FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Asayiş

Vaatlerin Yüzde 60’ı Tamam

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, 2014 yerel seçimlerinden sonra geride kalan iki yılda yapılan hizmetleri anlattı.

19 Nisan 2016 Saat: 18:49
Vaatlerin Yüzde 60’ı Tamam
Vaatlerin Yüzde 60’ı Tamam

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, 2014 yerel seçimlerinden sonra geride kalan iki yılda yapılan hizmetleri anlattı. Doğan, yerel seçim beyannamesinde yer alan vaatlerin yüzde 60’ına yakınının tamamlandığını kaydetti

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan Cumhuriyet Parkı’nda bulunan Omega Cafe’de basın mensuplarıyla bir araya geldi. Doğan programda, İzmit Belediyesi’nin geride bıraktığımız iki yıl boyunca yaptığı çalışmaları anlattı. Programa İzmit Belediyesi başkan yardımcıları da katıldı. 2014 yerel seçimlerinin ardından geride kalan iki yılda yapılan faaliyetleri ve projeleri anlatan Başkan Nevzat Doğan, seçim beyannamesinde yer alan projelerin yüzde 60’ına yakınının tamamlandığını söyledi.


BÜTÇEYİ DÜZELTTİK
Sözlerine İzmit Belediyesi’nin bütçesinde yaptıkları iyileştirmelerle ilgili bilgi aktararak başlayan Başkan Doğan, “Göreve geldiğimizden bu yana hızlı bir şekilde bütçemizi düzelttik. 69 milyonluk bir rakamdan bütçemizi 180 milyon liraya çıkardık. Bu yıl da bütçemiz tam 180 milyon lira. Yedi yılda bütçemiz üç katı haline geldi. Bunun dışında ilk geldiğimiz zaman Muhtarlar Hizmet Masası’nı kurduk. Bu hizmetimiz ilk başta fark edilmedi. Fakat daha sonra Türkiye’ye örnek oldu ve ülkemizdeki tüm belediyelere bu masayı kurmak zorunlu tutuldu” dedi.

 
EĞİTİME DESTEK
İzmit Belediyesi’nin eğitime verdiği desteği anlatan Doğan, “İZMEK kurslarını 2009 yılında hayata geçirdik. Bu kurslar çığ gibi büyüdü. Bir halk üniversitesi haline geldi. İZMEK kurslarında 76 bin kişiye eğitim verildi. Verilmeyede de devam ediyor. Bunun dışında eğitime de çok büyük destek veriyoruz. Okulların içine bir çok hizmet götürdük. İddia ediyorum bu alandaki hizmette de Türkiye’de ilk sırada yer alan belediyelerden biriyiz” diye konuştu.


CEPHANELİK SPOR TESİSİ
Cephanelik Spor Tesisleri’nin Türkiye çapında tanınan bir tesis haline geldiğini belirten Doğan, “Cephanelik Spor Tesisleri Türkiye’de tanınan bir stat haline geldi. Buradan toplam 102 bin sporcumuz faydalandı. Kente değer katan tesislerden biri haline geldi. Bunun yanı sıra mahallelerimizdeki tüm kulüpler için stat yapmaya çalışıyoruz. Bazı mahallelerimizde yer bulamadığımızdan dolayı yapamadık. Ama elimizden geldiği kadar spora destek oluyoruz” şeklinde konuştu.
 

OLMAYAN HİZMETLER
Başkan Nevzat Doğan, “Mahalle konakları bizim dönemimizin kavramıdır. Şu ana kadar 23 mahalle konağı yaptık. Beş yıldızlı yerler haline geldi. Bunun dışında mahalle meydanlarını yapıyoruz. Restorasyon çalışmaları yapılıyor. Tüm mahallelerimizi daha güzel bir hale getirmeye çalışıyoruz. Yine bizim dönemimizde kapalı pazarlar yaptık. 7 tane kapalı pazarı bitirdik. Başladığımızda İzmit’te kapalı Pazar yoktu” ifadelerini kullandı.


9 MİLYONLUK KAMULAŞTIRMA
İzmit Belediyesi’nin 9 milyon liralık kamulaştırma yaptığını aktaran Doğan, “Göreve geldiğimizden bu yana 9 milyon liralık kamulaştırma yaptık. Belediye yer de alır yer de satar arkadaşlar. Ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Yeri geliyor yer almamız gerekiyor. Yeri geliyor yer satmamız gerekiyor. Ayrıca müfettişlerde geldiği zaman kiralık yerlerin satılması yönünde görüş bildiriyor. Çünkü belediyenin vatandaşla kira ilişkisine girmesi pek sağlıklı olmuyor” dedi.

 
42 MİLYONLUK TAPU
Son iki yılda İzmit Belediyesi adına 42 milyon lira değerinde tapulandırma yapıldığını belirten Doğan, “Son iki yılda yaptığımız çalışmalarla toplamda 42 milyon liralık değeri olan arazileri belediyemiz adına tapulandırdık. Farkındaysanız hem elimizdeki kaynağı en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz, hem kamulaştırma yapıyoruz hem de kendimize yeni kaynak üretmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.


2 YENİ PROJE
Kocaeli’ye iki yeni proje kazandıracaklarını ifade eden Doğan, “Sanal Gerçeklik Kürsi projesi ve Deprem Eğitim Merkezi projesini hayata geçireceğiz. Bu her iki proje kentimizde bugüne kadar yapılmamış projelerdir. Deprem Eğitim Merkezi’nde Türkiye eğitim görecek. Bu merkezin içinde deprem müzesi de olacak. İnsanlarımızı bilinçlendirmeye yönelik önemli çalışmalara burada imza atılacak” ifadelerini kullandı.


TURİSTİK YERLERE TURLAR
Doğan, “Tarih Koridoru Gezi Haritasını hazırladık bunun yanında İzmit Turistik Kent Rehberini de hazırladık. Özellikle tarih koridoruyla ilgili ciddi çalışmalarımız var. Tur şirketleriyle belediyelerle görüşmelerimiz var. İstanbul’dan ve başka şehirlerden insanları getirip İzmit’i gezdirmek istiyoruz. Ama biraz zamana ihtiyacımız var. Bu projeleri de inşallah hayata geçireceğiz” dedi.


KONUŞMAK İÇİN ERKEN
Bir gazetecinin ‘Önümüzdeki dönemde Büyükşehir Belediye Başkanlığı gibi bir düşünceniz var mı sorusunu cevaplandıran Doğan, “Milletvekilliği dönemimde Kocaeli genelinde belediyecilik dönemimizde ise İzmit’e güzel hizmetler yaptığımı düşünüyorum. Ben siyasette ölene kadar varmış gibi çalışıyorum. Ama siyasetten yarın ayrılacakmış gibi de çalışıyorum. Alnım açık, başım dik bir şekilde gezecek şekilde çalışıyorum. Benim için bundan sonraki görev alanım neresi olursa çalışırım. Eğer bir görev sunulmazsa da buna isyan etmeyiz. Makam mevki peşinde koşmuyoruz. Bu tür şeyleri konuşmak için çok erken. Ben yalnızca işimi en iyi nasıl yapabilirim onu düşünüyorum” dedi.

 
MECLİS BAŞKANLIĞI KONUSU
Biz öyle çizik yiyecek adam falan değiliz. Geçtiğimiz dönemin ilk yarısında da ben birinci başkan vekiliydim. Bizden sonra Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker birinci başkan vekili oldu. Bu dönemde de yine ilk dönem ben birinci başkan vekiliydim. Şimdi yine Adnan Başkanımız birinci başkanvekili oldu. Ama o konuda bilgilendirme yapılmadı. Bu sebeple de yanlış yorumlamalar oldu” ifadelerini kullandı.


YÜZDE 60’I TAMAMLANDI
Başkan Nevzat Doğan, 2014 yılında yerel seçim beyannamesinin yüzde 60’ınına yakınının tamamlandığını belirtti. Doğan, “2014’teki adaylık açıklamamda yer alan projelerin yüzde 60’ına yakını tamamlandı” dedi. İzmit’e de iki yılda sadece İzmit Belediyesi bütçesinden 50 milyon liralık yatırım yapıldığını kaydeden Doğan, “İki yıl içinde İzmit Belediyesi bütçesinden İzmit’e 50 milyon liralık yatırım yapıldı. Bunun dışında Büyükşehir Belediyesi’yle ortak yürüttüğümüz çalışmalar bu 50 milyon liranın içine dahil değil” dedi.


BİRİ BANA AÇIKLASIN
Son meclis toplantısında CHP’li meclis üyelerinin meclisi terk etmesinin anlamsız bulduğunu kaydeden Doğan, “Faaliyet raporu okunurken meclisi terk etmeyi lütfen biri bana açıklasın. Meclisi terk ettikleri için faaliyet raporu oy birliği ile kayıtlara geçti. Eleştirinizi de tartışmanızı da mecliste yapacaksınız. Bazen öyle şeyler diyorlar ki cevap verme gereği bile görmüyorum. Gelin eleştirinizi mecliste yapın” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız