdam Edecek
Vadide 300 Bin Kişi İstihdam Edecek

Ülkemizin en önemli bilişim projelerinden biri olan Bilişim Vadisi'nin temeli Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bilişim Vadisi'nde toplam 300 bin bilişim uzmanı istihdam edilecek

Ülkemizin en önemli bilişim projesi olan Bilişim Vadisi’nin ilk etabının temel atma töreni Gebze Mualimköy’de gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımı ile gerçekleştirilen temel atma töreninde 3 milyon metrekare alanda yapılacak Bilişim Vadisi’nin ilk etabı olan 515 bin metrekare alanın temeli atıldı. 5 etaptan oluşacak olan Bilişim Vadisi bittiğinde bölgede 100 bin bilişim uzmanının istihdam edilmesi ve yıllık 50 milyar dolar gelir elde edilmesi planlanıyor. Üst yapının inşaatını ihaleyi alan Haldız İnşaat tarafından 55 milyon yatırım ile yapılacak.


YOĞUN KATILIM
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan, Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Üzkurt, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AK Parti milletvekili adayları, ilçe belediye başkanları, sanayiciler ve çok sayıda davetli katıldı.


50 MİLYAR DOLAR GELİR 
Toplam 3 milyon metrekare alanda yapılacak olan Bilişim Vadisi’nin ilk etabının temel atma töreninde 50 bin metrekare alana sahip Bilişim Vadisi’nin ana binasının da temelleri atıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, TÜBİTAK, Büyükşehir belediyesi Kocaeli Valiliği, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, KOTO, KSO, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, KOSGEB, TSE, Gebze Ticaret Odası ortaklığında proje yürütülecek. Bilişim vadisinin tamamlanması ile bölgede 5 bin AR-GE merkezinde 100 bin AR-GE personeli istihdam edilecek. Bilişim Vadisi’ndeki üretim ile yıllık 50 milyar dolar gelir elde edilecek.


TEMELLERİ ATILMIŞTI
Temel atma törenini açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bilimin önemine vurgu yaparak 7 yıl önce başladıkları bilgisayar dağıtım projesiyle Bilişim Vadisi'nin temellerini attıklarını ifade etti.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Üzkurt, alt yapı çalışmalarının önemli oranda bittiği ve üst yapı çalışmalarının başladığı bu projenin Türkiye’nin ekonomik gelişmesinin en önemli adımı olacağını söyledi.


BİLİŞİM ÜSSÜ KOCAELİ
Kocaeli Valisi ve Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu, “Bilişim yeni dünya ve 21’inci yüzyılın temelidir. Ülkeler ve toplumlar bilgi ekonomisi üzerine temellerini atıyorlar. Bunun için bilim en önemli değer olarak ortaya çıkıyor. Bilişim tüm gelişmelerin belirleyicisi oluyor, Türkiye Bilişim vadisi ile bunu taçlandırıyor. Kocaeli ülkenin gelişmesine büyük katkılar sunarken, bugün büyük bir gururla ve onurla söylüyoruz ki artık bilişimin de üssü oldu” ifadelerini kullandı.


60 MİLYAR DOLARLIK 
ARGE HARCAMASI

Temel atma töreninde son olarak konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2023 yılına kadar 60 milyar dolarlık AR-GE harcaması yapayı hedeflediklerini belirtti. Işık, "Sekiz yıl içerisinde tam 60 milyar dolarlık AR-GE harcaması yapmayı hedefliyoruz. Odaklanmamız gereken konuların başında AR-GE, inovasyon ve markalaşma geliyor. Bu harcamanın üçte ikisini de özel sektöre yaptırmayı istiyoruz. Önümüzdeki sekiz yılda 300 bin nitelikli bilişim çalışanına ihtiyacımız var" dedi.


YETERİ KADAR İYİ KULLANAMADIK
Hükümetin geçtiğimiz yıl bir buçuk milyar lira gibi bir bütçeyi AR-GE araştırmalarına ayırdığını kaydeden Bakan Işık, bu kaynağın yeteri kadar iyi kullanılamadığını ifade etti. Işık, "Hükümetimiz geçtiğimiz yıl bir buçuk milyar lira gibi bir bütçeyi yalnızca AR-GE çalışmalarına yırdı. Fakat bu bütçeyi yeteri kadar iyi kullanamadık. Bütçeye oranla proje sayımızın az olduğunu görüyoruz" diye konuştu.


100 BİN İSTİHDAM
Bilişim Vadisi'yle ilgili bilgiler aktaran Bakan Fikri Işık, "Bilişim Vadisi, Türkiye'ye level atlatacak bir projedir. 1 milyon 250 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak Bilişim Vadisi'nde 100 bin bilişim çalışanı istihdam edilecek. Acil olarak 100 bin personele ihtiyacımız var. Vadide irili ufaklı 5 bin AR-GE firması bulunacak. Ayrıca Bilişim Vadisi'nde en az 300 bin bilişim personeli istihdam edilecek. Ben büyük şirketlere de sesleniyorum. En kısa sürede şirketlerimiz Bilişim Vadisi'nde yerini almalı" açıklamasında bulundu. Bakan Işık'ın açıklamasından sonra temel atma töreni gerçekleştirildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız